Konec starých pořádků ve světovém obchodu a bulvár na víkend




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Americké zvýšení tarifů znamená největší změnu v mezinárodní obchodní politice za dlouhé desítky let. V USA proběhly doplňkové volby, Británie končí s výrobou oceli a nová Sněhurka je zřejmě největší propadák společnosti Disney.

Zcela subjektivní výběr zpráv z USA a světa pro mírně lepší přehled. Zdroj informací v odkazu v textu.

Amerika

Konec starých pořádků

Americký prezident podepsal exekutivní příkaz, kterým zvyšuje cla na dovoz zboží ze zahraničí. Zjednodušeně řečeno se americké dovozní tarify zvyšují na zhruba polovinu toho, co daná země účtuje USA při dovozu amerického zboží se zahrnutím vlivu manipulace s měnou nebo takzvaných netarifních bariér, což jsou „byrokratické buzerace při dovozu”. Minimální tarif je 10 %.

Ve zdůvodnění uvedl Bílý dům následující:

„Od roku 1934 se obchodní politika USA po desetiletí řídila zásadou reciprocity. Kongres nařídil prezidentovi, aby zajistil snížené reciproční celní sazby. V letech 1934 až 1945 výkonná moc sjednala a podepsala 32 dvoustranných obchodních dohod, jejichž cílem bylo vzájemné snížení celních sazeb. Po roce 1947 až do roku 1994 se zúčastněné země zapojily do osmi kol jednání, která vyústila ve Všeobecnou dohodu o clech a obchodu (GATT) a sedm následných kol snižování cel.”

„Navzdory závazku dodržovat zásadu reciprocity se však obchodní vztahy mezi Spojenými státy a jejich obchodními partnery staly značně nevyváženými, zejména v posledních letech. Poválečný mezinárodní ekonomický systém byl založen na třech nesprávných předpokladech:

za prvé, že pokud Spojené státy povedou svět k liberalizaci celních a netarifních překážek, zbytek světa je bude následovat;

za druhé, že taková liberalizace nakonec povede k většímu ekonomickému sbližování a zvýšení domácí poptávky u obchodních partnerů USA, která se přiblíží podílu domácí poptávky na HDP ve Spojených státech;

a za třetí, že v důsledku toho nebudou Spojené státy vykazovat velké a trvalé deficity obchodu se zbožím.”

Pozn. redakce: Každá diskuze na téma cel by měla začít otázkou, co by řekli čeští občané, kdyby jejich firmy musely při vývozu do země Y platit clo ve výši 50 %, zatímco firmy z Y by při dovozu do Česka platily pouze 10 %. Jaké argumenty pro takové aranžmá by česká vláda dala svým občanům, jejichž zájmy by alespoň zdánlivě měla zastupovat. Pokud ekonomičtí experti na danou otázku neodpoví, nemá diskuze žádný význam.

Čína si dělá z evropského průmyslu trhací kalendář. Postaví se někdo na obranu evropských zájmů, nebo si lidé v Evropě budou pěstovat penicilin na starém Camembertu?

Trh se soudci

Celoamerická předběžná opatření, která dočasně pozastavují platnost exekutivních příkazů prezidenta Trumpa, většinou vydávají soudci, kteří jsou žalující stranou pečlivě vybráni pro svoje liberální postoje. V USA tomu říkají „trh se soudci” neboli „judge shopping”.

Federální soud ve Washingtonu má celkem 15 soudců. Z toho jedna třetina se nenarodila v USA, ale pochází z jiné země. Dva soudce jmenoval Barack Obama, tři Joe Biden. Každý z pěti soudců narozených mimo území USA se podílí na rozhodování o žalobách proti vládě Donalda Trumpa.

Například první muslimský soudce v USA vydal předběžné opatření, kterým nařídil, že vláda musí dále platit některé výdaje USAID. Cecilia Reyes pochází z Uruguaye a je první soudkyní, která se otevřeně hlásí k LGBT komunitě. Posuzovala žalobu na vyloučení LGBT osob z řad americké armády.

Amerika čeká na moment, kdy se do celé záležitosti vloží Nejvyšší soud.

Pozn. redakce: Proč chtějí imigranti zničit USA, když tam utekli právě proto, že funguje jinak?

Volební týden v Americe

V USA se tento týden uskutečnily čtyři volby. Na Floridě lidé vybírali dva poslance do federálního Kongresu, ve Wisconsinu volili soudce do místního Nejvyššího soudu a schvalovali taktéž místní ústavní dodatek, podle kterého je u voleb nutné se prokázat dokladem totožnosti.

