Integrace na německých školách nefunguje, ale nesmí se to říkat moc nahlas




Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Jedním z nejpalčivějších problémů, kterým je Německo v souvislosti s příchodem velkého množství imigrantů nuceno čelit, je integrace osob s odlišnou kulturou do tamních škol.

Že se integrace velkého množství imigrantů, kteří přišli po roce 2015 do země našeho západního souseda z Blízkého východu nebo ze severní Afriky, nezdařila tak, jak věřila tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová, je zřejmé stále víc. I mnozí němečtí politici se dnes místo tehdy populárního sloganu „zvládneme to“ čím dál častěji vyjadřují spíše ve smyslu „zvládáme to velmi těžce“, případně „už to nezvládáme“. Jedním z nejpalčivějších problémů, kterým je Německo v této souvislosti nuceno čelit, je integrace osob s odlišnou kulturou do tamních škol.

Zpráv, dokládajících, že integrace v německých školách příliš nefunguje, se i v našich médiích objevuje poměrně dost. Zprávy s titulky jako „Znásilnění na záchodě, zbití učitelé“ (článek je z prosince loňského roku a informuje o situaci na jedné berlínské škole, kde přes 80 % žáků má neněmecký původ) nebo „Kopance, kousání i údery pěstí. Děti migrantů terorizují německé školky“ (článek ze září loňského roku, pojednávající o agresitě dětí migrantů již v mateřských školkách i o tom, jak v nich někteří učitelé čelí výhrůžkám ze strany rodičů těchto dětí) nejsou ničím výjimečným.

O tom, že princip multikulturalismu v německých školách selhává a přiznávají to už i někteří politici (například ministryně školství spolkové země Šlesvicko-Holstýnsko Karin Prienová), se pak píše i ve včerejším článku zde na serveru Novinky.cz. Co však je na celé věci úplně nejhorší, je to, že na řadě německých škol se snaží problémy s migrací tutlat, aby jejich ředitelé nebyli nařčeni z toho, že problémy nezvládají. Ilustrují to například slova kouče prevence Carstena Stahla: „Polovina ředitelů škol lže ze strachu o pověst školy a o své vlastní postavení. V opačném případě přijde tlak shora ve stylu: Cože, vy nemáte školu pod kontrolou? Mottem je držet jazyk za zuby.“

Něco takového ostatně není jen specialitou Německa. I u nás člověk občas slýchá o školách (škola, kde učím, k nim naštěstí nepatří), kde vedení raději zametá pod koberec problémy s vážnými kázeňskými prohřešky, se šikanou či s drogami, aby nezískala v očích veřejnosti špatný obraz a nepřišla tak v příštích letech o potenciální zájemce o studium. Že je to dosti krátkozraká politika, která se může vymstít a v budoucnu přivodit průšvih, který už pak ututlat nejde, to si mnozí bohužel neuvědomují.

Ohledně některých problémů, se kterými se musí v Německu v souvislosti s příchodem velkého množství imigrantů po roce 2015 potýkat (ať už jde o rostoucí kriminalitu či o to, jak velké procento migrantů místo avizovaného oživení pracovního trhu pobírá sociální dávky) je pak nutno připomenout i to, že mnozí politici či novináři tyto problémy dlouho bagatelizovali a lidé, kteří na ně upozorňovali již dříve, byli některými označováni za xenofoby či rasisty. Nechť je proto i tenhle nešvar poučením do budoucna.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. A mně připadá, že jim ta integrace funguje pěkně, akorát obráceně, než bylo zamýšleno. Ještě chvilku a Němci budou plně integrovaní.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*