Vážený čtenář se mnou bude jistě souhlasit, když budu konstatovat, že při vaření jídla pro dva jsou z toho porce nejméně tři. Když se vaří pro čtyři, bývá porcí šest. Je to jev velice zajímavý, avšak vědecky zatím neprobádaný.
.
Leč nepíši to proto abych laskavého čtenáře vtahoval do exaktních věd a předkládal zde své hlubokomyslné úvahy.
.
Má žena se s tímto jevem již smířila a co se nesní v reálném čase, je uloženo na večer, na zítra, na jindy. Ode mne však očekává, že s použitím svého bystrého, zkušeného a tvořivého ducha, s přidáním několika vynalézavých ingrediencí vytvořím originální pochoutku non plus ultra.
.
Ne vždy se mi to však podaří. Občas i sousedův pes, když mu předložím zbytek z mé tvorby, na mne podezřívavě mrkne zda ho nechci otrávit, ohrne pysky, zvedne nožku a posléze hrdě odklusá okusovat vrata.
.
Názorným příkladem, co vše se dá stvořit z různých nesourodých zbytků může být i polévka zvaná “ Hrstková.“
.
Tuto polévku vymyslela matka hladových dětí z chudé rodiny pisatele receptů .. Po vymetení regálů ve spíži, truhlici a lednici jí zůstalo na lopatce několik Hrstí rozličných surovin. Od pár fazolí, trochy ječných krup, přes myší bobky, po tři rezavé hřebíky.
.
Všechny tyto suroviny smíchala s vývarem z předvčerejších párků, přisypala oškrabky z plotny, všechno dohromady okořenila tvůrčím entuziasmem a výsledný produkt nazvala – Hrstková polévka.
.
Děti měly teplo v žaludku, máma na duši.
.
Dnes vám však předložím jeden léty odzkoušený gáblík a to “ indický pilaf “ ze zbytků pečeného kuřete. Můžeme však menší kuře, či půlku upéct schválně na tuto dobrotu.
.
Indický pilaf
.
Budeme potřebovat: alespoň 300 gr pečeného, nakrájeného masa z kuřete, čím víc – tím líp, půl kila rýže, zeleninu – mrkev, petržel, celer, hrášek, pórek, fazolky, květák, papriky, cuketu, cibul .. ( alespoň polovinu z uvedeného ), koření – celou palici česneku, 2 lžíce rozinek, 10 hřebíčků, lžíci kari, trochu soli, pepře, špetku skořice, 1 dcl oleje, nebo 100 gr másla, vývar, můžeme přidat i zbytek šťávy z pečení.
.
Nakrájené maso spolu s pokrájenou cibulí a pokrájenou ostatní zeleninou lehce opečeme na pánvi v oleji / másle, přilijeme výpek a přidáme ostatní ingredience a koření, krom česneku a hřebíčků – zamícháme a přesypeme do pekáčku, bo zapékací misky. Rýži nasypeme do vhodné sklenice, přesypeme do pekáčku z masem a zeleninou. Zalijeme dvojnásobným množstvím vývaru, nebo vodou – ( proto ta sklenice na rýži ) a už nemícháme.
.
Celou palici česneku překrojíme přes stroužky vejpůl a zapícháme do něj hřebíčky – toto dáme jako korunku doprostřed rýže ..
… přikryjeme alobalem a dáme péct na cca 35 min do do trouby vyhřáté na 200 – 220 stupňů. Pilaf je hotov až je vsáklá všechna tekutina z pekáčku do rýže ..
.
… na talíř můžeme přidat strouhaný sýr a okurek ..
.
… vařte, pečte, smažte – nebuďte Indy .. nebudete mít nikdy hotovo, když to necháte na indy .. ?…
.
.. a když prej Indka souhlasí, tak se jí červená tečka na jejím čele změní na zelenou .. ale to jsem jenom slyšel, nevím ..? ..
.
Dobrou chuť ..
.
Doporučené články:
Něco pro nenáročné grilovače: Šašlik
Veřejnoprávní média zneužívají důvěru občanů, kteří je považují za tradiční součást našeho státu
Kulinářské okénko: Pečený roastbeef po anglicku
Kulinářské okénko: Pikantní směs s kuřecím masem a zeleninou
Kulinářské okénko: Kuřecí kuličky na zeleném kari
Kulinářské okénko: Jižanské kuře
Buďte první kdo přidá komentář