Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Sdílet článek:

ROBERT KOTZIAN

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější. Dnes už mé argumenty převzali politici prakticky všech politických stran, včetně Pirátů (!).  Jejich stanoviska jsou například zde.

Přesto Vít Rakušan stále tvrdí, že výjimka pro Ukrajince v migračním paktu je.

Odkazuje na jakási ustanovení „článku 9, odst. 3 xv, 11 a 61“. Jenže migrační pakt dnes tvoří 10 právních předpisů a pan ministr neuvedl, ve kterém z nich se mají tato ustanovení nacházet. Například čl. 9 odst. 3 nařízení o řízení azylu a migrace, kde by měla výjimka být, řeší osobní údaje migrantů, tj. zcela jinou otázku. Třeba to ale Vít Rakušan upřesní.

Možná by mu mohlo pomoci stanovisko jeho vlastního ministerstva, které uvádí, že výjimka je obecně (Pozor! Důležité slovo!) upravena v čl. 44f nařízení o řízení azylu a migrace. Ano, je tam upravena, ale opravdu jen obecně. Tento článek totiž upravuje obecný (tj. nevztahuje se k žádnému konkrétnímu státu EU) mechanismus, jak může být státům tzv. čelícím migračnímu tlaku přiznána úleva z povinné solidarity.

No jo, jenže nejprve musí někdo rozhodnout, že určitý stát čelí migračnímu tlaku (bude to rozhodovat Evropská komise). K tomu se váže poslední, dost šalamounská věta uvedeného stanoviska Ministerstva vnitra (červená zvýraznění). Tato věta vlastně říká, že Česká republika (rozumějte: Vít Rakušan na jednání Rady EU) deklarovala (rozumějte: jednostranně prohlásil, tj. nikdo nám to neschválil), že bude uznána jako stát čelící migračnímu tlaku. Jinak řečeno, pan ministr to tak nějak „rozhodl“ za Evropskou komisi…

Abychom si to tedy přeložili do srozumitelné řeči: Vít Rakušan prosadil, že počet Ukrajinců bude jedním z 21 kritérií, která se musí vzít v úvahu při posuzování, zda stát čelí migračnímu tlaku. To je určitě dobře a nikdo mu tuto zásluhu neupírá. Pak do zápisu z Rady EU nechal napsat text vypadající tak, že už je to vlastně rozhodnuté a České republice bude jisto jistě přiznáno postavení státu čelícího migračnímu tlaku. Jenže to jen jen přání, které bylo otcem myšlenky…

Anebo Vít Rakušan ví něco, co nevíme. Něco, co po Radě EU, kde prý výjimku prosadil, evidentně nevědělo ani jeho ministerstvo. No, konec konců, píše, že zítra to všem řekne na sněmovní schůzi. Už teď jsem zvědavý.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Piráti mají k nespokojenosti s migračním paktem ovšem zcela jiný důvod než normální lidé. Mnohem více mě překvapuje “překvapení” všech komentátorů, že prolhaná šibeniční krysa Rakušan opět lže! On snad někdy nelhal?

 2. Pošašan zjevně neumí číst, takže svěřit mu podpis čehokoli je jako dát sirky do ruk fakanovi, když zpod postele čouhá zápalná šňůra vod zapomenuté bedny s dynamitem.
  Zato umí vykšeftovat vobohacení vo vopálený doktory a ynžynýry stejně, jako zpotvořovat výzdobu státních budov nebo ydentyfykovat realitu, když nerozezná rozdíl v pojmech lež a pleš.
  Zato maká vobětavě až na hranici vyčerpání, jelikož pod vočima má pořádný pytle. Nejspíš na mrtvoly. Bude prča, až sám sebe do jednoho vsouká, aby se schoval před sečtením a podtržením.

 3. Deportace přes aplikaci
  Libanonci už nechtějí snášet zátěž Syřanů. Vláda slíbila 15 000 deportací měsíčně, i když podle OSN tyto deportace porušují mezinárodní právo. Jeden poslanec dokonce představil aplikaci pro nahlášení nelegálních Syřanů včetně fotografie. Vůdce Hizballáhu navrhl, aby Syřané mohli legálně cestovat do Evropy na lodích s cílem vydírat EU. Agentura OSN pro pomoc také zvyšuje tlak na státy EU. Identifikoval více než 250 000 zvláště „zranitelných uprchlíků“, kteří mají být přesídleni.
  https://1url.cz/fum0u
  v Libanonu je nechtějí, …vítejte, vítejte ?
  LIBANONIZACE Evropy?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*