VSA
Navzdory puči francouzská skupina Orano nadále provozuje uranový důl Somaïr, který se nachází 800 kilometrů severně od hlavního města Niamey.
Francouzská skupina, která je z 90 % vlastněna státem, působí v Nigeru již více než 50 let prostřednictvím tří dceřiných společností založených podle nigerijského práva, které odpovídají třem těžebním lokalitám zaměřeným na těžbu uranu, rudy, která pohání jaderné reaktory. Jedná se o společnosti Compagnie des mines d’Akokan (Cominak), Société des mines de l’Aïr (Somaïr) a Imouraren. Všechny jsou ve spoluvlastnictví státu Niger a nacházejí se v poušti na severozápadě země, poblíž města Arlit.
Somaïr poskytuje přibližně 10 procent paliva pro francouzské jaderné elektrárny – a téměř 25 % pro elektrárny v EU. Žádná země na světě není pro zásobování evropských reaktorů tak důležitá jako Niger. A tak po převratu vyvstává známá otázka: jak bezpečné jsou dodávky energie do Evropy?
Podle údajů Světové banky je uran po zlatě nejdůležitějším vývozním artiklem Nigeru. Nikdo to neočekává, ale pokud by se produkce v dole Somaïr na delší dobu zastavila, ekonomické důsledky pro zemi by byly dramatické. EU by si pak musela položit otázku, kde chce v budoucnu brát palivo pro své jaderné elektrárny.
Společenství států by na to mělo určitý čas, protože podle organizace Euratom to, co je v současnosti ve skladech, vydrží tři roky. Nicméně toto rozhodnutí by bylo politicky citlivé. Nebylo by možné jednoduše objednat další uran u dodavatele číslo dvě. Protože tím je ze všech míst právě Rusko. A na třetím místě je Kazachstán. Tyto země dodávají více než dvě třetiny uranu potřebného v EU.
Dovoz přírodního uranu do Evropské unie v roce 2021 podle země původu (v metrických tunách). Zdroj: Statista.
A to je situace. KoZa se bude muset obejít bez uranu? Stačí na všechno dýzlové větrníky? A co na to Jan Tleskač?