„Hlavní” informace z médií hlavního proudu:

CNN titulek: Volební ztráta ve Wisconsinu je varovným signálem pro Republikánskou stranu o roli Muska v kampani

Politico titulek: Trump řekl nejbližším spolupracovníkům, že Musk brzy odejde

Dále se v textu uvádí, že anonymní zdroje deníku řekly, že Trumpův tým je frustrován prohrou konzervativního soudce ve Wisconsinu, kterého Musk osobně podporoval.

Informace mimo média hlavního proudu:

Lidé ve Wisconsinu rozdílem 25 % podpořili dodatek ústavy o nutnosti dokladu totožnosti u voleb. Přestože již existující zákon doklad u voleb vyžaduje, znamená schválení ústavního dodatku, že nebude možné zákon za pomoci Nejvyššího soudu zneplatnit. (Pozn. redakce: Nejvyšší soudy jednotlivých států hrály ve volbách v roce 2020 důležitou roli při rozhodování, jaká volební pravidla jsou ještě povolená.)

Tisková mluvčí Bílého domu: Informace o odchodu Elona Muska jsou výmysly.

V doplňkových volbách na Floridě zvítězili republikánští kandidáti. Spolu s faktem, že dva demokratičtí kongresmani v uplynulých třech týdnech zemřeli, navýšili republikáni svoji většinu v Kongresu.

Od ledna proběhlo v USA celkem 9 doplňkových voleb. Republikáni zvítězili v 6 z nich.

Pozn. redakce: Pokud lidé nemají všechny informace z klíčové země světa, jsou jejich názory vytvářeny tím, co jim média „pustí”, a nesprávně se mohou domnívat, že Kamala Harris měla velkou šanci na vítězství ve volbách. Ne vždy je propaganda ku prospěchu věci.

Pan Vakcína odchází

Nejvýše postavený vědec odpovědný za vakcíny, doktor Peter Marks z lékové agentury FDA, byl donucen rezignovat na svoji funkci. Při odchodu kritizoval nového ministra Roberta Kennedyho za to, že dovolil, aby „dezinformace a lži” vedly jeho úvahy o bezpečnosti očkování.

Podle názoru médií hlavního proudu je to ztráta, podle jiných názorů byl Peter Marks jedním z hlavních strůjců nezvládnuté reakce na pandemii Covid-19. V roce 2021 vyhodil z agentury dva vědce za jejich názor, že pro aplikaci další dávky očkování proti nemoci Covid-19 neexistuje dostatek dat. Silou svého postavení také schválil lék proti Alzheimerově nemoci na základě neprůkazných výsledků studií.

Pozn. redakce: Až se lidé dozví, jak obrovské konflikty zájmů měli všichni tito experti a jak velké bylo jejich selhání, budou se možná divit.

Mazat se musí umět

Elon Musk v rozhovoru osvětlil roli neziskových nevládních organizací. Nevládní organizace, která je plně financována vládou, je ve skutečnosti vládní organizace, která může dělat i věci, jež by pro vládu byly nezákonné nebo problematické, pokud by se o nich veřejnost dozvěděla.

Dále řekl, že úředníci smazali ze serverů „1 terabyte finančních dat, aby zakryli své zločiny, ale protože nerozumí technologiím, tým DOGE data zachránil”.

Pozn. redakce: Měli se zeptat Tigera Woodse, jak to dopadlo s jeho manželstvím, když se nenaučil mazat zprávy ze svého mobilu. 

Evropa

Konec železa na ostrovech

Společnost British Steel hodlá zavřít poslední dvě vysoké pece na tavení železa. Po 150 letech by tak skončila tradice výroby oceli v Británii. Vlastníkem British Steel je čínská skupina Jingye Group, která odmítá nabídky vlády na pomoc a viní ze situace tarify Donalda Trumpa.

Pozn. redakce: Neměli by před zavřením udělat nějakou studii, která by odpověděla na otázku, zda se v případě konfliktu s Čínou nebo Ruskem dá koupit železo na tanky od Číny nebo Ruska? Když ale tu studii zadají Jingye Group, bude asi v jejím abstraktu napsáno „tak určitě”.

Miliony teroristům

Pracovní skupina pro zahraniční politiku nastupující německé vlády se nebyla schopná dohodnout na zastavení plateb ve výši stovek milionů eur pro palestinskou UNRWA. Důvodem je nesouhlasný postoj strany sociálních demokratů.

