G. SITAŘ
Kouzelným slůvkem pro manipulaci veřejným míněním je slovo „údajně”. Lze ho použít na obě strany s překvapivě dobrým výsledkem. Dva příklady z nedávné doby.
Jeden příklad z Ameriky z loňského roku a druhý příklad z Itálie z minulého týdne. Oba spojuje ono hodněmocné slovo.
Kompletní zdroj všech informací na konci článku.
Obecný princip použití
Závažná informace je uvedena se slovem „údajně” v titulku. Než čtenář dočte na konec závažných obvinění, zapomene, že tam nějaké takové slovo bylo. Nebo jej chápe správně, ale domnívá se, že slovo „údajně” znamená, že existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že tomu tak je. Rozhodně se nedomnívá, že pravděpodobnost na úrovni tvrzení „jedna paní povídala” ospravedlňuje zveřejnění závažné informace na první stránce.
Poté, co vyjde najevo, že slovo „údajně” označuje úplný nesmysl, vyjde na poslední stránce nezajímavá zpráva, že to tak nebylo. Etice zpravodajství bylo učiněno zadost, kontroloři jsou spokojeni. Nikdo přeci neříkal, že to tak je s určitostí.
Příklad první: úvod do děje
Na počátku roku 2023 oznámila FBI, že v garáži Joe Bidena byly nalezeny utajované materiály, včetně těch označených jako přísně tajné, více zde. Žádné obvinění nepadlo. V červnu téhož roku obvinil státní zástupce Donalda Trumpa za přechovávání utajovaných materiálů v jeho rezidenci na Floridě. Donald Trump se mezitím stal favoritem republikánských voličů na prezidenta.
Je-li třeba naklonit veřejné mínění na nějakou stranu, je tady výraz „údajně”.
Příklad první: ukázkový titulek
NBC News zveřejnila v říjnu 2023 článek s titulkem: Trump údajně zveřejnil citlivé informace o jaderných ponorkách, říkají zprávy
V článku se uvádí, že Trump měl sdílel s australským miliardářem Anthony Prattem počty jaderných hlavic na ponorkách a jak blízko se mohou dostat k ruským protějškům. „Pratt si vzpomněl, že řekl Trumpovi během rozhovoru, že Austrálie by měla koupit ponorky od USA, a nadšený Trump se k Prattovi naklonil, aby to bylo diskrétní, a řekl mu dvě informace o amerických ponorkách, uvedla ABC News”.
„Je to jenom další ukázka toho, že je lehkomyslný a neodpovědný, řekl pro televizi vojenský expert.”
Příklad první: závěr
O den později zaznělo v té samé televizi:
„Zdroje sdělily CBS News, že neexistují žádné náznaky toho, že by Trump sdělil Prattovi citlivé informace a speciální vyšetřovací komise proti Trumpovi žádné obvinění nevznesla.”
Možná by bylo možné uvést i nějaké příklady na druhé straně politického spektra, ale ty je téměř nemožné najít. Přestože informace, ke kterým by bylo možné přiřadit kouzelné slovo, existují.
V roce 2020 byla na internetu zveřejněna kopie deníku dcery prezidenta Joe Bidena Ashley, ve kterém popisuje, jak se s ní její otec Joe Biden sprchoval v době, kdy byla nezletilá, a že jí to bylo nepříjemné. Žádná zpráva se nikde na titulní straně neobjevila, přestože kontroloři informací neřekli, že by se v případě textů z deníku jednalo o podvrh. Dospěli pouze k závěru, že se to nedá prokázat.
Příklad druhý: úvod do děje
V lednu znásilnilo v Itálii sedm ilegálních migrantů z Egypta nezletilou italskou dívku na veřejných toaletách. Přítele znásilněné dívky donutili, aby celému aktu přihlížel.
Příklad druhý: ukázkový titulek a rozbor
CNN zveřejnila článek s titulkem: Údajné skupinové znásilnění šokuje Itálii a dává argumenty extrémní pravici, která je na vzestupu
Slovo „údajně” zde slouží k navození pochybnosti, zda k události skutečně došlo. Média mají povinnost o tom informovat, ale nejsou si v tomto případě jistá, co se skutečně stalo. Pro jistotu vynechají v titulku informaci o tom, že znásilnění provedla skupina ilegálních migrantů.
Příklad druhý: expresivní výrazy
Dalším důležitým nástrojem mediální manipulace je výběr expresivních slov, která mají vyvolat negativní představy. Před padesáti lety, kdy společnost ještě chtěla mír, byl například oblíbeným výrazem československého tisku výraz „váleční štváči”, ve slovenské verzi „vojnoví podpaľači”. Výraz byl tak populární, že se například dostal již do sedmé lekce učebnice španielčiny pre samoukov, daleko před minulý čas.
Věta, kterou měli samostudenti přeložit, zněla po přeložení takto: Vojnoví podpaľači musia byť odhalení, pretože sú veľmi nebezpeční pre svetový mier.
Slovní spojení „extrémní pravice” je pravděpodobně nejužívanějším expresivním výrazem dneška. V italském případě podsouvá tvrzení, že pokud někdo neoslavuje neřízenou migraci, která sebou přináší negativní jevy, jako je hromadné znásilnění nezletilé dívky, je nebezpečím pro společnost, neboť patří k extrémní pravici, která je synonymem třeba pro fašismus.
„Extrémní pravice na vzestupu” je potom velice dobrá kombinace slov, která navodí nejen pocit nebezpečí, ale i pocit, že se zvětšuje nebo blíží. Podobné formulace jsou velice účinné při informování o klimatické změně, kde kombinace expresivního výrazu se slovem indikujícím nárůst nebo zrychlení vyvolá pocit ohrožení s naprostou jistotou. Příklady zde.
Bonus: dva titulky
New York Times, únor 2024
Ztráta paměti vyžaduje pečlivou diagnózu, říkají vědci
Vyšetřování ukázalo, že prezident Biden má údajně potíže s pamětí. Ale experti říkají, že taková diagnóza vyžaduje pečlivé lékařské vyšetření.
New York Times, říjen 2019
Trump je mentálně nezpůsobilý, vyšetření není třeba
Tři experti poukázali na nedávné činy prezidenta, které potvrzují jejich obavy.
Be the first to comment