Mírně optimistická zpráva o přelidněné planetě




Sdílet článek:

Na zeměkouli žije osm miliard lidí. Je to hodně, nebo málo? Netradiční pohled, který má potenciál překvapit.

S teorií, že nekontrolovaný růst lidstva dospěje do katastrofických konců, přišel jako první anglický duchovní Thomas Malthus na konci 18. století. V roce 1798 vydal dílo s názvem „Esej o principu populace“, ve kterém nastínil temnou budoucnost lidstva omezeného populačním zákonem.

Zatímco populace roste geometrickou řadou, produkce potravin pouze řadou aritmetickou. Podle Malthusova názoru, pro který se vžil název malthusiánská past, dělá lidstvo tu chybu, že jakýkoli nárůst produkce potravin vede k populačnímu růstu, který opět sníží průměrnou produkci potravin na osobu.

Svými názory ovlivnil řadu významných osobností své doby, mezi jinými i Charlese Darwina. Podle pozdějších historiků položil Thomas Malthuse základy teorie o populační krizi na dlouhé desítky let dopředu.

Populační bomba

Nepochybně se jím inspiroval vlivný americký biolog Paul Ehrlich, který v roce 1968 letech vydal knihu s názvem „Populační bomba“, ve které tvrdil, že v sedmdesátých letech zemřou stamiliony lidí hladem. Nezviklán tím, že jeho předpověd nevyšla, vydal v devadesátých letech pokračování s názvem „Populační exploze“, ve které vyzýval svět k rozhodné akci před blížící se krizí.

Osm miliard

Nabízí se rychlý test. Kdyby byli všichni lidé, kteří na zeměkouli žijí, ubytováni v průměrné vilové čtvrti, stačila by jim na to rozloha Evropy? Ano, nebo ne?

Jednoduchý výpočet možná překvapí.

Čistě hypotetická vilová čtvrť se skládá z dvoupatrových řadových domků o zastavěné ploše 100 m2. Žádný luxus, ale jeden byt dole a druhý v patře.

Ke každému domku náleží zahrádka o ploše 300 m2, takže stavební pozemek má velikost 400 m2. V každém domku žije jedna čtyřčlenná rodina, rodiče se dvěma dětmi, plus dva prarodiče. Celkem šest lidí na 400 m2.

Jeden čtvereční kilometr představuje jeden milion m2. Zaberou-li komunikace a infrastruktura 20% plochy, lze na jeden čtvereční kilometr umístit 2 000 pozemků o rozloze 400 m2. Na každém 6 lidí, tedy celkem 12 tisíc lidí na jeden km2.

Jakou plochou zabere hypotetická vilová čtvrť pro 8 miliard lidí?

A výsledek je…

Jeden km2 pojme 12 tisíc lidí, takže jeden milion km2 by stačil pro 12 miliard lidí. Odpověď pro 8 miliard zní: dvě třetiny z milionu km2.

Na ubytování všech lidí na zeměkouli stačí 670 tisíc km2. To je rozloha Francie plus rozloha bývalého Československa. Nebo jedna třetina Alžírska. Zhruba 0,5% rozlohy zemské plochy bez Antarktidy.

Všichni v současnosti na zemi žijící lidé by zabrali svojí vilovou čtvrtí plochu třetiny Alžírska, to aby nemuseli tolik topit. Na zbytku zeměkoule by nikde nebylo ani živáčka.

V jižní a severní Americe by nežil ani jeden člověk. Pouze nekonečná stáda bizonů a na jihu lamy. Asie i Evropa nic. Možná by se do ní vrátili zubři. Afrika kromě Alžírska by měla na mapě nápis „Hic sunt leones“, tady jsou lvi.

Hlavní je se nestresovat

Smyslem článku není zodpovědět otázku, zda je osm miliard hodně nebo málo a jestli se uživí, ale upozornit na to, že existuje i jiný než úplně katastrofický pohled.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Jenže lidem je vtloukáno do hlav, že jsou něco nemoc naší „moudré Planety“. A že by bylo logické pomocí techniky expandovat na jiné planety, to dnes nepřipadá v úvahu. Vývoj se uměle zastavil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*