SM
Stále se diskutuje v současné době o ukrajinské ofenzivě. Jenže otázkou je, zda má Ukrajina opravdu schopnosti a možnosti nashromáždit v jednom či dvou útočných směrech dostatek sil a prostředků k dosažení zásadního vojenského cíle. Byť ofenzíva z hlediska definice zahrnuje spektrum cílů od taktických po strategické, nasazená bojová síla se počítá od divize výše, spíše více divizí, armádní sbory, armády a fronty.
Ukrajina sice mobilizovala a stavěla dle informací čtyři nové brigády, ale brigáda je stále méně než divize. Tyto brigády včetně záloh a vyčleněných podpůrných prostředků jako dělostřelectvo, hlavňové i raketometné, letectvo, PVO, ženijní jednotky atd. V americké armádě, jež má oproti evropským armádám vyšší početní stavy, je divize tvořena 3-4 brigádami a počet je 10 000-15 000 osob. A to nejsou jenom „válečníci“, ale i množství administrativních pracovníků, provianťáků, PHM, doktorů apod. Bojová početní převaha pro úspěšný útok je kalkulována 3:1, ale spíše 5:1.
Soustředění tolika osob na jednom směru, včetně bojové techniky a vytváření skladových zásob munice, potravin, náhradních dílů nebo lékařského materiálu nemůže zůstat bez povšimnutí, obzvláště pokud druhá strana využívá satelitní snímkování, průzkumné letouny, drony i agenturní sítě.
V současnosti je největší soustředění sil a prostředků na obou stranách na hranicích s Luhanskou a Doněckou oblastí. Jejich přesun k provedení ofenzívy například na jižním směru s cílem získat nebo ohrozit Krym by byl časově i organizačně náročný. Pokud pachateli zničení Kachovské přehrady jsou, a nejspíše jsou ruské okupační síly, zamezí tím ukrajinské armádě právě bojovému úsilí na jižním směru, a to jak vytvořením záplavové oblasti, tak i vytvořením rozsáhlého regionu s nedostatkem pitné vody. V Krivém Rohu, Záporoží i Chersonu již zasedaly krizové štáby.
Ruské velení tímto krokem může nasměrovat ukrajinské útočné úsilí do předem určeného prostoru a tam ukrajinské jednotky vystavit intenzivnímu ostřelování a bombardování. Ruská armáda též rozmělňuje ukrajinské síly, tedy úderem na přehradu, ale i bombardováním Kyjeva a přítomností v Podněstří, takže Ukrajina nemůže zásadním způsobem své síly přeskupit a vytvářet druhé sledy a další zálohy v místě ofenzivní operace.
Na sociálních sítích se objevují informace o zvýšení aktivity ukrajinské armády v oblasti Vuhledar, kde jsou nasazena americká vozidla International MaxxPro, kolová obrněná vozidla typu MRAP, a zřejmě by se zde měly objevit i tank LEOPARD. Zničení Kachovské přehrady by tedy, pokud ukrajinská ofenzíva by byla plánována na tomto směru, znemožnilo přísun sil z jihu. A Vuhledar je zhruba ve středu spojnice Bachmut – Doněck – Mariupol, tedy v pásmu nejtěžších bojů v nedávné minulosti.
Rusko může usilovat, i za cenu vlastních ztrát, o rozkrytí ukrajinských pozic a záměrů. Jednak vede vyčerpávající válku a má stále více sil a prostředků než Ukrajina. Výstřel z T-55 pokud zničí cíl je rovnocenný výstřelu z ABRAMSu nebo LEOPARDu. Ukrajina má sice větší motivaci, ale mnohem menší rezervy. Odmítání boje a mobilizace se tam projevuje a cenzura na zprávy z bojiště je též důkazem, že situace není tak velkolepá, jak propaganda prezentuje. Vojensky ani Ukrajina ani Rusko nevyhraje, Rusko prohraje zatím jen politicky.
jstor.org, defense.gov, liveuamap.com
Be the first to comment