
NECT24/JOSEF VIKTORÍN
Prezident Putin vyhlásil velikonoční příměří. Co si myslíte o tomto kroku?
Je to jasný signál, že dosažení trvalého míru je možné. Vnímám to i jako výsledek rozhovorů mezi Ruskem a USA. Také to lze vnímat jako akt dobré vůle v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou zvláště během velikonočních svátků.
Zelenskyj návrh na velikonoční příměří nejprve odmítl, ale pak změnil názor a řekl, že Kyjev je připraven příměří dodržovat. Jaký signál tím vysílá?
Myslím, že první reakce z jeho strany potvrdila nepřipravenost ukrajinské strany k dosažení trvalého míru. Změna rétoriky Zelenského po této reakci, že návrh na příměří přijímá je potvrzením povrchních analýz, resp. informací, které dostává a to nejen od vlastních poradců, ale také ze strany USA. Ukrajina si nechce přiznat, že při těchto rozhovorech mezi Ruskem a USA je až na druhé koleji a informace zprostředkované ze strany USA jsou značně selektovány, což pramení i ze samotného postoje prezidenta Trumpa k osobě Zelenského. Prohlášením „velikonočního příměří“, myslím, že Putin zaskočil nejen Zelenského, ale podle dostupných informací i čelní představitele EU.
Je Zelenskyj vůbec schopen zorganizovat zastavení bojů? Má pod kontrolou všechny své jednotky?
Tak tohle je dobrá otázka. Podle jeho politických prohlášení si mezinárodní společenství myslí, že ano. Avšak podle situace na bojišti není morálka ukrajinských vojáků na vysoké úrovni. Samozřejmě, propaganda ze strany Ukrajiny to vykresluje jiným způsobem. Osobně vnímám, že dopad Zelenského na strategické velitele není 100% takže zastavení bojů je diskutabilní a spíše nereálné. Už jen proces vydání rozkazu a jeho přenesení do bojujících jednotek potřebuje svůj čas. Příměří je vyhlášeno na cca 30 hodin a proto jsem skeptický k realizaci jeho pokynů v bojujících jednotkách a předpokládám, že jedna i druhá strana se bude navzájem obviňovat z porušování tohoto příměří.
Západní média uvádějí, že Trump by chtěl dosáhnout zastavení bojů na Ukrajině během svých prvních 100 dnů, které uplynou 30. dubna. Je na to šance a má k tomu potřebné nástroje?
Toto je výzva pro Trumpovu administrativu a pro něj samotného. Vzhledem k prohlášení ministra zahraničních věcí USA, „…že prezident Trump má i jiné starosti než zprostředkovat mír…“ je signálem pro zadní dvířka pro USA, aby z procesu vyšly s čistým štítem. Prioritou pro USA v tomto procesu je spíše ekonomický rozměr položený na obchodním základě. Proto pragmatismus bude převažovat reálné mírové snahy. Podle známé slovenské písničky „když to nejde, tak to nejde…“.
Myslím, že USA nástroje k hledání trvalého míru mají, avšak určitě ne do Vámi zmíněného termínu. A tady je ten hlavní problém, kterým je trpělivost a tu USA ztrácejí.
Také mám za to, že přístup EU není realistický a spíše přispívá k rozdmýchávání nereálných vojenských prohlášení, která jsou krokem ke světovému konfliktu. A toto si určitě občané Evropy nepřejí.
Děkujeme za rozhovor!
největší zrmd v této válce je islámská británie…
Ukrajina už tahá za kratší konec. Když to zelenina mohl ukončit, tak to neudělal, naopak.
Teď už běží o svůj život.