Do jaké míry je EU závislá na uranu z Nigeru?




Sdílet článek:

VSA

Žádná země na světě není pro zásobování evropských jaderných elektráren tak důležitá jako Niger, protože se tam nachází uran. Vojenský převrat však nyní situaci komplikuje.

 

Navzdory puči francouzská skupina Orano nadále provozuje uranový důl Somaïr, který se nachází 800 kilometrů severně od hlavního města Niamey.

Francouzská skupina, která je z 90 % vlastněna státem, působí v Nigeru již více než 50 let prostřednictvím tří dceřiných společností založených podle nigerijského práva, které odpovídají třem těžebním lokalitám zaměřeným na těžbu uranu, rudy, která pohání jaderné reaktory. Jedná se o společnosti Compagnie des mines d’Akokan (Cominak), Société des mines de l’Aïr (Somaïr) a Imouraren. Všechny jsou ve spoluvlastnictví státu Niger a nacházejí se v poušti na severozápadě země, poblíž města Arlit.

Somaïr poskytuje přibližně 10 procent paliva pro francouzské jaderné elektrárny – a téměř 25 % pro elektrárny v EU. Žádná země na světě není pro zásobování evropských reaktorů tak důležitá jako Niger. A tak po převratu vyvstává známá otázka: jak bezpečné jsou dodávky energie do Evropy?

Podle údajů Světové banky je uran po zlatě nejdůležitějším vývozním artiklem Nigeru. Nikdo to neočekává, ale pokud by se produkce v dole Somaïr na delší dobu zastavila, ekonomické důsledky pro zemi by byly dramatické. EU by si pak musela položit otázku, kde chce v budoucnu brát palivo pro své jaderné elektrárny.

Společenství států by na to mělo určitý čas, protože podle organizace Euratom to, co je v současnosti ve skladech, vydrží tři roky. Nicméně toto rozhodnutí by bylo politicky citlivé. Nebylo by možné jednoduše objednat další uran u dodavatele číslo dvě. Protože tím je ze všech míst právě Rusko. A na třetím místě je Kazachstán. Tyto země dodávají více než dvě třetiny uranu potřebného v EU.

Dovoz přírodního uranu do Evropské unie v roce 2021 podle země původu (v metrických tunách). Zdroj: Statista.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. A to je situace. KoZa se bude muset obejít bez uranu? Stačí na všechno dýzlové větrníky? A co na to Jan Tleskač?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*