Kdo tahá tygra za ocas




Sdílet článek:

KAREL WÁGNER

I když to v poslední době vypadá, že se Evropa s Amerikou v postoji k Číně spojila, jejich shoda není úplná.

Většina evropských politiků totiž zapomíná na to, jak věštec Láokoón obyvatele Tróje varoval, aby nevěřili Danajcům (Řekům), ani když jim přinášejí dary, aby si pak Trójané toho dřevěného koně, v jehož útrobách se ukrývali Danajci, nakonec odtáhli za hradby jejich zdánlivě nedobytného města. Přičemž jedno staré přísloví říká: přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost. V duchu tohoto moudra pak za trojského koně, který ve svých útrobách nese jeden z prvků plánu na přestavbu společnosti, dalšího z těch, jimiž je západní civilizace od minulého století pronásledována, považuje většina pamětníků Green Deal s jeho elektromobilitou.

Neboť dle jejich soudu je součástí snahy o demontáž kapitalismu jako sociálně inženýrského projektu, jenž je obdobou nechvalně proslulého budování lepších zítřků. Což ostatně ve svém článku z 25. září 2021 na stránkách Neviditelného psa říkal již František Novotný: „Jestliže komunisté tvrdili, že musejí zachránit svět před zhoubným kapitalismem i za cenu násilí, dnešní ekologisté obdobně, ale zatím skrytě tvrdí, že jen demontáží kapitalismu se dá zachránit svět před údajnou ekologickou zkázou.“ K čemuž se však sluší podotknout, že „ekologisté“ nejsou do samé co fundovaní ekologové, tedy jak se u nás říká, že hodinky nejsou holinky, i když se oboje natahuje.

Inu, u toho zachraňování před kapitalismem platí, že ten, kdo musel v éře bývalého socialismu po této cestě v Evropě kráčet ví, kde že má taková cesta hluboké díry. Jenže pověstný mráz dnes už nepřichází od bolševiků z Moskvy, ale od reformovaných komunistů z Pekingu, kdy řada evropských politiků tahá tygra za ocas. A tak zatímco evropské automobilky pláčou, ty čínské se už těší na to, jak si rozeberou jejich výrobní haly. Evropská komise totiž trvá na rychlém přechodu na plně elektrická auta, aby mohla po roce 2035 plošně zakázat prodej nových vozů se spalovacími motory, jak to na její výzvu v roce 2022 schválil Evropský parlament. Kdy se rovněž počítá s tím, že v roce 2050 budou po evropských silnicích a dálnicích jezdit výhradně dopravní prostředky s nulovými emisemi, což podle greenwasherů můžou splňovat jedině plně elektrické, bateriové BEV. Je ale zřejmé, že realizace tohoto cíle se ve většině zemí EU neobejde bez miliardových investic do distribuční a přenosové sítě, ale i velkého úsilí na poli obnovitelných zdrojů, aby se elektromobilita stala skutečně ekologickou a udržitelnou. Neboť do tohoto stavu má Evropská unie hodně daleko.

Přitom propagátoři bateriových elektrických vozidel (BEV) si mnohdy nevidí na špičku nosu, či pro stromy nevidí les, jak se u nás říká, když velebí v Evropě nabízené čínské elektromobily. Neboť záplava elektronikou prošpikovaných čínských elektromobilů, valící se do Evropy, nese s sebou rizika, když od června 2017, kdy vstoupil v platnost, z článku 7 Národního zpravodajského zákona ČLR vyplývá povinnost pro všechny čínské občany a firmy spolupracovat při zpravodajské práci. Neboť „všechny organizace a občané budou podporovat, pomáhat a spolupracovat s národním zpravodajským úsilím v souladu se zákonem.“ Proto také Spojené státy chystají zákaz dovozu čínských vozidel integrujících některé konkrétní části hardwaru a softwaru, nebo prodávané komponenty, přičemž by se pravidlo vztahovalo na osobní a nákladní auta i autobusy.

Důvodem je zde obava o bezpečnost, jak to americký Úřad pro průmysl a bezpečnost ministerstva obchodu oznámil na svých stránkách. „Auta mají dnes kamery, mikrofony, GPS sledování a další technologie připojené k internetu. Není třeba velké fantazie, abychom pochopili, jak může cizí protivník s přístupem k těmto informacím představovat vážné riziko pro naši národní bezpečnost i soukromí občanů USA,“ prohlásila ministryně obchodu Gina Raimondo. A aby se s těmito bezpečnostními riziky vypořádalo, podniká ministerstvo obchodu USA cílené a proaktivní kroky k udržení elektromobilů vyrobených v ČLR mimo americké silnice. Inu, kdyby nebyl komunistickou propagandou tak zprofanovaný, díky čemuž pozbyl původního významu, bylo by záhodno Evropany varovat apelem: Lidé, bděte!

