Když Putin zavře kohoutky s plynem, pomůže kravský trus, navrhuje Jurečka.
Uzavření kohoutků s ruským plynem Polsku a Bulharsku je podle českého premiéra jejich trestáním. Česko je podle něj na případné zastavení dodávek připravené. Dlouhodobě bude spoléhat na evropskou solidaritu.
***
Poplašná zpráva nebo přesná prognóza?
Marketingový šéf dodavatele energií Centropol Jiří Matoušek:
Z dnešních 125 dodavatelů elektřiny a 77 dodavatelů zemního plynu přežijí nejvýš dvě desítky nejsilnějších.
Desetitisíce klientů padlých firem budou muset za energie ze dne na den začít platit aktuální vysoké ceny. Na ostatní bude drahota doléhat postupně, většinu spotřebitelů dohoní na přelomu roku. „Počínaje lednem 2023 se situace výrazně zhorší ve všech domácnostech v Česku. Mám strach o český průmysl. Strach, že domácnosti na energie nebudou mít. Může se stát, že stát bude muset vyplácet cílenou podporu až polovině domácností a třetině firem.“
***
„Konečným cílem ruského vedení není jen zmocnit se území Ukrajiny, ale rozporcovat celý střed a východ Evropy a zasadit globální ránu demokracii,“ zdůraznil ukrajinský prezident.
Zřejmě u jeho amerických loutkovodičů konečně naplno propuklo dlouho očekávané šílenství .
Americký ministr obrany Lloyd Austin:
Domnívám se, že v budoucnu existuje možnost, že Ukrajina opět podá přihlášku do NATO.
***
Daniel Kaiser:
Po válce bude diskuse o tom, zda by se jí předešlo neutralitou Ukrajiny (Scholz, Merkelová) nebo naopak tvrdší politikou proti Rusku (Biden, Černochová) nevyhnutelná a tvrdá.
***
Editorial Global Times, 26. Dubna 2022
Spojené státy chtějí „vidět Rusko oslabené“, prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin v pondělí na tiskové konferenci v Polsku po návratu z Kyjeva, který navštívil spolu s mnistrem zahraničí Antonym Blinkenem.
Washington konečně ukončil mlžení a oznámil svůj pravý cíl. Mezinárodní komunita věděla ovšem už dříve, že rusko – ukrajinský konflikt vyprovokovaný Washingtonem, má tento cíl. Moskva však už má těchto pokusů Washingtonu plné zuby. Na pondělní schůzce vrcholných představitelů na Úřadu hlavního prokurátora obvinil Vladimír Putin USA a jejich spojence, že chtějí „rozštěpit ruskou společnost a zničit Rusko“.
Článek v The New York Times hlásá, že podstata rusko – ukrajinského konfliktu se změnila „ z bitvy o ovládnutí Ukrajiny na konflikt, který staví Washington přímo proti Moskvě“. Slova šéfa Pentagonu o „oslabeném Rusku“ zřetelně naznačují, že Spojené státy mají v úmyslu vyčerpat ruské vojenské síly. Lü Xiang, odborník z Čínské Akademie Sociálních Studií, k tomu Global Times řekl: „Washington plánuje dodávat na Ukrajinu mnohem útočnější zbraně a chce tak zesílit vojenské možnosti Ukrajiny.“
Spojené státy nechtějí prostor pro vyjednávání. Tyto dveře již byly fakticky přibouchnuty a i když Lavrov stále mluví o tom, že mírové rozhovory s Ukrajinou pokračují, komunikace je jako rozhovor hluchého s němým, bez jakéhokoli praktického výsledku.
Slepé provokace USA nepřinášejí nic, než že přilévají olej do ohně a posunují již tak eskalovanou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ještě více k nejisté budoucnosti. Pondělní odpovědí ruského ministra zahraničí Lavrova bylo varování, aby Západ nepodceňoval riziko nukleárního konfliktu a připomněl, že 3. světová válka je reálným nebezpečím. Dodal též, že NATO se dodávkami zbraní Kyjevu přímo angažuje v proxy válce s Moskvou.
Tato slova dokládají, že Rusko se na takovou možřnost připravuje. Pokud budou Spojené státy a jejich spojenci nadále setrvale zásobovat Ukrajinu útočnými a destruktivními zbraněmi a budou pokračovat ve slovních provokacích, Moskvu to jistě vyprovokuje k další eskalaci ukrajinské krize, což zvýší riziko přestřelení. Americké praktiky tak zvyšují riziko, že se Evropa stane bojištěm, což by bylo neštěstí pro evropské země i celý svět.
