Dezinformační test nejen pro vědecké pracovníky
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Lze jednoduše poznat, která studie je dílem vědců z Kocourkova? Může si vyzkoušet každý sám.

Je to test. Která z těchto studií je výmyslem redakce? Protože se jedná o test pro pokročilé konzumenty dezinformací, může být správná odpověď v intervalu 0 až 4. Výsledek na konci článku.

(1) Vědci našli vztah mezi vlky a extrémně pravicovými stranami

Víceoborový vědecký časopis známý pod zkratkou PNAS zveřejnil v roce 2022 studii, která našla vztah mezi vlky a extrémně pravicovými politiky. Ochrana životního prostředí umožnila vlčí populaci velkolepý návrat do částí střední Evropy. Přestože je návrat vlků ochránci přírody přijímán s povděkem, místní obyvatelé mohou vlka vnímat jako ohrožení jejich živobytí, zejména jedná-li se o farmáře.

Protože se populistické strany snaží těchto pocitů využít, je výskyt vlků možným důvodem pro vyšší počet hlasů pro extrémně pravicové strany.

Pro otestování této hypotézy využili autoři studie data o útocích vlků a volební údaje na úrovni volebních okrsků v části Německa. Za použití statistických modelů dospěli k závěru, že útoky vlků jsou doprovázeny významným nárůstem počtu hlasů pro extrémní pravici.

(2) Rasismus ovlivňuje genetickou diverzitu v přírodě

Rasově segregované městské čtvrti mají vliv na divoká zvířata žijící v městském prostředí. Dosud nebylo známo nakolik rasová segregace a jí způsobený rozdíl v okolním prostředí ovlivňuje parametry a vývoj populace divoké zvěře.

Autoři zkoumali data o zhruba 8 tisících kusů divoké zvěře, která žila ve 268 městských čtvrtích v různých částech USA.

Studie zjistila, že v komunitách, ve kterých žije méně bílých lidí, existuje nižší genetická diverzita divoké zvěře. Korelace mezi rasovým složením měststké čtvrti a genetickou diverzitou je nízká, ale konzistentnost zjištěných závislostí ukazuje, že systémový rasismus snižuje šance divoké zvěře na přežití v městském prostředí.

(3) Výskyt duhy při změně klimatu

Studii zveřejnil časopis ScienceDirect. Výskyt duhy příspívá k dobrému pocitu člověka, neboť mu poskytuje inspirující spojení s přírodou. Protože duha je optický jev, který vzniká průchodem slunečního paprsku kapkami deště, bude její výskyt v budoucnosti ovlivněn klimatickými změnami.

Pro posouzení, jak se bude výskyt duhy měnit, vypracovali autoři studie globální databázi výskytu duhy a připravili model jejího vzniku v závislosti na třech scénářích vývoje klimatu. Výsledky ukazují, že průměrné místo na Zemi má 117 plus/mínus 71 dní, ve kterých panují příznivé podmínky pro vznik duhy.

Do roku 2100 naroste z důvodu změny počasí počet dní s příznivými podmínkami pro vznik duhy o 4,0 až 4,9 %.

(4) Neexistuje rasově neutrální politika

Bostonská univerzita založila centrum antirasistického výzkumu v roce 2020. Profesor, který ji vede, dospěl při svém výzkumu k následujícímu závěru:

„Neexistuje nic takového jako nerasistická nebo rasově neutrální politika. Každé opatření v každé instituci v každé komunitě v každém národě vytváří nebo podporuje buď rasovou nerovnost, nebo rovnost mezi rasovými skupinami.”

Výsledek níže.

Správná odpověď je 0.

Jedná se o skutečné studie, viz zde: Vlci, Diverzita, Duha, Politika.

Pozn. redakce: Ano, tímhle se někteří lidé baví. Ano, za peníze druhých. Ano, to jsou potom ti experti, kteří říkají druhým, co a jak.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*