Ladikova glosa: Politický systém ČR založený na zvýhodňování jedněch proti druhým nahromadil dluhy ve všech oblastech, které stát spravuje




Sdílet článek:

17. prosinec v dějinách:

  • V roce 1960 se narodil Miroslav Kalousek, český politik, který na adresu Davida Ratha prohlásil: „K onomu vzájemnému napadání, které beru sportovně, pane kolego, jsem ochoten připustit v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat.“

     
  • V roce 2016 byl otevřen poslední úsek dálnice D8 mezi Prahou a Drážďany. Stavba trvala 32 let.

 

Zdeněk Koudelka na Radiu Universum: Petr Fiala ve srovnání se všemi, o kterých jsem hovořil – Zemanem, Klausem i Havlem – má tendenci prosazovat své vidění světa jako jediné správné, a ostatní názory, se kterými nesouhlasí, které považuje za nesprávné, se snaží kriminalizovat, bojovat proti nim mocenskými nástroji. A masový příklad, masově razantní, který nastal, byla iniciace ze strany vlády na vypnutí protivládních webů, nebo vládě nepohodlných webů v únoru 2022. To bylo jasné zneužití moci. A ještě to provádělo vojenské zpravodajství, což je jasné zneužití armády ve vnitrostátní politice. To mi připomíná politiku, která se dělá v nějakých jihoamerických vojenských diktaturách, a to, že se to dělo ve střední Evropě, je hrůzné. A jak ve vojenském zpravodajství, tak ve vládě z toho nebyla vyvozena žádná odpovědnost, i když šlo o jasné zneužití moci. Za tím si stojím, a uvidíme, až se vystřídá vláda, a nastoupí nová, jestli to bude chtít vyšetřit. Protože občas Poslanecká sněmovna zřídí nějakou vyšetřovací komisi. Já za celých těch 35 let od Listopadu nevidím nic jiného takto závažného – protože to šlo opravdu proti demokratickým ústavním základům tohoto státu

 

Deník TO: Politický, sociální i ekonomický model České republiky se vyčerpal. Systém založený na zvýhodňování jedněch proti druhým nahromadil dluhy ve všech oblastech, které stát spravuje. Skoro nic pořádně nefunguje, protože téměř všude chybí peníze.

 

Společnost pro obranu svobody projevu:  „Celý odbor strategické komunikace je výsměch. Počínaje podivínem, který stojí v čele, konče zbytečností celého útvaru. Strategická komunikace musí jít za ministry, šéfy resortů, kteří nesou politickou odpovědnost. V momentě, kdy budeme opět u odpovědnosti, skončí celý tým během jediného dne.“

Karel Havlíček (ANO)

 

„Ukazuje to na licoměrnost vládní koalice. Vykřikují, jak brání nezávislou ČT, aby se z ní pokoutně snažili udělat svou služku. Nedivím se vedení ČT, že je to šokovalo. Navíc to dokazuje, že Foltýnův útvar je fiasko a měl by skončit.“

Radek Vondráček (ANO)

 

„Potvrzuje se tím skutečnost, že veřejnoprávní televize není objektivní a nezávislá. Naopak je tendenční a politická, protože těmito kroky podporuje svými pořady, dramaturgií, komentátory. výběrem témat a hostů, politiku současné probruselské vlády Petra Fialy, a naopak znemožňuje opoziční názory a argumenty.“

Radovan Vích (SPD)

 

„Neexistuje, aby jména lidí, kteří tam pracují, byla tajná. Přesně naopak. Plukovník Foltýn byl vládou ‚jmenován‘, ale s vládou nemá absolutně žádný právní vztah – na tu podivnou pozici byl totiž převelen. Strategickou komunikaci (nebo co vlastně) v naší zemi tedy řídí voják na rozkaz… Ten případ vypovídá o politické ‚privatizaci‘ výkladu práva skupinou, která je zrovna u moci, což je svými dopady rezignací na naprosté základy právního státu.