Pozn. redakce: Země Palestině kulturně blízké mají tolik peněz, že stavějí uprostřed pouště haly s umělým sněhem a na pláži mají slunečníky s klimatizací. Kolik oni posílají UNRWA?

Poslanecká imunita

Poslance německé strany AfD Petra Bystroně zbavil evropský parlament imunity. Je vyšetřován za používání symbolů protiústavních organizací. V létě roku 2022 zveřejnil na sociálních sítích koláž, na níž je zobrazeno několik politiků se zdviženou pravicí, včetně Angely Merkel. Podle žalobců to vyvolává dojem, že politici salutují Hitlerovi.

Pozn. redakce: Dejte mi jméno člověka a já vám pro něj najdu paragraf. To je rčení připisované Andreji Vyšinskému, který byl prokurátorem ve dvacátých letech v Rusku.

Hanobení povoleno

Ministerská předsedkyně Porýní-Falce označila AfD na webových stránkách vlády za „extrémně pravicové ústavní nepřátele“. AfD tvrdila, že tím byl porušen zákonem stanovený požadavek na neutralitu. Ústavní soud potvrdil, že tehdejší ministerská předsedkyně porušila požadavek neutrality, ale bylo to však „odůvodněno ochranou svobodného demokratického řádu“. Žalobu AfD zamítl. Je to poprvé, kdy bylo takové odůvodnění použito.

Pozn. redakce: No, spolu s Francií a Rumunskem zažívá Evropa něco jako demokratickou explozi.

Víkendový bulvár

Sněhurka netáhne

Remake slavného filmu Walta Disneyho Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937 je propadák. Guardian ho nazval „vyčerpávajícím způsobem hrozným” a tržby za první dva víkendy promítání jsou nižší než u dosud největšího propadáku z Disney produkce, kterým byl v roce 2019 Dumbo. Sněhurce nepomohly ani předělávky, ke kterým se studio odhodlalo, když jejich původní verze dokonale diverzifikovaných trpaslíků vyvolala odpor diváků.

Představitelka hlavní role Rachel Zenger dokázala část diváků popudit, když řekla, že původní film ani neviděla a že se v nové verzi filmu nechtějí soustředit na příběh lásky k muži, který Sněhurku podle Rachel Zenger vlastně jen obtěžoval. „Sněhurka nesní o opravdové lásce, ale o tom, že se stane takovým lídrem, jímž může být.”

Podle různých odhadů může společnost Disney na nové Sněhurce prodělat až 200 milionů dolarů.

Pozn. redakce: Politická korektnost zničí všechno. Místo věčného příběhu o zlé maceše a velké lásce, která nakonec dojde naplnění, je tady agitka o ženě medvědici, která lásku nepotřebuje, neboť její láskou je boj za práva. Zamysleli s v Disney někdy nad tím, proč televize opakují každý rok do omrzení Hříšný tanec? Zamysleli, ale jejich cílem není pobavit, ale nalévat agitaci do hlavy i malým dětem.

To je ale překvapení

Lydia Mugambe pochází z Ugandy a v současnosti pracuje jako soudkyně trestního tribunálu OSN. V roce 2019 dostala cenu za ochranu lidských práv. Před dvěma týdny byla ve Velké Británii shledána vinnou, že nutila mladou ženu z Ugandy pracovat jako otrokyně.

Pozn. redakce: Afrika má tradici. Jediný stát na světě, který se zabýval jen a pouze lovením otroků, existoval právě tam. Bylo to království Dahomey. Otroky lovili tak dlouho, dokud je zlí kolonialisté nedonutili toho nechat.

Nindžové mají utrum

Britská vláda od srpna zakáže vlastnictví mečů nindža. Chce tím splnit svůj předvolební slib, neboť „zločiny noži ničí životy příliš mnoha mladých lidí”. Pro účely zákona připravila vláda přesnou definici meče nindža, která zahrnuje i typ „reverse tanto” nebo popisuje povolená ostří. Každý, kdo si koupil meč do poloviny března, jej bude moci prodat vládě za tržní cenu. Pokud nebudou majitelé chtít vrátit svoje meče na policejní stanici, mohou je vhodit do „odkládacích boxů”.

Pozn. redakce: Selský rozum říká, že problémem nebudou nindža meče, ale ti nindžové. No, lidé zažili už renesanci nebo osvícenství, teď si mohou vyzkoušet období, které možná historici nazvou obdobím temné stupidity.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*