Francouzský ekonom F. Bastiat ve svém eseji o ekonomickém rozhodování argumentoval, že dobré rozhodnutí je takové, které předvídá i důsledky, které na první pohled vidět nejsou. Reakce na pandemii nastartovala celosvětový ekonomický experiment, který umožní posoudit, zda měl F. Bastiat pravdu.
Francouzský novinář Fréderic Bastiat se narodil na počátku 19. století a stal se velkým obhájcem svobodného trhu. Jeho nejznámějším dílem je kniha „Zákon“, ve které argumentuje, že zákony musí především chránit práva jedince jako je právo na soukromý majetek, a ne se zabývat tím, jak majetek druhých přerozdělit.
Proslavil se esejem s názvem „To, co je vidět, a to, co není vidět“, který spatřil světlo světa v roce 1850. Upozorňuje v něm na fakt, že dobré ekonomické rozhodnutí bere v potaz nejen jeho okamžité důsledky, ale i ty, které se ukáží později.
Důležité je i to, co není vidět
Ve svém eseji píše: „Každý čin, zákon nebo instituce vyvolají v ekonomice sérii efektů. Z těchto efektů je pouze ten první bezprostřední. Je ihned jasné, co je jeho příčinou, je totiž vidět. Ostatní efekty přijatého zákona, nové instituce nebo nějakého ekonomického aktu se dostaví postupně. Nejsou vidět. Pro společnost by bylo dobré, kdyby byly předvídány. Toto je zásadní rozdíl mezi dobrým a špatným ekonomickým rozhodnutím. Špatné rozhodnutí se zabývá pouze tím, co je vidět, dobré rozhodnutí bere v potaz i to, co vidět není.
„Rozdíl mezi tím, co je vidět, a tím, co vidět není, je obrovský. Téměř vždy se stane, že pokud je okamžitý efekt, který je vidět, příznivý, je konečný výsledek fatální. Špatný ekonom se rozhodne pro malé okamžité dobro, po kterém se dostaví zmar, zatímco opravdový ekonom bere do úvahy i to, co není vidět.“ (Pozn.: Překlad, výběr a zkrácení autor)
Paradox rozbitého okna
Úvaha na téma, co je a není vidět, je spíše známa pod názvem „Paradox rozbitého okna“, který F. Bastiat uvedl ve svém eseji jako příklad ze života.
Jestliže chlapec rozbije okno majiteli obchodu, znamená tato nepříjemnost, řeknou jedni, nový obchod pro sklenáře, který si za stržené peníze koupí u pekaře pecen chleba. To je přeci dobře. Ale to je nesprávný závěr, uvádí F. Bastiat, protože bere do úvahy jen to, co je na první pohled vidět. Co není vidět, je fakt, že peníze na opravu okna nemohly být použity na něco jiného, třeba na koupi bot. V takovém případě by měl majitel nejen okno, ale i nové boty.
Celosvětový experiment
Reakce na pandemii umožnila uskutečnit celosvětový experiment, který ukáže, jak to dopadne, pokud se rozhodování bude řídit pouze podle toho, co je vidět. S odstupem času je možné alespoň částečně posoudit, co mohlo a mělo být předvídáno, i když to na první pohled nebylo vidět.
Vyučování na dálku studenty poškodilo
Studie harvardské univerzity zkoumala výsledky více než dvou milionů žáků ve 49 státech USA. Jedním ze zjištění je fakt, že výsledky v matematice žáků, kteří se ve větší míře učili na dálku, byly výrazně horší než u žáků, jejichž školy zůstaly otevřené.
Celkově došlo u všech žáků k poklesu akademických výsledků. Nejvíce zasaženi byli podle studie studenti z chudých poměrů a z minoritních skupin.
Pozn. autora: Pokud nejsou studenti v Česku výrazně jiní, musí to platit i zde.
Zvýšený počet úmrtí na předávkování drogami
Rok 2021 byl rekordním rokem v počtu Američanů, jejichž život vyhasl z důvodu předávkování drogami. Jejich počet přesáhl 100 tisíc a představoval nárůst o 15% v porovnání s rokem předchozím. Jako důvody nárůstu uvádějí úřady ztížený přístup k terapiím a sociální izolaci v době pandemie. Rok 2022 bude pravděpodobně ještě horší, uvádí výzkumný pracovník ze stanfordské univerzity.
Pozn. autora: Mohli by místní psychologové zveřejnit, jak jsou na tom Češi se svým psychickým stavem?
Světové zadlužení narostlo o 19 tisíc miliard dolarů
Svět navýšil svoje dluhy během pandemie o astronomických 19 tisíc miliard dolarů. Poměr veřejného dluhu k ekonomické produkci tak dosáhl úrovně naposledy zaznamenané po druhé světové válce. Peníze byly z velké části použity na záchranu ekonomik postižených uzavírkami, jejichž nařízení bylo vedeno pouze tím, co bylo vidět.
Pozn. autora: Tak, teď uvidíme konečně všechno! Něco už vidět je a není to pěkný obrázek.
Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun. Novinářům to po jednání s unijními kolegy sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda je podle něj připravena zavést změnu od začátku příštího roku (ČTK)
Americká armáda koupila české radary, které vidí skrze zeď. Ve výbavě je budou mít speciální jednotky. Českému zbrojnímu průmyslu se povedl velmi úspěšný obchod s americkou armádou a dalšími bezpečnostními složkami. Ty si měly od pardubické společnosti Retia, spadající pod holding Czechoslovak Group, koupit několik desítek radarů ReTwis 5 (Retia Through-Wall Imaging System). Radar ReTwis je ve Spojených státech nabízen společností CSG USA (místní pobočka českého průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group) pod názvem POLR-1. — a při tom USA nemají na viz—V USA pristálo prvé lietadlo s dojčenskou výživou z Európy, jaký to PARADOX )))
http://www.nadhlad.com/content/usa-pristalo-prve-lietadlo-s-dojcenskou-vyzivou-z-europy
USA v tomto období čelia nedostatku dojčenskej výživy. Spôsobilo ho zatvorenie najväčšieho závodu na výrobu dojčenského mlieka v krajine – továrne spoločnosti Abbott Laboratories v štáte Michigan.