
PETR VLK
Také jste si všimli, jaké kolem blackoutu na Pyrenejském poloostrově panuje oficiální ticho? Bruselské, Fialovo, českého mainstreamu? Až je to k neuvěření. No ano, informace, že blackout se konal, že to byl malér a ujištění, že u nás se nic takového stát nemůže, protože přece my….Občane buď v klidu, Fiala a jeho Obludárium přece bdí a koná! A navíc – nade vším je Brusel a všichni víme, že platí – co Brusel koná, dobře koná!
Už tohle by mělo každého s myslící hlavou znepokojit. Protože hlášky typu, že za všechno může naprosto nezvyklý meteorologický jev -viz gag „meteoroložky“ Dagmar Honsové na Nově
je blábolem minimálně desetiletí!
Takže jak to s tím blackoutem vlastně bylo a co mu předcházelo. O tom všem bude tenhle článek, jenž je vystavěn na materiálech od IM ze španělských zdrojů. a jenž chci mít za každou cenu v archivu Kosy!
Začnu tím obdobím PŘED blackoutem!
Varování před „vážným“ výpadkem proudu ve Španělsku bylo španělským energetickým distributorem vydáno PŘED DVĚMA MĚSÍCI. Varování bylo zaznamenáno ve veřejné zprávě.
Masivní výpadek proudu, který Španěly v pondělí v poledne překvapil, nebyl vzdálenou možností.
Alespoň to vyplývá z varování vydaného před dvěma měsíci společností Red Eléctrica, poloveřejným provozovatelem, který má na starosti národní systém. Podle deníku El País zpráva z roku 2024 varovala před riziky spojenými s nárůstem podílu obnovitelné energie pro stabilitu dodávek.
V tomto duchu upozornila na nebezpečí „odpojení výroby“, které by „vážně“ ovlivnilo službu a tím i reputaci společnosti.
Hlavními důvody tohoto rizika byla podle zprávy křehkost přenosových tras a zařízení na výrobu elektřiny pro pro vlastní spotřebu elektráren a odmítnutí starších alternativ produkce elektřiny (uhlí, plyn nebo jaderná energie), které systému poskytovaly větší stabilitu.
Zpráva zveřejněná v únoru proto varovala před možností „odpojení výroby energie v důsledku vysoké penetrace obnovitelných zdrojů bez nezbytných technických schopností pro adekvátní reakci na poruchy“.
Zpráva tehdy vyvolala varovné signály a přiměla samotnou společnost Red Eléctrica k vydání prohlášení na sociálních sítích začátkem tohoto měsíce s důrazným sdělením: „Neexistuje žádné riziko výpadku proudu.“
Regulační požadavek
Ve své zprávě společnost zdůrazňuje, že pokles konvenční výrobní kapacity, způsobený regulačními požadavky, představuje větší výzvy pro provoz systému kvůli faktorům, jako je „snížení pevného výkonu“.
Podle údajů poskytnutých společností tvořily v roce 2024 obnovitelné zdroje energie 56,8 %výkonu elektrizační soustavy, což je o 10 % více než v předchozím roce. Větrná energie v tomto posunu vedla s 23 %.
Tak takhle vypadala situace na energetické mapě Španělska relativně dlouho před blackoutem. Rizika provozovatel sítí a distribuce veřejně oznámil. I to, že jsou spojena s nadměrným podílem OZE na energetickém mixu!
Co se stalo, aby se to NESTALO!
No přece NIC!!! Cíle Green dealu musí být splněny stůj co stůj a muž z koženou brašnou nesmí projet!
Takže se Španělsko a s ním spojené Portugalsko i jihozápadní Francie dočkaly blackoutu pur!
Což už zmíněný největší španělský mainstreamový zdroj El Pais popsal takto:
Un apagón eléctrico masivo en España y Portugal desata el caos
podle překladače
Kolaps se podařilo na některých pracovištích a v základních službách, jako jsou nemocnice, vyřešit pomocí nouzových generátorů, ale to zdaleka nezabránilo tomu, aby ekonomické, sociální a vzdělávací aktivity obou zemí byly během několika minut vážně zasaženy. Obchody a supermarkety nemohly účtovat zákazníkům platby kreditními kartami, takže nakupovat mohli pouze ti, kteří měli hotovost. Záchranné složky přijaly tisíce hovorů od občanů uvězněných ve výtazích nebo vagónech.
