ANTON MUSIL
Skotská policie se chystá přijmout novou strategii, v rámci které nebude vůbec vyšetřovat „drobné“ zločiny, které by byly příliš náročné k řešení. Paralelně s tím vstupuje v platnost úprava zákona proti hate speech (nenávistné projevy), která dramaticky rozšíří množinu toho, co jsou stíhatelné „nenávistné“ projevy.
Vypadá to tedy, že ve Skotsku může nastat situace, kdy Vám někdo ukradne kolo, vy řeknete „Zas*aní *****“, zloděj si kolo nechá, ale by půjdete před soud za nenávist.
Zatím není jasné, jak přesně se bude zákon vymáhat, ale nevypadá to, že by před ním existovala nějaká významná ochrana. Mluví se o tom, že nazvat trans ženu mužem bude nejspíš stíhatelné. A to i na sociálních sítích, a nejspíš včetně pouhého retweetu (!) takového prohlášení. Stejně tak v soukromí domova. V bezpečí nejsou ani dramatické/komediální vystoupení. Jsem zvědavý, jestli bude perzekuována JK Rowling.
Rozšíří se síť nahlašovacích center, kde lze anonymně podat podání – na seznamu center je třeba glasgowský sex shop, nebo houbová farma v North Berwicku.
Lidé po celém Skotsku nyní diskutují, zda by měli mazat své staré WhatsAppu konverzace ze strachu, že by mohly být prohledávány kvůli důkazům o ‘nenávisti’.
Tohle chování nám velmi připomíná chování lidí za minulého režimu, a z dobrého důvodu. Nebojme se to pojmenovat: progresivismus je hnutí směřující k potlačování lidských práv a svobod!
Konzervativní noviny
Když se s někým začnete bavit o libertarianismu, jedním prvních z argumentů je: A to jako kdo by zajišťoval bezpečnost obyvatel, když ne stát?
Myslím, že ve společnosti, která dospěla do stádia, kdy stát začne otevřeně přiznávat, že na bezpečnost lidí kašle a že je tu jen pro ochranu papalášů, má libertarianismus přece jen větší šanci.