EU dále zpřísňuje cenzuru sociálních sítí




Sdílet článek:

SLOVANKA

Totalitní EU se vydává přesně opačným směrem než nově zvolená americká administrativa, která veškerou cenzuru sociálních platforem zakazuje.

To je důkazem, že politika EU bude záměrně oportunistická a pokud půjdou Trumpovy USA jedním směrem, fašisté v EU se vydají přesně opačným.

Několik největších platforem sociálních médií nyní ustupuje tlaku EU a souhlasí s uvalením omezení na svobodu projevu a názoru svých uživatelů.

Ukázalo se tedy, že Zuckerbergova prohlášení o ukončení cenzury budou platit skutečně výhradně pro USA, případně jiné země, které nejsou procenzurní, na území pod kuratelou EU však nebude ani nadále možné na Facebooku vyjadřovat EU nepohodlné názory či informace.

Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat, YouTube a několik dalších technologických gigantů podepsalo dopis, kterým se podřizují kontroverznímu zákonu EU o digitálních službách (DSA), který zakazuje výroky a názory, které Evropská komise klasifikuje jako „nenávistné projevy.“

Platformy se budou od nynějška aktivně podílet na cenzuře jménem EU.

Brusel je potěšen, že se do této politické debaty na místní úrovni zapojilo tolik aktérů:

„Nenávist a polarizace jsou hrozbou pro hodnoty a základní práva EU a narušují stabilitu našich demokracií. Internet zesiluje negativní dopady nenávistných projevů,“ uvedl k dohodě Michael McGrath, komisař pro demokracii, spravedlnost, právní stát a ochranu spotřebitele.

Jde tedy o nástupce nechvalně známé totalitářky Jourové, která byla 10 let hlavní cenzorkou a i autorkou zákona DSA.

„Mám v úmyslu neúnavně bojovat proti nenávistným verbálním projevům a trestným činům z nenávisti v EU. Věříme, že tento Kodex chování odvede svůj díl práce a zajistí důraznou reakci. Všichni jsme pro Evropu jednotnou proti nenávisti.“

Místopředsedkyně Evropské komise pro technickou suverenitu, bezpečnost a demokracii Henna Virkkunen rovněž vyjádřila potěšení nad tím, že dohoda byla v širokém rozsahu zavedena:

„V Evropě není místo pro nezákonnou nenávist, ani offline, ani online. Vítám závazek zúčastněných stran k posílení kodexu chování podle aktu o digitálních službách. Spolupráce mezi všemi zúčastněnými stranami je cestou vpřed k zajištění bezpečného digitálního prostoru pro všechny,“ uvedla v komentáři.

Ostře se však liší názory, že omezování svobody projevu a názoru je dobrá věc. Mnozí se domnívají, že DSA zasahuje i legitimní politickou rétoriku a kritiku, a že existuje také politická zaujatost, kdy levicové hlasy dostávají výrazně větší prostor než konzervativní.

Tedy nenávist vůči těm, kteří se EU nelíbí, je povolena a není cenzurována, zatímco pouhá kritika (bez vyjádření nenávisti) EU či její politiky cenzurována je.

Aby bylo zajištěno, že budou dodržována omezení toho, co lze říkat na sociálních sítích, technologičtí giganti slibují, že zřídí síť monitorovacích reportérů, kteří budou bedlivě sledovat sociální sítě.

Ti budou doplňovat kádr cenzorů, které sama Evropská komise deleguje na kontrolu obsahu na platformách při hledání „nenávistných projevů.“ A tyto cenzory si samozřejmě platíte ze svých daní.

Podle dohody musí být obsah, který je označen jako podezřelý z nenávisti, přezkoumán do 24 hodin, a pokud se podezření potvrdí, musí být ve stejné lhůtě odstraněn.

Aby se usnadnilo ruční odstranění takových příspěvků, budou vytvořeny nové „nástroje pro automatickou detekci.“

Technologičtí giganti se také zavazují k účasti na tom, co je popsáno jako „strukturovaná spolupráce s odborníky a organizacemi občanské společnosti“ s cílem definovat a zastavit to, co považují za nenávist.

Tito aktéři však byli bylo kritizováni za to, že jsou jasně levicoví a cíleně zaměření na výroky politických oponentů.

Součástí spolupráce s těmito aktéry z politických neziskovek je i účast na vlivových operacích zaměřených na „zvyšování povědomí“ uživatelů platforem o tom, co je zakázáno říkat.

Chtějí také povzbudit uživatele, aby udávali lidi, kteří podle nich ve svých příspěvcích řekli nepovolené výroky.

Evropská komise je obzvláště znepokojena rozšířenou svobodou projevu a názoru, která převládá na X, dříve Twitteru, protože platformu koupil technologický profil Elon Musk, kterému dlouho vadila cenzura konzervativních hlasů na platformě.

Musk a X jsou nyní předmětem zvláštního vyšetřování v Bruselu.

Skutečnost, že algoritmy a regulace platformy zvýhodňovaly levicově liberální aktéry a znevýhodňovaly konzervativce, nebyla podle Evropské komise problémem, který by bylo třeba řešit.

Dnes je však EU velmi znepokojena doporučovacím systémem X a požaduje, aby společnost nechala své algoritmy a komerční API přezkoumat odborníky Evropské komise, kteří umožní shromažďovat fakta o moderování obsahu u příspěvků s účty, jako jsou uživatelé, kteří jsou v Bruselu neoblíbení.

„Dnes podnikáme další kroky, abychom zdůraznili soulad doporučovacího systému X s povinnostmi vyplývajícími z DSA.

Jsme odhodláni zajistit, aby každá platforma působící v EU respektovala naše právní předpisy, jejichž cílem je zajistit, aby online prostředí bylo spravedlivé, bezpečné a demokratické pro všechny evropské občany,“ vysvětluje Henna Virkkunen.

„Demokratické“ samozřejmě jen v tom smyslu, že by měly být upřednostňovány názory bruselských byrokratů a jejich loutek.

Lze jen doufat, že Vance nezapomene na svoje výhružky ve směru k EU a její cenzuře. Již před časem slíbil, že Trumpova administrativa provede patřičné kroky, pokud bude cenzura pokračovat.

EU – zcela oprávněně – právě kvůli cenzuře nová americká vláda nepovažuje za demokratickou instituci a podle Vance by to znamenalo například ukončení spolupráce v rámci NATO, kde se sdružuje většina zemí EU.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*