Výpadek proudu vážně ovlivnil i telekomunikace . Vyskytly se rozsáhlé problémy s hovory z mobilních telefonů a služba zasílání zpráv WhatsApp měla výpadky. Velké telekomunikační společnosti incident studovaly a snažily se co nejrychleji normalizovat služby. Společnost Telefónica aktivovala svůj krizový výbor a Vodafone udržoval aktivních více než 60 % své mobilní sítě. Různí odborníci naznačili, že internet by mohl bez proudu přežít několik hodin, ale ne o moc déle, protože zatímco datová centra jsou chráněna vlastními clustery, síť se spoléhá na průměrná zařízení s kratší výdrží baterie.
Kanárské a Baleárské ostrovy nebyly výpadky proudu postiženy. Kanárské ostrovy mají šest izolovaných systémů, jeden na každý ostrov. Jsou izolovány od pevninského Španělska a od sebe navzájem. V případě Baleárských ostrovů se skládá ze dvou samostatných systémů: Mallorca-Menorca a Ibiza-Formentera. Ceuta a Melilla byly také ušetřeny.
Byli na tom nejlépe v den, který zanechal příliš málo odpovědí na příliš mnoho otázek. Apříliš mnoho otazníků Do španělských dějin se zapíše jako epizoda, kdy se země náhle, během několika sekund, dostala do chaosu.
Kolaps dopravy
Železniční systém přestal fungovat s výpadkem proudu , tisíce cestujících uvízly uprostřed cesty a další tisíce na hlavních nádražích v zemi. V leteckém sektoru došlo ke zpožděním a incidentům, které postihly několik leteckých společností, s narušením provozu na letištích, jako jsou Madrid-Barajas a Barcelona-El Prat, a také k incidentům u odbavovacích přepážek, eskalátorů a výdeje zavazadel. Řídící letového provozu hlásili omezení nebo snížení provozu na dvou hlavních letištích na Pyrenejském poloostrově: Madrid-Barajas a Lisabon, ačkoli většina letů byla schopna odletět. Podle včerejšího projevu Pedra Sáncheze bylo zrušeno pouze 344 z 6 000 plánovaných letů.
Den byl obzvláště chaotický ve velkých městech, kde byla pozastavena doprava metra a příměstských vlaků. Taxislužby nefungovaly a přestaly reagovat jak aplikace pro vozidla VTC, tak i služby sdílení aut a kol. Zastavení veřejné dopravy v kombinaci s nepravidelným provozem semaforů způsobilo masivní dopravní zácpy ve velkých městech a v Madridu byly uzavřeny tunely okružní silnice M-30. Vzhledem k rozsáhlým výpadkům proudu na celém poloostrově vyzvalo Generální ředitelství dopravy (DGT) veřejnost, aby se vyhnula řízení s výjimkou případů krajní nouze, a to z důvodu rizika nehod. „Výpadek proudu brání provozu semaforů a signalizačních panelů,“ varoval. Na některých místech byla nasazena policie, která regulovala dopravu.
Chůze se tak stala nejspolehlivějším způsobem, jak se dostat z jednoho místa na druhé, což vedlo k cestám trvajícím několik hodin ve velkých městech. Autobusová síť byla zase přetížená. Pozdě odpoledne nejezdily žádné rychlovlaky, ani příměstské vlaky, v Madridu, Valencii, ani Rodalies v Katalánsku.
Neurgentní lékařské zákroky pozastaveny
Systém zdravotní péče nadále fungoval, protože nemocnice mají během výpadků proudu záložní generátory , které dokáží udržet v chodu základní vybavení, jako jsou ventilátory, monitory srdeční činnosti a další životně důležité zdravotnické prostředky, po celé hodiny. Mluvčí nemocnice Gregorio Marañón v Madridu vysvětlil, že byl aktivován krizový výbor, který má činit rozhodnutí na základě délky výpadku, ale trval na tom, že zdravotní péče je vykryta. V madridské nemocnici 12. října, kde byly tyto pohotovostní systémy také zprovozněny a měli elektřinu, mluvčí uvedl, že probíhající operace pokračují a ty, které ještě nezačaly, byly prozatím pozastaveny, s výjimkou urgentních případů. Barcelonská nemocnice Hospital del Mar funguje normálně.
