Máte zasazeno a zaseto?
Sdílet článek:
Letošní jaro se opozdilo. Dokonce i na jižní Moravě stále padají v noci teploty k nule i pod nulu. Úroda meruněk bude letos mizerná, ale zdá se, že třešně mrazům unikly. Pokud teď pojedete kolem polí a uvidíte na nich krásně sytě zelenou trávu dlouhou tak 15 – 20 cm, tak to je ozimná pšenice. A pokud se podíváte na vrcholky kopečků na těch polích, tak už uvidíte žlutou a zelenou. Pořád je sucho. V tuto dobu začínají kvést řepky, ale i laik si všimne, jak nízké ty porosty jsou.

Zároveň je také ještě hodně polí, které jsou sice oseté jařinami, ale nic ještě nevzešlo. Sucho a naštěstí zima. Ještě pořád dostáváme od Pánaboha odklad, pokud zaprší, dopadnou dobře alespoň jařiny. Ozimy už budou zřejmě maximálně průměrné.

Kdo se chystáte sázet brambory, tak teď je nejvyšší čas. Já už je mám týden v zemi. Odrůda Impala a Marabel. Nikdo nevymyslel nic lepšího. Letos jsem už schopen kapkově zavlažovat celé políčko, tak toho budu hojně využívat. Měl bych se na svých 150m2 dopracovat na úrodu okolo 500 – 700 kg brambor.

Stejně tak je poslední šance na zeleninu krátkých dní – ředkvičky, špenát a podobně. Já propaguju červenou řepu, pokud jste se ode mě nechali zlákat na moji oblíbenou letní večeři – uvařit červenou řepu, nakrájet na kolečka, na každé dát kousek balkánského sýra nebo mozzarely, lehce osolit a opepřit – tak teď byste měli zaset první řádek. A pak co čtrnáct dní další a další a další, klidně až do července. Řepa je superpotravina, pokud to takhle uděláte, nemusíte se bát kurdějí i kdyby byla atomová válka. Až do podzimu budete mít každých čtrnáct dní nové mladé hlízy na okamžitou spotřebu. A jakmile začne bulva „dřevnatět,“ tak ji nakrájíte na nudličky a zavaříte. V množství vitamínu C je srovnatelná s kysaným zelím, ale chutná mnohem lépe.

Špenát a ředkvičky sklidíte v druhé půli května a místo nich můžete zasadit rajčata. Tedy, pokud máte teplo. Pokud nejste Polabí nebo Haná, tak budete muset dát rajčata do skleníku. Pokud skleník nemáte a budete přemýšlet, co do země, až sklidíte zeleninu krátkých dní, dejte tam pórek, další řepu, obyčejný i řapíkatý celer, kořenovou zeleninu a podobně. Já budu mít ještě i nějaké cukety, dýně, trochu papriky a pár lilků na rattatouille.

Včera jsem se dočetl, že Pražská plynárenská potřebuje šest miliard, aby mohla dál fungovat. O chybějícím kapitálu v zemědělství jsem vám už referoval několikrát. Automobilový průmysl má čekací lhůty jako na Trabant a auta jsou výrazně horší, než byla před pár lety. Na Donbase zřejmě začala ofenzíva. Leyenová zřejmě šňupe stejný matroš jako Zelenský, protože věří v Ukrajinské vítězství. Blíží se rozuzlení plateb v rublech za ruský plyn. První firmy u nás začínají propouštět. Ceny potravin rostou a porostou. Vybral jsem jen pár příkladů…

Kdo si letos alespoň část potravin vyrobí sám, tak rozhodně neprohloupí…

Jo a ještě jedna věc… na to se vlastně docela těším. Moje babička, ta nechodila do obchodu pro něco konkrétního. Ta prostě šla a koupila co bylo nejlevnější, na co jí stačil velmi omezený rozpočet. Nechodila nakupovat, kdy se jí to nejvíc hodilo, ale pro zeleninu šla před zavíračkou a vzala to, co by se druhý den už neprodalo… za pár korun. Podobně to dělala s masem i dalšími potravinami. Prostě koupila co bylo levné a pak z toho něco uvařila. Ona si nevymyslela jídelníček předem, vařila podle toho, co bylo. Absolvovala ve dvacátých letech rodinnou školu v Prusku… tam je fakt naučili postarat se o domácnost a udělat z naprostého odpadu fenomenální plnohodnotný oběd.

Teď se k tomu vrátíme. Znovu se naučíme, jak se to dělalo, když sice byly pulty plné, ale většina lidí na to neměla. Naučíme se, že vedení domácnosti není opovrženíhodná činnost, ale plnohodnotná a úctyhodná práce, která má měřitelné výsledky. Nakupování nebude obtěžující půlhodina mezi cestou z práce a odpoledním relaxem, ale zásadní práce, která rozhoduje o tom, zda rodina nebude mít hlad. Hospodyňka bude opět něčím, co bude mít obrovskou cenu.

Kdo můžete, nepodceňujte letos svojí zahrádku. Pokud to takhle půjde dál, tak to bude to jediné, co budete za pár měsíců mít. Pokud ještě máte nějaké peníze, teď je čas investovat do dobrého rýče a motyky. Tam, kde není půda a podmínky, tam si pořiďte slepice, vypusťte je na ten anglický trávník, nechte ho přerůst, sekejte ho kosou, dělejte si seno, začněte chovat králíky, spásejte ten kopec ovcemi, prostě využijte to, co tam máte.

A vy, co musíte v paneláku čekat na svůj osud, tak si dejte do truhlíku alespoň bazalku a majoránku… Kdo nemůžete udělat ani to, pořiďte si ty tři rostlinky konopí, které jsou to množství menší než malé… Ať máte na podzim s čím obchodovat.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 1,05 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*