Končí Rychetský!
Sdílet článek:
VÁCLAV KLAUS
Své glosy mám pravidelně v pátek, ale tento týden chci jít na tradiční Svatovavřineckou pouť na Sněžku, a navíc, „dnes večer všechno skončí“ (tak se jmenoval známý Jasného a Kachyňův film z roku 1955), resp. po dvaceti letech skončí ve funkci předsedy Ústavního soudu svým ideologickým založením definovaný osmašedesátník, Pavel Rychetský. To si glosu zaslouží.

Měl jsem sice v úmyslu přejít jeho odchod z postu předsedy Ústavního soudu mlčením, ale jeho sobotní rozhovor v Právu to pro mne znemožnil.

Dnešní generace už nemusí vědět, že jsem pana Rychetského jako prezident republiky do této funkce jmenoval já. Bylo to v roce 2003. Jmenoval jsem ho do této funkce i s vědomím, že jde o mého politického konkurenta z ČSSD. Respektoval jsem, že má být Ústavní soud politicky vyvážený. Měl jsem navíc pocit, že jeho výhodou je i politická vládní zkušenost z počátku složitých 90. let. Byla to chyba. Byl vždy levicovým politickým aktivistou, nikdy nebyl čistým ústavním právníkem. Ukázal to při zrušení už vyhlášených voleb v roce 2009 i zásahem do volebního zákona v roce 2021 a spoustou dalších věcí.

Nadpis Rychetského sobotního rozhovoru tvořil jeho výrok: „Kvůli přátelům z disentu jsem k politickému dění nemohl mlčet“. V rozhovoru své přátele dokonce vyjmenoval. Zaujalo mne, že zapomněl na člověka, se kterým byl nejvíce spojován, svého mentora Zdeňka Jičínského. Ale myslí to vážně, že může tento – do 8. 8. 2023 – nejvyšší funkcionář Ústavního soudu, který má být nepolitický, obhajovat své politikaření odkazem na své přátele z disentu? Jeho údajně disidentské vidění světa je faleš nad faleš. Nejen jeho.

Dnes mne také zaujala – na webu Norského velvyslanectví – opakovaně zveřejněná výzva k podávání přihlášek na Mezinárodní workshop Utøya pro mladé mezi 18 až 30 let věku s nabídkou „vést mezikulturní dialog“ zaměřený na toleranci a inkluzi.

Říká někomu něco jméno malinkého ostrova Utøya? Vzpomíná si ještě po dvanácti letech někdo na to, že 69 účastníků podobné akce na tomto místě postřílel další „přítel“ demokracie, inkluze a dialogu, Anders Breivik, který si stále stěžuje na podmínky ve fešáckém norském vězení?

O víkendu proběhla konference o míru na Ukrajině v saudsko-arabské Džiddě, i za naší účasti. Rozsáhlejší text o tomto tématu napsal pro středeční MF Dnes Jiří Weigl, nebudu to tedy analyzovat, ale chci říci aspoň to, že tam nebyl prezentován žádný návrh saudsko-arabský, ale ukrajinský plán prezidenta Zelenského. Může někdo vážně myslet, že je tento plán přijatelným kompromisním řešením?

Tento týden je 30. výročím okamžiku, kdy jsme přišli o největší jazzovou zpěvačku naší historie, Evu Olmerovou. Byla nezkrotný živel, byla skutečným disidentem komunistické éry. Vídat ji léta v pražské Redutě bylo pro nás před více než půl stoletím s ničím jiným nesrovnatelným zážitkem. Její hlas vyjadřoval její rozervanou duši. Ve stejné chvíli zpívala v Americe třeba Sarah Vaughanová, ale Eva Olmerová byla naše.

 

VÁCLAV KLAUS

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. – Rychetský… to jméno se budu snažit vymazat ze své paměti, velmi špatný, záludný pán…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*