Kulinářské okénko: Indický pilaf




Sdílet článek:
Vážený čtenář se mnou bude jistě souhlasit, když budu konstatovat, že při vaření jídla pro dva jsou z toho porce nejméně tři. Když se vaří pro čtyři, bývá porcí šest. Je to jev velice zajímavý, avšak vědecky zatím neprobádaný.

.
Leč nepíši to proto abych laskavého čtenáře vtahoval do exaktních věd a předkládal zde své hlubokomyslné úvahy.
.
Má žena se s tímto jevem již smířila a co se nesní v reálném čase, je uloženo na večer, na zítra, na jindy. Ode mne však očekává, že s použitím svého bystrého, zkušeného a tvořivého ducha, s přidáním několika vynalézavých ingrediencí vytvořím originální pochoutku non plus ultra.
.
Ne vždy se mi to však podaří. Občas i sousedův pes, když mu předložím zbytek z mé tvorby, na mne podezřívavě mrkne zda ho nechci otrávit, ohrne pysky, zvedne nožku a posléze hrdě odklusá okusovat vrata.
.
Názorným příkladem, co vše se dá stvořit z různých nesourodých zbytků může být i polévka zvaná “ Hrstková.“
.
Tuto polévku vymyslela matka hladových dětí z chudé rodiny pisatele receptů .. Po vymetení regálů ve spíži, truhlici a lednici jí zůstalo na lopatce několik Hrstí rozličných surovin. Od pár fazolí, trochy ječných krup, přes myší bobky, po tři rezavé hřebíky.
.
Všechny tyto suroviny smíchala s vývarem z předvčerejších párků, přisypala oškrabky z plotny, všechno dohromady okořenila tvůrčím entuziasmem a výsledný produkt nazvala – Hrstková polévka.
.
Děti měly teplo v žaludku, máma na duši.
.
Dnes vám však předložím jeden léty odzkoušený gáblík a to “ indický pilaf “ ze zbytků pečeného kuřete. Můžeme však menší kuře, či půlku upéct schválně na tuto dobrotu.
.

Indický pilaf

.
Budeme potřebovat: alespoň 300 gr pečeného, nakrájeného masa z kuřete, čím víc – tím líp, půl kila rýže, zeleninu – mrkev, petržel, celer, hrášek, pórek, fazolky, květák, papriky, cuketu, cibul .. ( alespoň polovinu z uvedeného ), koření – celou palici česneku, 2 lžíce rozinek, 10 hřebíčků, lžíci kari, trochu soli, pepře, špetku skořice, 1 dcl oleje, nebo 100 gr másla, vývar, můžeme přidat i zbytek šťávy z pečení.
.
Nakrájené maso spolu s pokrájenou cibulí a pokrájenou ostatní zeleninou lehce opečeme na pánvi v oleji / másle, přilijeme výpek a přidáme ostatní ingredience a koření, krom česneku a hřebíčků – zamícháme a přesypeme do pekáčku, bo zapékací misky. Rýži nasypeme do vhodné sklenice, přesypeme do pekáčku z masem a zeleninou. Zalijeme dvojnásobným množstvím vývaru, nebo vodou – ( proto ta sklenice na rýži ) a už nemícháme.
.
Celou palici česneku překrojíme přes stroužky vejpůl a zapícháme do něj hřebíčky – toto dáme jako korunku doprostřed rýže ..
… přikryjeme alobalem a dáme péct na cca 35 min do do trouby vyhřáté na 200 – 220 stupňů. Pilaf je hotov až je vsáklá všechna tekutina z pekáčku do rýže ..
.
… na talíř můžeme přidat strouhaný sýr a okurek ..
.
… vařte, pečte, smažte – nebuďte Indy .. nebudete mít nikdy hotovo, když to necháte na indy .. ?…
.
.. a když prej Indka souhlasí, tak se jí červená tečka na jejím čele změní na zelenou .. ale to jsem jenom slyšel, nevím ..? ..
.
Dobrou chuť ..
.
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*