Hlavním účelem Blinkenovy a Austinovy cesty bylo prodloužení konfliktu mezi Ruskem a Ukrojinou. Washington chce oslabit Rusko na účet Ukrajiny, což Ukrajina odmítá vidět. V očích USA je Ukrajina jen nástroj. Ukrajinská krev jen slouží Washingtonu k oslabení Ruska. Jak prohlásil 20. dubna turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu: „Mezi členskými zeměmi NATO jsou tací, kteří si přejí, aby válka na Ukrajině pokračovala, neboť se tak oslabí Rusko. O situaci na Ukrajině se nestarají.“
***
Švýcarsko vetovalo reexport munice švýcarské výroby používané samohybnými protiletadlovými systémy Gepard, který se rozhodlo Ukrajině poslat Německo. Oznámila to v úterý podle agentury Reuters švýcarská vláda. Švýcarsko se odvolává na svou neutralitu.
***
Čtenář glos S. K. mi napsal:
Nejvyšší správní soud (NSS) dal minulý týden za pravdu stížnosti proti diskriminaci neočkovaných, jak ji loni na podzim zavedla Babišova vláda. Podle NSS byl režim, kdy se neočkovaným nejprve testem podmiňoval, posléze úplně odpíral přístup do restaurací a hotelů, nezákonný. Připomeňme si, že s tímto režimem se až do února ztotožnila a nesla ho i Fialova vláda.
Zdroj: Byla to diskriminace, zapomeňte – Echo24.cz (27.4.22)
Jenom si dovoluji připomenout notoricky známou věc, že trestný čin diskriminace ve smyslu ustanovení § 402 TZ má sazbu 10-20 odnětí svobody, trestná je i příprava a v případě tohoto trestného činu není promlčecí lhůta.
***
Čtenář glos M. T. mi poslal citace z článku z internetové verze německého časopisu Die Zeit, který se týká turecké vojenské agrese proti Kurdům v severním Iráku (regiony Zap a Avaşîna) a v Sýrii (město Kobanê), tedy na území cizích suverénních států, kterou zahájila turecká armáda v noci na Velikonoční pondělí:
„Jsou používány stíhačky a houfnice, jsou shazovány bomby, jsou zabíjeni a zraňováni civilisté. Ve stínu ruské války proti Ukrajině nad Kurdistánem opět létají turecké stíhačky a drony. Po několika dnech leteckých a pozemních útoků zahájila turecká armáda v noci na Velikonoční pondělí rozsáhlou ofenzívu Claw-Lock na jihu a západě Kurdistánu. Rozhořčení světového společenství? Žádné.“
„Zatímco ruská agresivní válka proti Ukrajině byla právem rychle odsouzena a sankcionována, turecká agrese proti Kurdům byla stejnými “strážci západních hodnot” po desetiletí tolerována.“
„Nejedná se ani o sankcích proti tomuto spojenci, Kurdové ani nemohou doufat v bezpečné únikové cesty a nekomplikovanou ochranu při útěku z obléhaných měst nebo před tureckými bombami. Zatímco pro ukrajinské uprchlíky jsou hranice – oprávněně – otevřené, prchající Kurdové buď uvíznou na hranicích Běloruska a Polska, nebo se utopí ve Středozemním moři, případně nedostanou azyl v Německu a jsou opět deportováni. Dvojí morálka je těžko snesitelná.“
„Když se současně hovoří o “ruské invazi na Ukrajinu” a “turecké přítomnosti v Sýrii”, když se stejné násilné praktiky v jednom případě označují za válku a v druhém za vojenskou operaci, když se za oběti války označují Ukrajinci, ale při útocích na Kurdy se hovoří o teroristech a pozicích PKK, pak nám právě tyto souběhy sdělují, že války, které porušují mezinárodní právo, jsou legitimní, pokud je vedou naši partneři z NATO.“
“Nejpozději nyní, když válka proti Ukrajině znovu nastolila otázku morálky a povinnosti, nastal čas pojmenovat války jako takové – bez ohledu na to, zda je vedeme “my a naši partneři” nebo “ti druzí”. A především: zaručit všem uprchlíkům stejnou ochranu, jaké se v současnosti dostává válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Dokud se tak nestane, ztrácí morální nárok německé vlády na hodnocení ruské války proti Ukrajině veškerou důvěryhodnost.”
Dospívám k názoru, že mezinárodní právo je stejně jenom otázka balancování rovnováhy mezi velmocemi. Nyní podle mého tu rovnováhu v Evropě porušili Američani za použití Ukrajiny, když odmítli Rusku garantovat nerozšíření NATO na Ukrajinu k ruským hranicím a napopak sami to rozšíření dávali na pořad dne. Po rozšíření NATO na Ukrajinu by pak Rusko mohlo již jen přihlížet, jak Ukrajina naloží s etnickými Rusy na svém území. Invazi nechci obhajovat, řešení mezistátního sporu válkou je vždy špatně, ale tady vidím z ruského pohledu její důvody.
Ozaj, zvonku to tak vyzerá. Mezinárodní právo je přetahovaná mezi velmocemi, ovšem je uplatňováno pouze na ty slabé. Silní na ně kašlou.