Kniha o štěstí v neštěstí




Sdílet článek:

D. TOLAR

Významný antický filozof nazývaný poslední Říman napsal knihu, která hluboce ovlivnila velké myslitele středověku a inspirovala i autora Pána prstenů. Jedna část knihy je věnována pocitu štěstí.

Anicius Boethius byl římský politik a filozof, který se narodil v 5. století n.l. Díky svému vzdělání se již ve věku 25 let stal římským senátorem a následně vrchním správcem celého královského dvora. Ve věku 43 let byl za nejasných okolností obviněn z velezrady a uvržen do vězení, kde čekal na svoji popravu.

Kniha z vězení

Ve vězení napsal knihu s názvem Útěcha z filozofie, která je považována za poslední velké dílo antického období. Hluboce ovlivnila filozofii středověku a stala se jednou z nejpopulárnějších knih. Četli ji státníci, historikové i filozofové a samotnému Boethiovi přinesla přezdívku „poslední Říman”. Z knihy citoval italský Dante Alighieri ve své Božské komedii a do angličtiny ji přeložil významný anglický básník středověku Geoffrey Chaucer, autor Canterburských povídek. Největší znalec Tolkienova díla tvrdí, že některé dialogy z Pána prstenů byly motivovány Boethiovou knihou.

Sadistická bohyně

Kniha Útěcha z filozofie byla napsána v roce 523 n.l. během jednoho roku, ve kterém kdysi významný římský muž čeká v cele na popravu. V úvodu knihy si Boethius stěžuje, že je uvězněn za zločiny, které nespáchal, a žehrá na zlý osud, který jej z nejvyšších pater moci uvrhl do vězení. Pak se mu zjeví obdivuhodná žena, která se představí jako Filozofie a připomene mu, že byl kdysi jejím oddaným studentem.

Upozorní ho na to, že moudří muži byli vždy pronásledováni „silami zla” za svoje názory a že současní vládci Říma činí to samé. Štěstěna je sadistická bohyně, která škodolibě točí kolem štěstí a jednoho vynese nahoru, aby druhého uvrhla do zkázy. Kolo štěstí je vrtkavé, a proto by si Boethius neměl brát svůj osud osobně. Jeho současné vnímání věcí je zkresleno, protože nikdy nezažil nepřízeň osudu. Filozofie připomíná, že štěstí je stavem duše z jednoho prostého důvodu.

Největší dar

Největším darem člověka je jeho schopnost přemýšlet. Shromažďovat bezduché věci, honit se za politickou mocí nebo slávou jsou drobné a nepodstatné věci v porovnání s tím, jakých výšin může dosáhnout lidská mysl. Štěstí a ostatní materiální požitky nejsou důležité pro to, aby byl člověk šťastný. Nejsou ani přirozeně dobré, ani špatné, jejich užitek tkví v tom, že lidem připomínají, jak křehký je pocit štěstí.

Ve své honbě za štěstím se lidé ženou za pěti věcmi: bohatství, postavení, moc, sláva a požitky. Nic z toho však neučiní člověka šťastným. Bohatství nezbaví člověka úzkosti a činí jej možná ještě chamtivějším než kdykoli předtím. Politické postavení umožní lidem přeměnit své nejhorší instinkty v zákony, moc činí člověka paranoidním v obavách z toho, že ji ztratí. Sláva je většinou založena na povrchních náladách a mnohdy si ji užívají hanební lidé. Honba za požitky je uspokojováním nízkých pudů, které lidi vedou k churavění a bolesti duše.

Opravdové štěstí

Opravdové štěstí, připomíná Filozofie Boethiovi, vyžaduje soběstačnost. Zcela soběstačný člověk má nějaké bohatství, postavení, moc, slávu a požitky, ale vnímá je jako celek, šťastný člověk se nehoní za jednotlivými cíli. Sledování jednoho cíle vyvede člověka z rovnováhy a nutí ho obětovat jeden cíl pro druhý.

Bohatství, sláva a podobné věci nesouvisejí se štěstím. Žena zosobňující Filozofii Boethiovi připomíná, že mu zůstaly všechny důležité aspekty štěstí. Jeho rodina a jeho přátelé při něm stále stojí a žil důstojný život plný úcty a respektu.

Takhle nějak to napsal „poslední Říman” Anicius Boethius ve vězení v roce 523. n.l. O způsobu jeho popravy vedou historici spory. Pravděpodobně jej před smrtí mučili provazem uvázaným kolem hlavy, dokud mu nevyhřezly oči, a poté mu rozbili lebku.

Post scriptum

V dalších částech knihy diskutuje Boethius s Filozofií na téma božské Prozřetelnosti, vztahu dobra a zla nebo Boha a svobodné vůle.

Hodně štěstí a pohodové vánoce přeje redakce!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*