V Madridu byl přerušen provoz metra. A podle starosty hlavního města José Luise Martíneze-Almeidy bylo ve výtazích ve městě hlášeno 174 incidentů. V Barceloně mezitím proběhlo v síti metra nejméně 23 evakuací.
Zastavení v průmyslu
Je těžké najít sektor, který by z velkého výpadku proudu vyšel bez úhony. Kromě infrastruktury, obchodu a telekomunikací se potýká s problémy i velký průmysl . Výrobci automobilů Seat a Ford zastavili své výrobní linky. Jiné průmyslové komplexy, jako například petrochemický závod v Tarragoně, aktivovaly bezpečné odstavení výrob. Podle novin je automobilka Ford Almussafes bez proudu a její výrobní linky jsou zcela uzavřeny. „Dělníci jsou vyděšení; nevědí, co se stalo,“ řekl mluvčí společnosti. Výrobce nákladních vozidel Iveco, který má továrny v Madridu a Valladolidu, také odstavil svou produkci, zatímco čekal na obnovení dodávek elektřiny.
Španělská centrální banka v pondělí kontaktovala hlavní finanční instituce v zemi, aby monitorovala finanční služby. Provoz poboček a bankomatů utrpěl narušení kvůli nedostatku záložních systémů pro výrobu energie.
Španělská burza cenných papírů (BME) fungovala normálně a potvrdila, že nedošlo k žádným přerušením obchodování. Zdroje z orgánu dohledu nad trhem, Národní komise pro trh s cennými papíry (CNMV), uvedly, že „tržní infrastruktura funguje normálně“, ačkoli některé finanční instituce mohou mít problémy s připojením, které brání jejich klientům v normálním provozu.
Portugalsko
V Portugalsku byl výpadek proudu také rozsáhlý. Tisíce cestujících byly na lisabonském letišti po výpadku proudu ve zmatku. Portugalská vláda také neposkytla žádné oficiální vysvětlení ohledně selhání v elektrické síti země, které ovlivňuje telekomunikační síť. Společnost Red Eléctrica Nacional, která spravuje distribuci, potvrdila, že se jedná o rozsáhlý výpadek v celé zemi a snaží se zjistit jeho příčinu.
Výpadek proudu narušil vlakovou a metro dopravu, ačkoli neovlivnil provoz nemocnic, které stejně jako ve Španělsku fungují na generátory. Mnoho letů bylo také zpožděno.
Výpadky měly jen malý dopad na oblasti hraničící s Francií. Města jako Perpignan, jak uvádějí noviny L’Indépendant , zažila několik ojedinělých výpadků proudu.
Takže takhle události a myslím, že velmi věrně popsal El País. Black out se stal pondělí. Kalendář ukazuje sobotu a pořád žádná oficiální zpráva o příčině. Jen se opět objevily teorie o mimořádném atmosferickém jevu….
Ve Španělsku, zvyklém na daleko větší horka… Povšimli jste si také, S black out nepostihl ani Kanáry ani Baleáry nebo obě Španělské enklávy v Maroku -Ceutu a Melilu? Jen s e chci zeptat – tak bylo jiné počasí? Padal snad sníh? Nebo to je proto – vedle ostrovního izolovaného provozu, že nevyhlásili hrdě, že se tamní energetika odpojila od fosilních a jaderných zdrojů?
Nicméně, protože premier Sanchez sice prohlásil, že nic neukazuje na sabotáž, ale vedle toho dodal, že žádná vyšetřovací hypotéza zatím není vyloučena, pak si troufnu očekávat, že se ještě objeví třeba ruská stopa!
