„Motorizovaná vidlácká lůza“ jde do boje … pozadí protestů německých farmářů




Sdílet článek:

HELENA MALLOTOVÁ

U našich západních sousedů to vře. V pondělí 8. ledna začala po celém Německu mohutná protestní akce tamějších zemědělců. Již noc předtím byly k vidění přesuny nekonečných kolon traktorů s blikajícími majáky, pohled evokující spíše válečný stav než mírovou demonstraci.

Tisíce těchto mohutných strojů posléze zablokovaly důležité dopravní uzly, zejména nájezdy na dálnice a hraniční přechody. Následovaly mnohahodinové dopravní komplikace, které zasáhly i české občany mířící do Německa či zpět. Proč tohle všechno? Většina českých médií přinesla v podstatě nic neříkající informaci, že je celá akce odpovědí na chystané vládní škrty v zemědělství. To je však pravda pouze zčásti. Ve skutečnosti má tento radikální protest mnohem širší pozadí.

Zemědělci první v řadě

Německo, které se kdysi s nevídaným zápalem vrhlo do uskutečňování levicové progresivní revoluce, patrně přijíždí na pomyslnou konečnou. Sebe záhubná migrační a zelená politika, jež po léta nebrala v potaz realitu ani zájmy vlastních občanů, již nedokáže vznikající problémy sanovat. A zemědělci jsou skupinou, na kterou tyto nové pořádky dopadají s předstihem. Nejde jen o zredukování peněz, které tito lidé na svou činnost z veřejných zdrojů dostávají (právě tento aspekt média hlavního proudu záměrně zdůrazňují). Jde totiž také o nekončící příval ideologicky motivovaných zákazů a příkazů, ať již z Berlína či Bruselu, které mají pro německé zemědělství zcela likvidační charakter.

Farmáři podle všeho nevnímají svůj protest jako izolovanou akci, nýbrž jako součást širší občanské neposlušnosti. Z rozhovorů s jednotlivými účastníky vysvítá naprostá nespokojenost s politikou vlády, ozývá se kritika nefungujícího školství, zdravotnictví, vnitřní i vnější bezpečnosti. Lze rovněž zaslechnout sílící hlasy, které si všímají paradoxu, že na migranty a jejich potřeby se peníze vždy najdou, na zemědělce nikoli. Výmluvný je rovněž autentický výrok jednoho z účastníků pro přítomnou reportérku: Už si nenecháme předepisovat, jak máme žít, tohle už musí jednou skončit. Tak jednoduché to je.

Zemědělcům se dostalo podpory od opozičního tábora, sounáležitost s jejich protestem vyslovila také řada dalších profesních sdružení (myslivci, pekaři, speditéři…). Podle průběžného hlasování německé televizní stanice NTV jejich protest pozitivně rezonuje i u veřejnosti (údajně s nimi souhlasí 91 % diváků).

Spiegel mluví o vidlácké lůze

Nicméně reakce médií hlavního proudu a německých vládních politiků je přesně opačná. Nemělo by nás to překvapit, protože v mnohém to připomíná i naši tuzemskou realitu.

V německém týdeníku Der Spiegel byli farmáři již s předstihem charakterizováni jako motorizovaná vidlácká lůza. Poněkud diplomatičtější tón zvolila někdejší významná zelená politička Renate Künast. Ta v televizním vstupu protestující vyzvala, aby si uvědomili, že čelíme klimatické krizi, s čímž se musí zemědělství chtě nechtě vyrovnat. Mluvila o smíření s novou realitou, respektive o adaptaci na nové podmínky. Farmáři si podle ní také musejí uvědomit, že se i oni řídí evropským právem. V závěru vyjádřila obavu ze zneužívání demonstrace extrémisty, přičemž připomněla, že pokud někteří účastníci chtějí odstranit demokracii a nastolit autoritativní systém, nelze to tolerovat.

Pozoruhodné je rovněž vyjádření místopředsedy vlády a ministra průmyslu za Zelené Roberta Habecka. Tomu před několika dny rozlícený dav farmářů zabránil vystoupit z lodě v přístavu Schlüttsiel v severním Frísku. Zřejmě i pod dojmem této potupné události na sociálních sítích s vysokou mírou agresivity konstatoval, že se ozývají fantasmagorické výzvy k převratu, přičemž fantazírování o převratu neznamená nic jiného než snahu zničit náš demokratický stát. V této souvislosti Habeck zmínil podobnost s Výmarskou republikou, jejíž konec vedl k nástupu nacistů.

Zdá se, že dohoda mezi vládou a zemědělci není na obzoru a že se mezi stále větší částí společnosti a vládou prohlubují příkopy. Na příští dny jsou v Německu naplánovány další protesty, a to nejen farmářů. Heslem příštích dnů tak podle všeho bude požadavek na uspořádání nových voleb. Máme se na co těšit.

 

Deník TO

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Špígl bez lůzy umře hlady, to by si měl uvědomit. Zemědělec nejsem, ale která práce je důležitá a která méně, to vím dobře. Ono se stačí zeptat, co člověk potřebuje víc – jestli jídlo, nebo noviny.

  2. Nechápu, že čeští zemědělci, dopravci a zaměstnanci, nejsou již dávno v ulicích a nepomoohou těm německým. Je to boj proti zlu.

    • A já nechápu jak může někdo napsat takovou blbost.
      Co by si jako čeští zemědělci a zaměstnanci pomohli kdyby šli stávkovat s Němci ?
      I kdyby si Němci něco vystávkovali na českého zaměstnance se to stejně vztahovat nebude. To dělají jenom pitomí aktivisti, že se pletou do věcí do kterých jim nic není a nerozumí tomu.
      Je to stejný jako by vašemu sousedovi v práci snížili plat a vy byste šel stávkovat k němu do fabriky (nebo úřadu) aby mu přidali.
      Tohle je záležitost Němců mi si máme své problémy řešit u nás doma. Němci za naše nízké daně a neschopné politiky taky nebudou stávkovat a je to tak v pořádku.
      A boj proti zlu ?! Ten se vede jinými způsoby a na jiném poli. Problém dnešní společnosti je, že nedovede to dobro a zlo ani rozpoznat, natož proti němu bojovat !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*