Je na čase říci globalizaci pá, pá?




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Rozhodně to tak vypadá. Události posledního týdne naznačují, že doby, kdy Čína vyráběla všechno od špendlíků po tanky a Amerika se chlubila moderní servisní ekonomikou, kde všichni lidé šťastně hledí do mobilů, je pryč. Co na to Evropa? Hledí!

Zcela subjektivní, což je opak objektivního, výběr zpráv zejména z USA, kde se točí kolo dějin. Odkaz na zdrojovou informaci přímo v textu s výjimkou názorů a některých detailů.

Amerika

Tarifní bouře

Bouře vypukla 2. dubna, kdy americký prezident na tiskové konferenci oznámil, že USA zavádí reciproční cla, jejichž výše je pro každou zemi určena individuálně, ale minimum je 10 %. Zároveň prezident varoval, aby se země neuchylovaly k odvetným opatřením. Co se stalo poté:

  • Finanční trhy zareagovaly dramatickým propadem.
  • Čína oznámila, že zvedá cla na americké zboží.
  • Bílý dům řekl, že zhruba padesát zemí chce s USA jednat o dvoustranných obchodních dohodách.
  • Prezidentova opatření kritizovala v médiích řada ekonomů a politiků. Nejčastěji zmiňovali zvýšení inflace a poškození vztahů s přátelskými zeměmi.
  • Prezident napsal na sociální síti, aby lidé nepanikařili, a ustrašené politiky nazval novotvarem „panikán”.
  • V reakci na čínské navýšení cel oznámil prezident, že zvedá ty americké na 125 %.
  • Trhy po celém světě výrazně klesly.
  • Prezident napsal na sociální sítě: „Teď je dobrý čas k nákupu.”
  • Následně oznámil, že na 90 dní pozastavuje platnost celních opatření vůči všem zemím s výjimkou Číny. Minimální tarif ve výši 10 % zůstává v platnosti.
  • Trhy ve středu rekordně vzrostly. A ve čtvrtek opět klesly zhruba o třetinu nárůstu z předešlého dne.

Zákulisí a komentáře

Ministři americké vlády údajně upozornili důležité obchodní partnery, že kroky vlády nejsou chaotické, ale že se jedná o koordinovanou snahu ukončit ekonomické vydírání Čínou. Finanční trhy to potvrdily, neboť při středeční aukci amerických vládních dluhopisů byla celá emise bez problémů prodána.

Téměř sedmdesát zemí chce jednat o nových obchodních podmínkách a Bílý dům podle vlastních slov organizuje jednotlivá setkání. Čínská měna oslabila vůči dolaru na nejnižší hodnotu za posledních 17 let.

Hlas mimo levicová média: Zavedením tarifů Amerika řekla, že to tentokrát myslí vážně. Při dvoustranných jednáních bude mít silnější karty. Nově uvalené clo ve výši 10 % zůstává v platnosti a přinese peníze do státní pokladny. Není to jenom o clech, je to o zvrácení dlouhodobého trendu, během kterého Čína ekonomicky posílila na úkor Západu natolik, že bylo jen otázkou času, kdy začne dominovat vojensky. Buď brutální obchodní tlak nyní, nebo skutečná válka za několik let.

Související

Americká vláda zveřejnila rozsáhlý report, který analyzuje u každého obchodního partnera USA „netarifní bariéry obchodu”. To jsou různé byrokratické překážky zamířené na importéry. Popis dovozních bariér Evropské unie začíná na straně 129: „Zboží vyráběné v USA čelí soustavným překážkám při dovozu.” Neexistuje například jednotný výklad různých celních nařízení.

Pozn. redakce: Netarifní bariéry obchodu jsou jadernou zbraní ochranářských opatření. Potvrdí každý, kdo chtěl něco zkusit v Číně.

Reaganův oblíbený ekonomický poradce Art Laffer, autor známé Lafferovy křivky, podporuje Trumpovy tarify, neboť mohou „vést ke snížení cel po celém světě”, což by bylo „vítězství pro všechny”. O jeho křivce více zde.

Pozn. redakce: Autor životopisu o Ronaldu Reaganovi tvrdí, že kdyby Ronald viděl, co to udělalo s americkou střední třídou, tarify by podporoval.

