Podle přesvědčení formulovaného hnutím fosilní paliva zabíjejí a vláda by měla nařídit ve veřejných a komerčních budovách snížení teploty o 3 °C, proto blokuje silnice. To dává perfektní smysl. Dále hnutí formuovalo fundovaný názor, že když se sníží teplota vytápění o tyto tři stupně, spotřeba plynu zásadně klesne a Putin si bude muset na válku půjčit u Providentu. Škoda, že se to Putin nedozví, posral by se smíchy.
Fosilní paliva sama o sobě ještě někoho nezabila, k tom je třeba ještě lidské vůle, která za zisky z nich provozuje válku. A když už lidská vůle chce provozovat válku, bude to dělat i ze zisků z prodeje pampelišek. I kdyby Evropa ze dne na den usoudila, že neodebere od Putina už ani kapku, nezmění to vůbec nic, protože Rusko bude i tak v obchodním přebytku, což všichni tak nějak tušili a nedávno to bylo ověřeno výpočtem. Rusko si poradí, suroviny prodá obratem někde jinde, třeba Indii, Číně, Pákistánu nebo africkým zemím, kteří jsou po surovinách lační jak smažka po fetu a nadopují jimi svoje ekonomiky. Ale i kdyby toho nebylo a celý svět usoudil, že od Putina nevezme už ani prd, taky se to na aktuální válce neprojeví, možná až na nějaké budoucí. Tanky už jsou vyrobené a vojclové támhle někde z jurty za Uralem vyzbrojení, sežerou nutrii, psa a pak okradou civilní obyvatelstvo. V každé státní agendě jsou armáda a policie až úplně poslední, co vláda začne v krizi omezovat. Nebo si snad někdo myslí, že Putin prodá tanky do sběrných surovin, aby mohl financovat například ekologické neziskovky? Nenapadá mě novodobý konflikt, který by zastavily ekonomické sankce, ale možná si někdo na nějaký vzpomene.
Stejné je to s tím vytápěním. Tam se k tomu přidává ještě jedna okolnost. Kdyby 1. Lidé pokládali za důležité, aby válka na Ukrajině skončila 2. Věřili tomu, že omezení vytápění je s to ji ukončit, jistě by už dávno teplotu ve svých kamrlíkách snížili sami. Z nějakého důvodu to tak neudělali. Možná si říkají, že to není jejich válka (oprávněně) nebo že změna nastavení teploty v kuchyni není s to ji ovlivnit (taky oprávněně).
Je to naivní.
Mám jiný pohled na věc. Ozbrojenou agresi lze zastavit jen ozbrojenou obranou. Lidem bylo celá léta jedno, že se na bezpečnost státu sere, že dosud existuje ohromný nepoměr mezi prostředky, které stát vynakládá na represi vlastního obyvatelstva a na obranu proti vnějším hrozbám. Lidem bylo jedno, že si od nich vlády braly peníze, aby je utrácely za sociální politiku, platy učitelů, cyklostezky a neziskovky přisáté na státní cecky, a teď jim to bolestně začíná docházet. Najednou se ukazuje, že armáda by byla schopna bránit jeden kraj po dobu jednoho týdne, pokud by to po ní tedy vůbec někdo chtěl. Ale zase máme čtyřicet tisíc policajtů a v inkluzi jdeme světu příkladem. U části populace tohle procitnutí vede k nepochopitelnému jednání.
Docela by mě zajímalo, jaký profesionální background mají jednotliví členové XR v České republice a kde udělali jejich rodiče chybu kromě té, že nepoužili kondom. Nemůže mi však uniknout zcela zjevná nedomyšlenost těch akcí. Je sice úžasně rebelské zablokovat magistrálu, po které jezdí auta, ta většinově pohání to fosilní ďáblovo semeno, ale ta auta nejezdí sama od sebe, jezdí s nimi lidé. A nyní si představte, že jste někde půl kilometru od čela kolony, už půl hodiny stojíte na místě s běžícím motorem a čekáte, až se proud vozidel před vámi pohne. Jak rozeznáte, že se právě rebeluje proti vyhynutí? Můžete pak vyjádřit hnutí podporu, i kdybyste chtěli (vysoce nepravděpodobný scénář), když vůbec nevíte, že rebelie probíhá?
Nezbývá než se otázat, kdo vypustil ven tak naivní a agresivní mladé lidi.
Kdo to byl?
My.
Prodávali jsme harantům mobilitu a komfort moc levně, takže nabyli dojmu, že nemají žádnou cenu. Cesta do školy? Není problém, přijede auto od firmy Mamataxi. Odjezd ze školy: Fotrtaxi. Zde je carsharing a zelený dopravní komunismus už dávno zavedený, my sdílíme s parchanty auto zadarmo. A jak doma topíme? Doma přece topíme radiátorem. Co nemá žádnou cenu, tak to nemá žádnou hodnotu a když to nemá žádnou hodnotu, tak to vlastně nepotřebujeme. A když to nepotřebujeme my, tak to nepotřebuje nikdo, protože my aktivisté víme nejlépe, co je pro vás nejlepší. Proč ti lidé vlastně topí plynem? Vždyť by stačilo si zapnout počítač a těžit přitom krypto, takže budou topit a současně vydělávat peníze. A proč vůbec topí? Ať jdou do klubu nebo do coworkingového centra, tam už je zatopeno.
