České zemědělství se hroutí i kvůli dotacím
Sdílet článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ

Zemědělství je přeregulované, dotace ale pomáhají zvýšit konkurenceschopnost našich farmářů. V pořadu Co na to vaše na CNN Prima NEWS peněženka to řekl ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Ekonomka Markéta Šichtařová jeho názor považuje za naprostý nesmysl. Dotace jsou podle ní naopak důvod, proč se prý evropské zemědělství hroutí.

Evropské zemědělství podle Křečka trápí nejen velké množství regulí a byrokracie, ale také problémy s přijetím Zeleného údělu.

Tuzemští farmáři musí ve srovnání s levnější produkcí z východní Evropy také plnit náročnější podmínky. Za to získávají dotace, které podle Křečka konkurenceschopnosti napomáhají.

„Dotace se vyplácí například za nechávání části pole ladem. I když tedy zemědělec nevyužije celou plochu, ve finále získá alespoň nějaké prostředky a generuje zisk. Zároveň tím, že se pole nechá jeden rok ladem, bude další rok plodit o to více,“ uvedl Křeček.

Podle Šichtařové to je ale „naprostý nesmysl“. Dotace jsou prý naopak důvodem, proč se evropské zemědělství hroutí. Zejména střední farmáři prý kvůli nim letos budou ve ztrátě.

„Zisky mohou generovat jen extrémně velké farmy, které kontrolují celý produkční řetězec od výroby až po prodej. Ale ti, kteří pouze vytvářejí svoje zemědělské plodiny, budou prakticky všichni ve ztrátě, protože aktuální výkupní ceny nedokáží pokrýt ani jejich náklady,“ uvedla ekonomka.

Systém je podle ní nastavený nesmyslně, protože farmářům vyplácí dotace za to, že neprodukují. „Je to naprostý ekonomický nesmysl,“ uzavřela Šichtařová.

Prima CNN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*