15 měsíců poklesu tržeb obchodníků
Sdílet článek:

ŠTĚPÁN KŘEČEK

„Díky postupnému krocení inflace se začínají stabilizovat tržby obchodníků. Mnohé produkty přestávají zdražovat, což oživuje chuť k nakupování. Výrazné zlepšení lze však očekávat až s citelným růstem reálných mezd,” říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V červenci došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 1,8 procenta. Jednalo se již o patnáctý měsíc v řadě, kdy obchodníkům klesaly tržby. Tempo poklesu tržeb se zmírnilo, čemuž mohla napomoci zlepšující se data o vývoji inflace. U mnohých položek spotřebního koše totiž došlo ke stabilizaci cen. Některé produkty dokonce své ceny snížily.

Meziměsíční data o vývoji maloobchodních tržeb dokonce hlásí růst o 0,1 procenta. Je tak možné, že ve třetím čtvrtletí zažijeme bod zlomu, od kterého se tržby obchodníků odrazí k mírnému růstu. Zlepšení je očekáváno u celé řady makroekonomických indikátorů. Příští rok by se naše ekonomika měla vrátit k růstu a inflace zřejmě zamíří ke svému cíli.

V červenci se dařilo prodeji pohonných hmot, což bylo způsobeno přívětivými cenami na čerpacích stanicích, které přilákaly i řidiče ze zahraničí. Tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o 13,7 procenta. Nicméně situace se zřejmě zhorší od srpna kvůli vrácení spotřební daně u nafty na původní úroveň, které bylo doprovázeno růstem ceny ropy na světových trzích a oslabením koruny vůči dolaru.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. To napsal ten samý smrad, co nám Čechům radí jezdit nakupovat do Polska. Jsem přesvědčen, že na každého Křečka vaří se voda…

  2. Zvýšení tržeb samo o sobě neznamená vůbec nic. Když dramaticky rostou ceny zboží, bez kterého se lidi neobejdou, rostou tržby obchodníků, ovšem značně se snižují úspory obyvatel.

  3. Docela mne dožírá ten přihlouplý výraz, který svého času začali používat ekonomové: “Chuť utrácet, chuť nakupovat”. To není o chuti, páni ekonomové, chuť mohu mít na něco k jídlu apod., ten výraz se používá v jiných souvislostech. Nakupuji/utrácím tehdy, když něco nezbytně potřebuji a současně na to v peněžence mám prostředky. Pokud nemám, tak mohu mít tisíc “chutí” a tu věc si prostě koupit nemohu. Ale ano, lidé typu p. Křečka, topící se v penězích, opravdu mohou nakupovat nahodile, podle momentální nálady.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*