Čínské firmy již ovládly evropský trh v případě fotovoltaických panelů, domény obnovitelných zdrojů energie (RES). A pomalu a jistě začínají ovládat i trh s větrnými turbínami, zatímco evropští výrobci zde čelí vážným problémům v souvislosti s růstem cen energií a vstupních surovin. Ale evropský trh hodlají čínští výrobci ovládnout i v případě trakčních baterií, bez kterých se elektromobilita neobejde. Kdy velkou komplikaci pro evropské automobilky představuje i masivní nárůst čínských patentových přihlášek v oblasti elektromobility, především ve vývoji technologií potřebných pro nabíjení elektrických vozů, ale i optimalizace bateriových systémů, které jsou pro úspěch elektromobility nezbytné, ba zcela zásadní. A tedy čínské firmy, které udávají trend ve vývoji takových technologií, na poli elektromobility firmy evropské předhánějí jak v objemu výroby, tak v technologickém pokroku. Tudíž bude EU muset, ať se to někomu líbí, nebo ne, v oblasti individuální dopravy hledat nové strategie, kterými si dokáže udržet konkurenční postavení.

Ovšem potíž je v tom, že většina evropských politiků, co si na mušku berou zlořečený CO2, nezná staré čínské přísloví, vystihující dnešní situaci: Když odháníš vlka ode dveří svého domu, dávej pozor, aby ti tam vzadu oknem nevlezl tygr.

ODKAZY NA PŮVODNÍ ZDROJE

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Autor chce patrně říci, že při našem hrdiným historickén boji s CO2 jsme ekonomicky zapomněli na Čínu.

    Ale na co si vlastně stěžuje ??

    Že si v EU zavàdíme technicky a finančně neuskutečnitelný GD ?
    Na to, že Čína podavá víc patentů než EU ?
    Na to, že jsme pro lehký zisk Číně poskytli přístup k nejnovějším technoloģiím a tím ji technicky posunuli o 100 roků dopředu ?
    Že jsme cileně zhoršili vztahy s Ruskem a nakonec zavedli dvousečné sankce, které poškdili ekonomiku EU ?
    Že díky tomu jsme bez levných surovin a energií ?

    A že jsme ve válce (slovy našeho premiéra), a že hospodářství dorazíme přípravami na ještě větší válku ?

  2. G.No a právě proto že liberální demokracie byly takto naivní, tak tato naivita skončila. Třeba pan dobyvatel se smál zmrznutí Evropy když si myslel že má ekonomickou zbraň a prý chybí těsnění na rouru od plynu. No zmrzl mu pouze jeho úsměv a rád a spořádaně bez keců už plyn dodává přes různé vexláky všeho druhu. Až skončí jeho vyraždování Ukrajinců, bude dost obilí i energií. Ve válce je jen a pouze pan dobyvatel který má za rádce Ivana Hrozného a Kateřinu Velikou. Sní o velké Rusi a koloniích východní Evropy. No a ČR pomáhá trpící Ukrajině proti vrahům tak, jak by sousedi pomohli Vám kdyby Vás chtěl někdo odkráglovat. To by jste myslím neodsoudil(la).

    • Kkt (kolemjdoucí kočička, od posledně tygr) – konečně jste se dočkal vytouženého tématu. S ohledem na vaše štěstí vám nebudeme oponovat, ani když s těmi vyvražďovanými sousedy je to přesně naopak, vy popletený trošičku…

      • Témat je spousta. Stejně jako blbců. A stejně jako nicků jednoho z nich.
        A klidně oponujte, my všechny vaše argumenty z rusácké propagandy dávno známe. Papouškujete je pořád dokola, až je to směšné.
        Ještě vám poradím několik návrhů na další a další vaše rádoby vtipné nicky.
        Třeba „H.vno, které vylezlo na stůl a myslelo si, že je dort“.
        Nebo „Hlupák, který nepochopil, že nemusí ostatním dokazovat, že je hlupák“.
        Nebo taky „Prostoduchý nádeník, který nedohlédne přes okraj talíře se svým dnešním obědem“.
        Spousta dalších se ještě nabízí, račte si vybrat…
        Jo a před spaním nezapomeňte na dálku vylízat svému fýrerovi, rusáckému bolševickému fízlovi, řiť, jak to děláte každý den. Našeho domáckého bolševického fízla PePu milujete taky tak??

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*