Kevin O’Leary je kanadský podnikatel, jehož firmu koupil americký výrobce hraček Mattel. V rozhovoru pro televizi CNN řekl:

„Obchoduji v Číně. Nikdy nehráli podle pravidel, ke kterým se zavázali. Podvádějí, kradou, kradou duševní vlastnictví, u jejich soudů se nedá soudit. Vezmou si produkt a ukradnou technologii, pak jej vyrobí a prodají ho tady. To není o clech. Nikdo se dosud Číně nepostavil, ani Evropa ani předchozí vlády. Já toho mám dost.”

Pozn. redakce: Celý svět uzavřel s Čínou ďábelskou dohodu: Pusťte nás na svůj trh, my vás necháme ukrást, co budete chtít, a pak pod rouškou frází o volném trhu budete moci prodávat bez omezení, kde budete chtít.

Pá, pá regulacím

V tomto týdnu vydal prezident exekutivní příkazy, jež:

  • Ruší předchozí nařízení Baracka Obamy, které nařizovalo maximální průtok vody ve sprchové hlavici a dalších zařízeních. Důvod? Když to jen „kape”, spotřebuje se stejně více vody.
  • Nařizují příslušným ministerstvům, aby usnadnily těžbu uhlí a výrobu elektrické energie v uhelných elektrárnách. „Uhlí je dostatek, je nákladově efektivní a může být využíváno za jakéhokoli počasí.”
  • Dávají ministerstvu spravedlnosti pokyn, aby identifikovalo všechny místní zákony a regulace, které se ve jménu „klimatické změny” snaží na energetické firmy uvalit různé pokuty. „Amerika je na tom lépe, když má nadbytek energie”.
  • Přikazují do regulací, které se týkají produkce energie, zakomponovat jejich automatické zrušení po určité době. „Úřady budou muset pravidelně revidovat, zda takové regulace slouží veřejnému prospěchu.”
  • V návaznosti na nedávné přelomové rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu v takzvané kauze „Chevron”, nařizují zrušit všechny regulace, které jsou podle tohoto soudního rozhodnutí nezákonné. „Tíživé regulace způsobují obrovské náklady americkým spotřebitelům.”
  • Dávají pokyn k eliminaci všech regulací, které omezují konkurenci například tím, že ztěžují vstup nových firem za pomoci licencování nebo obdobných překážek. „Federální regulace by neměly mít za cíl určovat vítěze.”
  • Nařizují reformu nákupu vojenského materiálu pro domácí využití i úpravy v systému jeho prodeje zahraničním partnerům. „USA musí udržovat nejsilnější světovou armádu.”

Pozn. redakce: Bylo by krásné, kdyby někdy někde v Evropě zazněla věta: Tíživé regulace způsobují obrovské náklady lidem. Kdyby aspoň zazněla, bylo by to na flašku. Místo toho vystupují v televizích různé mluvící hlavy, které nikdy samy nic neudělaly, a moudrým hlasem vyhlašují byrokratický rozsudek smrti. Jeho text se může drobně lišit, ale jeho jádrem je věta: „Teď se úředníci zaměří na tento problém”. 

Soudci v defenzivě

Poslední obrannou linií Demokratické strany jsou federální soudci, kteří vydávají předběžná opatření, jež pozastavují platnost prezidentových exekutivních příkazů. Více o této strategii zde.

Tento týden Nejvyšší soud:

  • Zrušil rozhodnutí federálního soudce, které pozastavovalo okamžitou deportaci ilegálních imigrantů, kteří jsou členy kriminálních gangů.
  • Umožnil americké vládě, aby propustila federální úředníky ve zkušební lhůtě, což jí předchozí rozhodnutí liberálního soudce zakázalo.

Republikány kontrolovaný Kongres schválil zákon, který výrazně omezuje možnost federálních soudců vydávat předběžná opatření s celoamerickou působností. Výrazně těžší bude jeho schválení v Senátu, kde je třeba 60 hlasů ze sta. Předseda republikánů v Kongresu naznačil, že se nevzdají, neboť Kongres má kontrolu nad financováním soudů. Řekl, že „těžká období vyžadují těžká rozhodnutí”.

Pozn. redakce: Argument zůstává stále stejný. Nikým nevolený soudce by neměl mít možnost jedním hlasem bez procesu limitovat prezidentovu autoritu. To by z jeho úřadu udělalo guláš bez ohledu na to, kdo je ve funkci.