Čepiga s Miškinem NESPÍ!, vážení, nespí! Co když oba, v kódovém označení NATO – Čuk a Gek, znovu, po misích v Británii a Česku vyrazili na další velký trip?! Tentokráte za Pyreneje a pořádně to tam roztočili??? Tak, jak jen carský, omlouvám se – ruský oficír to dokáže? Až přetížili síť? Samozřejmě záměrně a Putlerův pokyn!
Teď vážně – Occamov a břitva velí jednoznačně, pokud se cokoliv stane a je více možností zavinění, je správné to nejpravděpodobnější. Tedy totální přechod Španělů na OZE. Jak by ne, když I. místopředsedkyní komise a nominální zástupkyní von der Leyenové, je španělská bigotně zelená eurokomisařka Teresa Ribera, která spravuje navíc portfolio komisařky pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci. V jednoduché češtině – komisařka pro Green deal!
Je mezi těmi, co to dočetli až sem , nějaký optimista, který věří, že právě Teresa Ribera, jíž do Brusele nominoval španělský premier Sanchez PŘIPUSTÍ výsledek podle Occamovy břitvy?! Za sebe říkám – ani náhodou! Buď ta atmosferická anomálie nebo opravdu zase Čuk a Gek!!!! Trpělivost – však ono to přijde. Vsadíte anomálii nebo na oba Putlerovy záškodníky?
Končíme? Stačilo?
Ještě ne! Ještě ne! IM sáhl do hlubin internetu a poslal ještě jeden mailík:
Nikdo menší než Ursula Leyenová při návštěvě Španělska ohledně španělského energetického systému 6. května 2022 vedle dalšího, podle oficiálního webu EU prohlásila:
Španělsko si v průběhu let vybudovalo odolný energetický systém založený na domácí obnovitelné energii a diverzifikované síti dodavatelů energie
Brusel je dobrá akorát k tomu,že si sem čmoudi celého světa jezdili na štědrou doživotní all inclusive dovolenou a domorodci jim to v předklonu platí.Taková debilní civilizace ještě nikdy v historii lidstva neexistovala.Kdyby tohle dělal saudský král,zval si do země bílé křesťany a prosazoval křesťanství,tak co si o něm budeme myslet?Že mu buď jeblo a nebo je zkorumpovanej a někdo ho za to platí.
Ale vždyť to tak voliči chtějí! Nutno podotknout, že moudří voliči 🙂 Holt, demokracie není snadnou disciplínou a rozhodovat se těsně před urnou se jaksi nevyplácí. Aneb: „Jedním z argumentů proti demokracii je pěti minutový rozhovor s průměrným voličem“…
… a proti zastupitelské demokracii, pětiminutový rozhovor s průměrným politikem.
Rozdíl je v tom, že za chyby voličů i chyby politiků zaplatí vždy jen ti obyčejní lidé.
Dovolím si spekulaci:
Patrně při nadbytku energie z OZE přesáhl přítok energie do části sítě možnosti autoregulace nadbytku zvýšením frekvence a jejího přenosu do celé sítě (tak to funguje u výroby elektřiny poctivými alternátory, ať už je roztáčí cokoli) a tato část se začala fázově posunovat oproti zbytku. Tím došlo k náhlému výpadku obrovského výkonu a síť jako celek zkolabovala.
Může se to stát i v síti zajišťované alternátory, ale s frekvencí jednou za několik desetiletí. Známý je výpadek části sítě v USA v 70. letech, který byl následován „babyboomem“, protože lidem bez elektřiny zbyly jen „primitivní zábavy bez nároků na technické prostředky“. Další výpadek byl na jihu Německa, severu Francie a části Beneluxu, kde byli nuceni kvůli přepravě nadměrného nákladu vypnout jeden z páteřních vysokonapěťových kabelů a síť to neustála. Na tom ovšem se už do jisté míry podílela elektřina z OZE, hlavně větrných parků v Severním moři.
Za socíku se na Zápedě vyráběli elektrické hodiny, které byly řízeny frekvencí sítě a šly přesně podle 50 Hz. Napětí nebylo vždy úplně 220 V.
Dovezené do Českoslovenka byly tyto hodinx k ničemu, protože v síti bylo obvykle 49.s Hz +- 0.5 Hz. Za to 220V bylo stabilní.
Dnes už je vše jinak.