Šílenství davů Douglasse Murrayho: Rovný nebo rovnější?




Sdílet článek:

Dokonce i konzervativnější požadavky hnutí za práva homosexuálů, pokud se nevyjasní, představují určité riziko. Jestliže mají gayové stejná práva jako všichni ostatní, měli by se podřídit i stejným pravidlům jako většina? Nebo má mít jejich rovnost nějakou výjimku?

Když si vymohli manželský svazek, měli by praktikovat monogamii, jak se předpokládá u heterosexuálních dvojic? Nevychovávají-li děti, které je sbližují, máme předpokládat, že dvě ženy nebo dva muži, kteří se potkali ve dvaceti, se vezmou a budou mít sexuální vztah výlučně spolupo dalších šedesát let nebo i déle? Žádají snad něco takového?  A pokud ne, jaké to má společenské důsledky? Nějaké být musí. První oddaný pár ve Spojených státech v rozhovoru s reportérem po svatbě prohlásil, že mají vztah otevřený. Co si potom mají o manželství gayů myslet ostatní – včetně heterosexuálů? Nezodpovězená otázka se hlasitě ozývá. V Británii jeden věhlasný homosexuální pár své otevřené manželství s neobyčejnou rafinovaností celá léta úspěšně ukrýval. Oba partneři si uvědomovali, jak by asi publicita jejich „nevěry z principu“ působila na heterosexuální většinu.

Přestože se stále mluví o „rovnosti“, nezdá se, že by si většina gayů přála na tom být stejně s ostatními. Rádi si přidávají menší bonus. Když se v roce 1997 americká televizní hvězda Ellen DeGeneresová přiznala ke své lesbické orientaci, bylo to pro ni tehdy značně riskantní, ale nakonec se jí to vyplatilo a za zviditelnění ženské homosexuality se jí dostalo uznání. Přineslo jí to určitou pochybnou výhodu, jakou by heterosexuál nikdy neměl, jak nápadně ukazovala ve svém televizním pořadu Who’d you rather (Koho byste raději). Její hosté, muži i ženy, si ve studiu podle fotografie dvou slavných lidí volí, koho by si přáli za partnera.

Na počátku skandálu „MeToo“ v roce 2017 se nejen muž, který se nepatřičně dotkl ženy, ale každý, kdo někdy v minulosti použil stereotyp o ženách, dostal do potíží. DeGeneresová se však stejných pravidel držet nemusela. V říjnu, kdy upadl v nemilost americký filmový producent Harvey Weinstein, rozeslala po sociálních sítích svou fotografii se zpěvačkou Katy Perryovou. Popová hvězda měla na sobě přiléhavé šaty, které nápadně zvýrazňovaly její mohutné poprsí. DeGeneresová na obrázku Perryovou jednou rukou objímala a s otevřenými ústy zírala na její prsa. „Všechno nejlepší k narozeninám,“ bylo možno číst v záhlaví na jejím oficiálním twitterovém účtu. „Nejvyšší čas vystavit velké balony!“ Přestože v té době pro muže platilo, že nesmějí dělat ze ženy předmět svého sexuálního zájmu, pro lesbické celebrity kupodivu existovala výjimka.

Douglas Murray je rodák z Londýna, známá postava britské intelektuální scény. Vystudoval anglistiku v Oxfordu. Je autorem jedné divadelní hry (o švédském diplomatu Raoulu Wallenbergovi) a šesti knih. Podivná smrt Evropy (o masové imigraci)  vyšla česky v roce 2018, Šílenství davů (odkud je tato ukázka) vychází v těchto dnech v nakladatelství Leda. Murray je otevřený homosexuál, označuje se za neokonzervativce a křesťanského ateistu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*