Musíme to vrátit zpátky. Musíme komfort a mobilitu opět správně nacenit. Jak říkají zelení ideologové, internalizovat externalitu. Internalizovat ji do harantů. Ono je pak přejde někde rebelovat proti vyhynutí s mladýma komoušema.
Pro začátek by možná neškodilo jim třeba vysvětlit, že existují lidé, kteří musejí spalovat stromy. Ti také musejí snižovat teplotu anebo mohou sedět v obýváku bez vaťáku? Jsou to lidé, kterým se nepodařilo až domu natáhnout nějakou šikovnou trubku od toho zlého Putina, aby je zabíjel svou fosilní diktaturou a zabijáckými plyny, a tak musejí topit dřevem. Dříví nejde stáhnout z cloudu ani vycraftit, musí se vytěžit, ale ne počítačem. Pak přijdou další problémy. Předně neexistuje Dámedřevo ani Uber Heats, aby přivezl pět šest špalíků na večer, takže toho přivezou třeba deset metrů najednou, které je nutné někde meziuložit. Další zásadní problém je, že stromy rostou vcelku. Je třeba je rozdělit na menší díly, protože se celé do kamen nevejdou, a taky uskladnit, protože v mokrém stavu nehoří. Je třeba ze dřeva nadělat torrent, tedy nařezat ho a nasekat na menší kousky, což se nedělá v k tomu určené aplikaci, ale rukama. Je to velmi násilný proces a myslím, že právě tady je prostor k tomu, abychom jako rodiče zasáhli a zapojili děti do procesu tvorby tepelné energie a do procesu tvorby a ukládání dřevěných torrentů je zapojit.
Další dobrá pomůcka by také mohlo být to zařízení na nabíjení telefonu, které se dalo svého času najít v obchodních centrech, kde demonstrovalo, jaký obsah má sousloví „zeje prázdnotou“. Jednalo se o něco jako jízdní kolo bez kol, na kterém idiot poháněl dynamo a to nabíjelo telefon. Vznikl nový energetický cyklus. Hipster se nejdřív nacpal kombuchou s rukolou a pak se rozhodl, že nabije svoje šmudlací zařízení, aby mohl být online. Nečetl článek experta Ing. Vratislava Fillera PhD. o tom, že průměrný mamil je schopný vyprodukovat něco mezi 60 až 100 W výkonu a neuvážil, že zařízení je zkonstruováno tak, aby hipster nabil zařízení alespoň o pár procent a získal dobrý pocit, než ho skolí srdeční infarkt, přičemž nabíjecí proud mobilních telefonů není zrovna nízký, z čehož všeho plyne jen jedno, laicky řečeno, že to šlo kurva ztuha. Zařízení rychle z obchodních center mizela, možná se to svedlo na covid, a šmudlofouny se zase začaly nabíjet postaru green non-deal style, tedy skrze spalování uhlí a vytahování tyčí. Kdyby se tato zařízení povedlo ještě někde sehnat, mohly by se používat pro domácí výchovu harantů tak, aby si lépe uvědomovali cenu energie.
Předminulý víkend jsem začal zvyšovat cenu mobility a oznámil harantům, že obvyklé sobotní auto do města tentokrát nejede a už nikdy nepojede, protože dojít tam pěšky a najít místo k zaparkování trvá stejně dlouho, kromě toho že jít pěšky je rebelský. Na konci dvoukilometrového pochodu smrti to vypadalo, že se děti vyhubení fosilními palivy přestaly úplně bát a na další rebelii už jim nezbývá sil.
Chápal jsem to jako velký úspěch a pozitivní signál do budoucna. Na příští víkend chystám další rebelii, bude se to jmenovat „do Tábora vlakem“. Chtějí se podívat do muzea čokolády, ale to zní dost buržoazně a bude třeba to také zrevidovat, možná děti zjistí, že místo toho chtějí pomáhat uprchlíkům nebo šít roušky. Sice to vlakem není nejlevnější, hnusné smrduté vlaky od národního dopravce jsou zjevně transportním systémem jen pro horních deset tisíc a autem bych tam za ty prachy dojel dvakrát, ale vyhynutí se tím zcela jistě odvrátí, tedy pokud nechytneme v tom krámu tuberu.
Chcete stavět? Požadavky na energetickou náročnost domu jsou opět přísnější
https://www.mesec.cz/clanky/pozadavky-na-energetickou-narocnost-domu-jsou-prisnejsi/ a EU chystá zákaz prodeje neúsporných budov. Rozhodne energetický štítek
https://echo24.cz/a/SVxxu/eu-chysta-zakaz-prodeje-neuspornych-budov-rozhodne-energeticky-stitek
…
Zákaz prodeje nehospodárných budov je sice legrační a nemá žádnou logiku, ale u nás to má nejspíš vyvolat zamyšlení – jestli se vůbec vyplatí tu budovu kupovat. Vůbec nesejde na ceně nemovitosti, ale na tom, jak ji budete vytápět. A s těmi cenami je řešením stejně pouze demolice. Realiťáci by mohli vyprávět story o tom, jak jsou lidé naivní a klopí miliony za studený nevytopitelný baráky, kam si chtějí dát tepelné čerpadlo, protože to je levný Máňo. Absolutně jim nedochází, že cena energie dělá pak 50% splátky hypotéky 🙂