Zelenskyj podepsal drakonický zákon o mobilizaci
Sdílet článek:

IK

Nová legislativa dále zjednodušuje mobilizační postupy a zavádí nové tresty pro nepovolané osoby

Prezident Vladimir Zelenskyj v úterý podepsal kontroverzní zákon o vojenské mobilizaci, uvádí legislativní karta veřejně dostupná na webových stránkách ukrajinského parlamentu.

Nový zákon schválila Nejvyšší rada začátkem tohoto měsíce po dlouhé debatě o jeho obsahu. Po obratu událostí na poslední chvíli se jeho ustanovení stala ještě přísnějšími, než se původně navrhovalo, a demobilizační doložka byla stažena.

Přijatá legislativa v podstatě znamená, že všichni odvedenci zůstanou v armádě na dobu neurčitou, přičemž za změnu údajně lobboval Aleksandr Syrsky, nedávno jmenovaný vrchní velitel ozbrojených sil. Očekává se, že v samostatné legislativě bude zaveden postup demobilizace, i když není jasné, kdy přesně by se takový návrh zákona mohl uskutečnit.

Nový zákon dále zjednodušuje návrhy postupů, přičemž všichni Ukrajinci jsou povinni „aktualizovat údaje“ o sobě u vojenských úřadů do 60 dnů poté, co zákon vstoupí v platnost. Ustanovení se vztahuje i na Ukrajince žijící v zahraničí.

Kromě toho musí mít všechny způsobilé osoby ve věku 18 až 60 let vždy u sebe svůj vojenský průkaz. Oznámení o odvodu se navíc nyní považuje za doručené koncipientovi i v případě, že se s ním branní strážníci v jeho bydlišti osobně nesetkají a oznámení mu skutečně předají.

Legislativa také zavádí nové sankce za porušení, včetně pokut a pozastavení řidičského oprávnění. Policie může také násilně doručit podezřelého neplatiča odvodu do služebního úřadu, pokud se odvedenec nedostaví, když se má za to, že obdržel oznámení o odvodu.

Kritici legislativy tvrdili, že pouze vrazí klín mezi ukrajinské úřady a obyčejné lidi. Údajně se mu dostalo také špatného přijetí v samotné armádě, vzhledem k nedostatku jakýchkoli demobilizačních mechanismů. Recepce byla zřejmě ovlivněna i tím, že předložení návrhu zákona bylo z velké části odůvodněno údajnou potřebou zbavit válkou unavené vojáky vojenské služby.

Kyjev pokračuje v mobilizačním úsilí od prvních dnů konfliktu s Ruskem, který vypukl na konci února 2022. Mobilizační úsilí se postupem času stávalo stále chaotičtějším a nezákonným, přičemž na internetu kolovala řada videí ukazujících ukrajinské vojáky, kteří pronásledují potenciální vojáky v ulicích. , násilně je zadržovat, mlátit a tak dále. Vysocí ukrajinští představitelé však obavy z narůstajícího porušování běžně odmítají jako ruskou propagandu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

13 Comments

 1. Takže ty u nás už zde budeme mít na věčné časy. Ti už se že strachu z vysokých trestů domů rozhodně nevrátí. Jestlipak Vladimír nepoprosí Božského Péťu, aby mu je nepochytal?

 2. Je mi líto, ani drastičtější opatření (včetně mobilizace 13letých kluků a důchodců) nezachránila Německo před pádem. Pouze dodala protektorátnímu humoru “smějících se bestií” další vtípek: Hitlerova nová tajná zbraň V3 (čti makarónsky fótři).
  Tím nechci srovnávat Zelenského s Hitlerem po stránce politického programu, ale stejně jako on nedokáže “položit krále”. Zatímco za první světové války se Německo vzdalo krátce po zhroucení poslední ofenzívy a proniknutí dohodových vojsk na okraje německého území.

 3. Neví někdo co je to za příšeru a ještě navíc příšerně oblečenou v „politickém panoptiku”?

 4. A kdy odvedou Zelí? Jeho “selfíčko v blembáku proti záblesku jasného světla” i následný “segedín v pytli” by okamžitě obletěly svět a staly se hitem sociálních sítí. Měl by se chytit za bílý nos, sám sebe dekretem odvelet k záchraně Ukruiny a pořadově odpochodovat k vlaku směr Kupjansk.
  Svět by se stal do tří dnů zase o něco nadějnějším.

 5. Ukrajinské děti údajně unesené Rusy dorazily do Německa se svými zákonnými zástupci
  Většina tam „nalezených“ ukrajinských dětí, které podle ukrajinských médií „uneslo“ Rusko z válečné zóny, dorazila do Německa společně se svým zákonným zástupcem, uvedl německý Spolkový kriminální úřad (BKA)
  https://1url.cz/uum4X

 6. To znamená, že děti spolu se svými zákonnými zástupci nějakým způsobem opustily Ukrajinu a (některé z nich možná přes Rusko) se dostaly do Německa. Ukrajina je hledala (téměř jako nezvěstné) s žádostí o mezinárodní pomoc a našla je.
  Ukrajinský kapitán rozvířil hovno a obvinil Rusy, že je unesli. Tím lhal svému německému kolegovi, který je jedním z policejních šéfů země, od níž dostávají nespočet peněz, peněz a zbraní.
  Proč mě to nepřekvapuje?

 7. Příčina je agresivní dobývání cizího státu jadernou mocností s cílem se zmocnit území a jeho surovin,bombardování jeho měst a nićení jeho infrastruktury nutnou pro přežití.No a důsledek je útěk obyvatelstva na všechny strany kam se dá.Není příčina,není důsledek,není nutný komentář.

  • Hlupáku, už sem nelez. Příčina a následek….ano to je dobře a začalo to před 2014. Kdo… Komu? Smlouvami si utřeli rektus. KDO s KYM? Magore, jsi jen kupa hnoje, jeď na UKR a pohnoj sám sebou tu rozkradenou zem.

  • Pešku Pešku…..surovin, jo? Maj mauo, nebo co. Mimochodem ta infrastruktura: pročpak až teď? Válčí se přeci už přes dva roky a pokud jsem si stihla všimnout, Světový řádzaloženýnapravidlech nám praví – udeř a okamžitě rozflákej, co se dá.
   Nojo, já zapomněla, jsou to bekaní Rusové – ani tohle nedokázali udělat pořádně. Dávno už mělo být rozflákáno, sakra!

 8. M.No madam jednou se někde udeřilo(aby mimo jiné)ženské byly ženské a ne zahalená věc na provázku pod dozorem.Tak se jich tam běžte zeptat,zda netouží po tom roztřískání aby mohly nosit minisukně jako Vy.A přiberte pana kolegu nad Vámi ať ví také jaké má štěstí, že žije v demokracii a ne ve středověku.

 9. ” řada videí ukazujících ukrajinské vojáky, kteří pronásledují potenciální vojáky v ulicích … ”
  Proto si mladí Ukrajinci kupují gumové masky plešatých staříků … něco jako Fantomas …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*