Jana Zwyrtek Hamplová (nezávislá senátorka)

 

„Pokud je to pravda, měla by být okamžitě propuštěna z televize veřejné služby. Jedná se o závažné zneužití moci vlády Petra Fialy ve prospěch veřejnoprávní České televize. Za takové jednání bychom rozhodně neměli platit vyšší televizní poplatky!“

Robert Šlachta (Přísaha)

 

„Zrušení celého Foltýnova cenzorského úřadu musí být v tuto chvíli samozřejmostí. Zcela namístě je pak i úvaha o demisi celé vlády. Oni totiž věděli, že si redaktorku ČT platí. A veřejnost má v tuto chvíli plné právo se ptát, která další mediálně činná jména jsou na Foltýnově výplatní pásce… Kauza, která by měla plnit titulní stránky všech novin a webů, je zcela ostentativně vymlčována..“

Jindřich Rajchl (PRO)

 

„Podobné aféry jedině urychlí zrušení těchto organizací, které parazitují na veřejných financích. STRATKOM (pana Foltýna), ČT i OSU je potřeba zrušit, a to co nejdřív. Čím absurdnější a arogantnější bude chování papalášů z těchto úřadů, tím dříve lidé donutí své politiky, aby tyto pijavice od systému odtrhli.“

Libor Vondráček (Svobodní)

 

Libor Hřivnáč: „Kdyby volby mohly něco změnit, dávno je zakázali.“ V Rumunsku mohly. Tak je zakázali. Devět nikým nevolených zaměstnanců státu je zakázalo.

 

D-FENS: Nevíte, jaký dárek dát k Vánocům? Máme tady antiradary!

Aniradarem budiž nadále nazýván pasivní detektor policejního rychlostního měřiče. Jeho použití v ČR je zcela legální. Ještě někdy před deseti lety bych něco takového nemohl napsat, ale práva se nedávají, práva se berou. Česká republika je jednou z mála zemí, ve kterých je prodej i používání detektorů radarů legální. Zakázány jsou například na bolševickém Slovensku nebo v německém chalifátu. Předpokládám, že i zde se v rámci utahování šroubu tak stane, a také se domnívám, že všechny tyto zákazy jsou protiprávní a protiústavní. Jedním z tzv. inherentních práv, které má každý člověk, aniž by si o ně musel říkat, je právo přijímat informace, a občan je oprávněn přijímat informace o tom, kde jím vydržovaná skvěle honorovaná policie provádí dohled nad bezpečností silničního provozu. Měření rychlosti jako součást dohledu nad bezpečností silničního provozu totiž nepatří mezi činnosti, které by byla policie podle zákona oprávněna provádět v utajení.

Policie se rozhodla operovat v šedé zóně. Neprovádí měření v utajení, ale skrytě. Používá k tomu neoznačená vozidla. Soudy tuto praxi aprobovaly, několikrát ohnuly příslušné paragrafy, ačkoli dle mého názoru zcela vybočuje z principu enumerativnosti státních pretenzí, který státu a jeho pohůnkům ukládá vykonávat státní moc jen mezích zákona a způsobem, který ukládá zákon. Detektory radarů jsou prostředek, jak tuto nerovnováhu alespoň zčásti narovnat.

Někdo by si mohl dát práci a spočítat, kolika nehodám zabránilo a kolik životů zachránilo skryté měření rychlosti. Myslím, že to nebude takový problém, když naše vědecké kapacity dovedou s přesností na desetinu stupně spočítat, jak bude teplo za padesát let. Ale já už to asi vím i bez nich. Je jich přesně nula. Ale počkat, ono je to vlastně horší. Skryté měření rychlosti naopak bezpečnost zhoršuje. Dochází neustále k tomu, co už každý z nás viděl nebo dokonce sám udělal. Řidiči uvidí zakonspirované policejní vozidlo měřící skrytě rychlost a první, co je napadne, je šlápnout na brzdu. Udělají to dokonce, i když jedou podle předpisů, asi si myslí, že je pak pan policajt pochválí. Ten je samozřejmě dalek toho, aby je pochválil, naopak, je nazlobený, že ty zkurvený řidiči dodržují ty zasraný předpisy, zatímco on musí přinést na konci směny pět přestupků, jinak nedostane od vyžraného velitele čárku ve výkonově-kvantitativním hodnocení práce zvaném čárkovací systém. Nebo myslíte, že je baví jen tak mrznout v autě u silnice a říkat si, „to nám dnes ti řidiči zase skvěle dodržují, to je tak prima?“

