Peklo. Jak po válce. Pomozte Moravě. Česko se probouzí po děsivé noci
Sdílet článek:

Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem ve čtvrtek večer zasáhly velmi silné bouře s kroupami, které poničily domy, auta i zeleň. Objevil se vzdušný vír, zřejmě šlo o tornádo. Bouře si vyžádala nejméně jednu oběť, jde o pacienta převezeného do nemocnice v Hodoníně. Zraněných je odhadem 150 až 200.

Některé obce zůstaly odříznuté a evakuují lidi z poničených domů. Uzavřená je téměř celá dálnice D2 ve směru na Brno. Bez elektřiny je 32 000 míst. V kraji pomáhají záchranné složky i z jiných krajů a států. Armáda na jih Moravy pošle dvě ženijní jednotky, aktivovala mechanizovanou brigádu. Lidé už také mohou pomáhat zasláním financí na zřízený účet.

„Diecézní charita Brno vyhlašuje sbírku na pomoc lidem zasaženým přírodními katastrofami na Hodonínsku a Břeclavsku. Číslo účtu 4211325188/6800, variabilní symbol 2002. Přispět je také možné zasláním DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 na číslo 87 777,” zaznívá na twitteru od náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka.

Diecézní charita Brno vyhlašuje sbírku na pomoc lidem zasaženým přírodními katastrofami na Hodonínsku a Břeclavsku. Číslo účtu 4211325188/6800, variabilní symbol 2002. Přispět je také možné zasláním DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 na číslo 87 777.

— Petr Hladík (@hladikpe) June 24, 2021

 

„Z pohledu ČHMÚ nemáme měření, které by potvrdilo, že to bylo tornádo. Ale z těch všech fotek od lidí a podobně očividně tornádo to je. Zároveň můžu potvrdit, že meteorologické podmínky pro to byly vhodné,“ uvedla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle místostarosty obce Hrušky tornádo mrštilo automobily proti domům, místní kostel je bez střechy.

„Obcí se prohnalo tornádo, půlka obce je srovnaná se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěná na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené,“ uvedl místostarosta.

Na místě jsou zranění. „Zachránil jsem maminku s dvouměsíčním miminkem, říkala, že střecha souseda byla u nich na dvoře. Neměli kam jít, jsou u nás,“ uvedl.

Podle záchranářů, kteří prohledávají trosky a hledají zavalené lidi, bohužel přicházejí informace o obětech katastrofy. Silná bouře se prohnala i nedalekou Moravskou Novou Vsí. Podle tamního starosty Marka Košuta poničila stovky domů.

Na sílu přírodního živlu upozornil na svém twitterovém profilu reportér ČT Josef Kvasnička, který v noci reportoval přímo z místa.

„Všechna slova jsou zbytečná. S jedinou výjimkou – přání hodně sil všem postiženým! Rozsah škod je děsivý,“ píše reportér k fotografiím z další poničené obce Lužice.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Pomůžu jen finančně. Ale pomůžu rád, protože je to moje svobodná volba. Vláda zase jen vezme všem aniž by se ptala. A zaplatí to všichni.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*