Novinky

Deutsche Bank předpovídá, že koncem příštího roku začne v USA „velká recese“
Sdílet článek:

Banka se sídlem ve Frankfurtu vydala toto důrazné varování ve zprávě nazvané „Proč bude nadcházející recese horší, než se očekávalo“, v níž upozornila, že americký Federální rezervní systém musí jednat rychleji a agresivněji, aby zabránil dlouhodobému poškození ekonomiky.

„Dočkáme se velké recese,“ napsali ekonomové Deutsche Bank a poznamenali, že „existují dobré důvody očekávat, že inflace bude svou výší nadále překvapovat a svou vytrvalostí zůstane vysoko nad politickými cíli“.

„Považujeme proto za vysoce pravděpodobné, že Fed bude muset šlápnout na brzdu ještě důrazněji a bude zapotřebí hlubší recese, aby došlo ke zkrocení inflace,“ pokračovali.

Ekonomové předpokládají, že recese začne koncem roku 2023 nebo začátkem roku 2024.

„Stručně řečeno, pohroma inflace se vrátila a zůstane zde s námi. I když jsme nyní možná viděli vrchol, bude trvat dlouho, než ustoupí zpět na přijatelnou úroveň blízkou dvouprocentnímu cíli Fedu,“ pokračovali zástupci banky s tím, že centrální banka pravděpodobně výrazně zvýší úrokové sazby, což následně poškodí ekonomiku.

Ekonomové uvedli, že vidí, že Fed bude muset zvýšit sazbu federálních fondů na 5 až 6 %, aby dostal inflaci pod kontrolu. V současné době se sazba federálních fondů pohybuje na úrovni 0,25 až 0,5 %.

„Z hlediska společnosti se zpřísňování měnové politiky týká nás všech; a je velmi lákavé zaujmout pomalý přístup v naději, že americkou ekonomiku lze jemně vysadit na udržitelnou cestu. To se však nestane.”

Podle banky přispívá k raketovému růstu inflace řada faktorů, včetně rostoucích nákladů, spotřebitelské poptávky, napjatého trhu práce a narušení dodavatelského řetězce. Mezitím probíhající rusko-ukrajinský konflikt situaci dále zhoršuje, uvedla banka.

Chmurný výhled společnosti poskytující finanční služby přichází poté, co ekonom Nouriel Roubini varoval, že vyspělé ekonomiky a rozvíjející se trhy čelí „rostoucí stagflační bouři“, kdy rostoucí inflace probíhá současně s rostoucí nezaměstnaností.

Roubini, profesor ekonomie a mezinárodního obchodu na Stern School of Business na New York University, podobně jako Deutsche Bank poukázal na několik událostí, které vedly k současnému propadu ekonomiky, mezi něž patří také narušené globální dodavatelské řetězce, omezená nabídka pracovních sil a „speciální vojenská operace“ ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině.

„Existuje mnoho důvodů k obavám, že dnešní stagflační podmínky budou i nadále charakterizovat globální ekonomiku, což povede k vyšší inflaci, nižšímu růstu a možná i recesi v mnoha ekonomikách,“ napsal.

Přestože se Deutsche Bank připravuje na velkou recesi, ekonomové poznamenali, že podle nich se ekonomika do poloviny roku 2024 opět zvedne, protože Fed změní kurz.
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. „Existují dobré důvody očekávat, že inflace bude svou výší nadále překvapovat a svou vytrvalostí zůstane vysoko nad politickými cíli.“

    Jestli ono to nebude tím, že “politické cílování” ekonomiky končí překvapením (těch politiků) vždycky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*