JAN BARTOŇ
Hexahydrokanabinol (HHC) je hydrogenovaný derivát tetrahydrokanabinolu (THC). Jedná se o přirozeně se vyskytující fytokanabinoid, který byl vzácně identifikován jako stopová složka v konopí setém, ale může být vyroben také synteticky hydrogenací konopných extraktů. HHC byl poprvé syntetizován v roce 1947 Rogerem Adamsem pomocí přírodního THC, který se vyskytuje v konopí setém. HHC je psychoaktivní látka, jejíž účinky jsou údajně podobné jako u THC. V ČR je HHC zatím legální, ke sběratelským účelům dle zákona §5 č. 167/1998.[3] Ministerstvo zdravotnictví v únoru 2024 navrhlo hexahydrokanabinol (HHC), hexahydrokanabinol-O-acetát (HHC-O) a tetrahydrokanabiforol (THCP) k zařazení na seznam zakázaných návykových látek. Rozhodlo se tak poté, co se v médiích objevila řada případů dětí a mladistvých, kteří měli po požití výrobků s HHC zdravotní potíže, někteří skončili i na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích.
Francouzská Národní agentura pro bezpečnost léčiv a zdravotnických produktů (ANSM) oznámila zákaz výroby, prodeje a používání HHC a dvou jeho derivátů, HHC-acetátu (HHCO) a hexahydrokanabiforolu (HHCP) na území Francie od 13. června 2023.
Ve Spojeném království by HHC podle zákona o psychoaktivních látkách z roku 2016 bylo pravděpodobně považováno za nelegální.
Prodej HHC zakázalo několik evropských zemí (Dánsko, Belgie, Rakousko). Ve Švédsku je zakázán od 11. července 2023, v Itálii od 28. července 2023.
Vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) chce do konce roku přijít s návrhem na regulovaný trh s konopím, který by umožnil prodej, užívání a v malém množství také pěstování rostlin. Podle nové studie by model fungoval lépe z hlediska prevence a přinesl by miliardy státu. Policie se tohoto rozvolnění obává, může prý přinést celou škálu problémů.
Otravy pokračují, na Karlovarsku po předávkování HHC leží na JIP tři lidé
5. února 2024 9:58
Záchranáři zasahovali o víkendu v Karlovarském kraji u sedmi případů intoxikace látkou HHC. „Pět lidí s poruchou vědomí nebo nevolností převezli do nemocnice, dva zůstali v domácí péči,“ uvedl mluvčí
Výše je jen velmi stručný výtah z mediálního prostoru o HHC a konopí. Vládní (proti)drogový koordinátor však přes všechno výše uvedené usiluje o legalizaci „malého množství konopí“. Je to cesta inspirovaná některými „svobodomyslnými“ společnostmi v EU, zvláště té holandské.
Odborníci se shodují, že užívání marihuany je v zásadě bezpečnější či méně rizikové než konzumace alkoholu. Přesto se o její legalizaci v Česku bez jasnějších výsledků doposud pouze mluvilo. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, který má přípravu cesty k regulované legalizaci na starosti, bychom se mohli dočkat už zanedlouho. „Doufám, že ještě letos bude na světě paragrafové znění, které zamíří do sněmovny,“ říká v rozhovoru pro deník Echo24 národní koordinátor Vobořil. Státu by to podle analýz ekonomů mohlo vynést až 10 miliard korun ročně. „Nakonec to dopadne stejně jako v Holandsku, kde mají ‚coffee shopy‘ už 40 let a spotřeba marihuany je tam výrazně nižší než v Česku,“ dodává expert na závislostní a drogovou problematiku.
Takže po alkoholu se u nás bude „svobodně“ šířit užívání konopí, protože je to „méně nebezpečné“. Otravy HHC jsou tak vlastně jen „mráček“ na jinak čistém nebi? Otřesné!
Hmm,kazdej trouba vi,ze konopnymi produkty se lze predavkovat pouze per ora,hulit vam to prestane chutnat včas.Jenom ty decka co maji smatlafouny v pazourach furt,si to najit neumi a zerou to jak bon pari.
A mimochodem,co to je za nasledky,dvakrat nevolnost a petkrat porucha vnimani?to je cely?
Kolik decek se loni otravilo chlastem a taky ho zakážeme?jsem pro …