Senátem neprošel zákon měnící volební pravidla v USA




Sdílet článek:

Americký Senát tento týden neschválil návrh zákona, který by podstatným způsobem změnil pravidla pro konání voleb. Republikáni jeho neschválení přijali s velkou úlevou, neboť se podle jejich názoru jedná o „zákon, jehož cílem je zajistit, aby demokraté zůstali u moci”.

 

 

Zákon nazvaný demokraty jako „zákon pro lidi” byl schválen v demokraty kontrolovaném Kongresu v březnu tohoto roku. Přinášel celou řadu úprav volebních pravidel. Pravděpodobně největší kontroverzi vyvolaly návrhy na zrušení nutnosti prokazovat se u voleb nějakým průkazem totožnosti a masívní rozšíření hlasování poštou bez striktní kontroly totožnosti odesilatele.

Hlasování v Senátu proběhlo podle stranické příslušnosti, když všech 50 republikánů hlasovalo proti a všech 50 demokratů pro. Pro schválení bylo třeba 60 hlasů podle pravidla, které se neformálně nazývá „filibuster” a které má za cíl zajistit, aby pro schválení zákonů bylo nutné získat širší podporu, než je prostá většina.

Řada významných republikánských politiků nazvala zákon vážným útokem na americkou demokracii, neboť narušuje integritu voleb. „Republikání chtějí obnovit důvěru v americké volby tím, že bude snadné se jich účastnit, ale těžké podvádět“, řekl republikánský senátor Ron Johnson. Demokratičtí politici jej naopak považují za plus pro americkou demokracii, protože umožňuje snazší účast u voleb minoritám. „Necháme reakcionářské zákonodárce jednotlivých států, aby nás zatáhli zpátky do bláta omezování práva hlasovat?”, ptal se v projevu předseda klubu demokratických senátorů Chuck Schummer.

Audit hlasů v Arizoně pokračuje

Audit volebních hlasů v okrese Maricopa v Arizoně pokračuje. Žádné oficiální výsledky z něj nejsou dosud známé, nicméně podle vyjádření předsedkyně Republikánské strany v Arizoně z tohoto týdne byl dokončena ruční kontrola všech hlasů. Pokračuje kontrola samotného papíru hlasovacích lístků a kroužkování kandidátů. Jednou z kontrol je analýza, zda zakroužkování kandidátů na hlasovacích lístcích bylo provedeno lidskou rukou.

Jakýkoli audit minulých voleb je předmětem nelítostného boje mezi oběma stranami, přestože podle průzkumu agentury Rassmusen z tohoto měsíce souhlasí 55% všech voličů s tím, aby byly provedeny forenzní audity volebních výsledků.

Nově jmenovaný ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil, že se bude zabývat zákonností auditů volebních výsledků. „Některé státy provádějí na základě dezinformací abnormální povolební audity, které mohou ohrozit veřejnou důvěru v naši demokracii.” Státní tajemnice státu Colorado zvolená za demokraty zakázala tento týden jakékoli audity volebních výsledků ve svém státě.

Na druhou stranu vrcholní politici z řady států navštívili místo konání auditu, Phoenix v Arizoně, aby se seznámili se způsobem, jakým se provádí. Do Phoenixu tak dorazili mimo jiné senátoři a kongresmani z Pensylvánie, Wisconsinu, Michiganu a Georgie. Republikánští politici z Michiganu poté zahájili legislativní proces, jehož cílem je provedení obdobného volebního auditu v Michiganu.

Volební seznamy státu Georgia plné chyb

Důvěře ve volební procedury nepomohlo rozhodnutí státu Georgia vymazat tento měsíc 100 tisíc jmen z voličských seznamů. „Odstraněné voličské záznamy byly staré a neplatné”, uvedl státní tajemník. Dále uvedl, že „neexistuje jediný legitimní důvod, aby byli neprávoplatní voliči vedeni na voličských seznamech.”

D. Trump na promazání voličských seznamů reagoval tiskovým prohlášením, ve kterém se ptá: „Proč to nebylo uděláno před prezidentskými volbami v listopadu?”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*