Mam teho D-FENSA tak nějak rad. Ten přimočary zpusob myšleni už bohužel dnes praktycky mizi…

 

Echo24: D4, dálnice Velkého bratra. Třetí prosincový týden je týdnem českých dálnic, do víkendu má být zprovozněno až sto nových kilometrů. Hned v úterý přichází na řadu nejdelší úsek, 32 kilometrů mezi Příbramí a Pískem, zahájený ovšem ještě za Andreje Babiše. V disciplíně „Délka nově otevřeného úseku“ je to český rekord.

Když se podíváte na mapu dalnic v českych zemích, tak je třeba konstatovat, že se stavi hlavně proto, aby se Pražak dostal rychleji na chalupu nebo na lyže. Proto je tato zprava sice hezka, ale pro většinu lidi u nas nepodstatna…

 

Slovenská Pravda: Časy, keď Slováci vypili 100 litrov piva na hlavu, sa dávno skončili. Dnes udávajú tón mileniáli a generácia Z. Svet klasických zadymených slovenských krčmičiek, v ktorých vysedávali muži pri pive, pominul. Časy, keď sa na Slovensku vypilo do roka ako v časoch „rozvinutého“ socializmu až sto litrov piva na hlavu, sú nenávratne preč. V roku 2022 spadla priemerná ročná spotreba piva na obyvateľa na 59 litrov. Začiatkom roku 1990 bolo na Slovensku 16 pivovarov, dnes kostru pivovarníctva tvoria dve nadnárodné skupiny – Heineken Slovensko, ktorý skoncentroval výrobu piva a sladu do Hurbanova, a Plzenský Prazdroj Slovensko so sídlom vo Veľkom Šariši, ktorý je súčasťou japonského nadnárodného gigantu Asahi. K nim treba prirátať dva pivovary nadregionálneho významu Banskobystrický pivovar a Steiger Vyhne. Scénu dotvára stovka malých remeselných pivovarov síce len s dvojpercentným podielom piva na trhu, ale práve ona udáva tón v pestrosti ponúkaných pív. Slovensko úplne zmenilo svoje pivné zvyklosti. V osemdesiatych rokoch patrilo k zvyku slovenských pracujúcich zájsť po šichte na pivo. V mestách aj na vidieku sa muži z autobusov, ktoré ich viezli z práce, vyhrnuli rovno do krčiem, kde si dali jedno-dve pivá. Reštaurovaný kapitalizmus zmenil správanie ľudí. Doprava do práce sa silno individualizovala, presunula sa do osobných áut, čo vylučovalo popíjanie piva.

 

Tehran Times: Celkový počet obětí 14měsíční izraelské války genocidy v pásmu Gazy překročil pochmurný milník 45 000, většinou žen a dětí.

Ale Helmut v Kompasu řikal, že to nevadi, bo za prve to su Arabi a za druhe o tom v ČT24 nic neřikali.

 

EuroAsia Daily: Britské noviny Financial Times obvinily syrského prezidenta Bašára al-Asada z vývozu 250 milionů dolarů v hotovosti do Moskvy. Britští novináři tuto informaci vyjádřili s odkazem na určité „důvěrné dokumenty“, které měli v držení.

Víte, jak se liší obyčejné lži od publikací v západních médiích? Citují anonymní zdroje a anonymní důvěrné informace. Kolik peněz vzaly všechny britské vlády Ukrajině? miliardu? Dvě? Pět?

 
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*