Imigrace

Prezident vydal v minulých týdnech nařízení, podle kterého budou muset voliči u voleb prokázat, že jsou občany USA. Státní zástupci 19 amerických států, ve kterých vládnou demokraté, podali na prezidenta žalobu, která tvrdí, že je to neústavní. Pravidla voleb jsou v kompetenci jednotlivých států a za druhé uvádí žaloba, že nařízení „přinese občanům tíživou nutnost předložit nějaký doklad”.

Pozn. redakce: Volby bez dokladů a ještě lépe poštou jsou snem každého progresivního demokrata. Zaručují totiž vítězství. Více zde

Americký imigrační úřad chce uvést do praxe zákon z roku 1996, který umožňuje dát ilegálním imigrantům pokutu ve výši až 998 dolarů za den, pokud dobrovolně neopustí zemi. Pokuta se kumuluje a dává možnost zabavit majetek v případě nezaplacení. Zákon byl poprvé vymáhán v roce 2018 během Trumpova prvního funkčního období, ale Joe Biden jeho vymáhání zrušil.

Pozn. redakce: Všechno jde, když se chce. V Evropě nikdo nechce a ještě by k tomu byl třeba kopec odvahy. Tu nikdo nemá, neboť se všichni bojí mediálně imigrační fronty.

Zajímavé

Ryan Routh byl před volbami druhým atentátníkem, který se pokusil zabít Donalda Trumpa. Ministerstvo spravedlnosti jej žaluje. Ze spisu, který je jinak tajný, uniklo, že se Ryan Routh pokoušel na Ukrajině koupit protiletadlové střely.

Pozn. redakce: Pěkná story pro Hollywood by z toho mohla být. Black Hawk Down 4.

Evropa

Německo

AfD se poprvé v historii stala v Německu nejpopulárnější stranou.

Pozn. redakce: O důvod navíc ji zakázat. Ovšem zakazování populárních stran může být nebezpečné, říkají prý historici.

Podle zprávy evropského účetního dvora dostaly nevládní organizace z fondů EU mezi roky 2021 až 2023 7,4 miliardy eur. Dvě třetiny dodala Evropská komise a zbytek členské státy. Auditoři zjistili, že komise ani členské státy systematicky neevidují, kdo dostává jaké částky.

Pozn. redakce: Tu zprávu by mohli dávat na jednotky ARO. Je vysoce pravděpodobné, že by z lůžka zvedla každého.

Německá koaliční smlouva mezi CDU/CSU a sociálními demokraty je hotová. Uvádí se v ní:

„Úmyslné šíření nepravdivých skutkových tvrzení nespadá pod svobodu názoru. Proto musí mít orgán pro dohled nad médii, který je nezávislý na státu, možnost zasahovat proti manipulaci s informacemi, jakož i proti nenávistným projevům a agitaci na základě jasných zákonných pokynů a zároveň chránit svobodu projevu.”

Pozn. redakce: Rébus pro právníky. „Svoboda jde v Německu do prdele,” je výrok nenávistný, úmyslně nepravdivý, nepravdivý z důvodu blbosti pisatele, a tedy neúmyslně nepravdivý, manipulativní, nebo je to jenom agitka? Či pouze vulgární, který spadá pod ochranu svobody slova?

Bulvár

Avelo Airlines je nízkonákladová letecká společnost, které létá v Texasu. Začala rušit některé linky, neboť podepsala smlouvu s americkou vládou na deportaci ilegálních imigrantů. Pro takto pronajímaná letadla shání stevardy.

Pozn. redakce: Co třeba Nicholas Cage? Ve filmu Con Air byl výbornej.

Bílý dům oznámil, že nebude odpovídat na otázky novinářů, kteří u svého jména uvádějí preferovaná zájmena. Jako důvod uvedl, že tito novináři „ignorují vědeckou realitu”.

Pozn. redakce: A to je angličtina jednoduchá. V češtině se ještě liší koncovky sloves a dalších slovních tvarů. Až to tady zavedou jako nenávistný čin, budou mít Bretschneidrové žně, i když nebudou lítat mouchy.

Pentagon odvolal generálku Shoshanu Chatfield z její pozice zástupkyně USA v NATO. Důvodem mělo být její dlouhodobé zaměření na diverzitu a inkluzi. Spolu s ní muselo opustit své posty dalších devět vysoce postavených vojáků.

Pozn. redakce: Buď je armáda na válčení, nebo je na inkluzi. Zvláštní jednotka LGBT+ QUEER oranžových baretů příliš hrůzy nevyvolá.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*