Mzdy se letos reálně propadají nejvíce v tomto tisíciletí




Sdílet článek:
 Potvrzuje se, že v Česku probíhá historicky rekordní pád životní úrovně.

Reálné mzdy v Česku se letos v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 3,6 procenta. I když meziročně sice přidaly přes sedm procent nominálně, takže většina lidí má pocit, že „bere více“, reálně, tedy po zohlednění inflace, více než 11procentní, se historicky propadly. Například zaměstnanci veřejné správy a obrany zaznamenali dokonce zhruba desetinový propad reálných výdělků, což je naprosto nevídané. Jejich mzdy meziročně nominálně stouply jen o necelá dvě procenta, přitom rovněž čelí jako všichni ostatní dvouciferné inflaci. Jsou to tedy zaměstnanci nejvíce poškození současnou inflační vlnou. Té naopak poměrně zdařile vzdorují pracovníci bank a pojišťoven, jejichž mzdový nárůst, takřka šestnáctiprocentní, dokonce i velmi rapidní inflaci překonává. Ti ale patří k výjimkám, co potvrzují pravidlo.

Dnešní data ke mzdám potvrzují, že v Česku už probíhá historicky největší pokles životní úrovně, jaký republika ve své historii od roku 1993 pamatuje. Rapidní inflace při poměrně slabém růstu mezd letos způsobí suverénně největší pokles životní úrovně od roku 1993.

Inflace v letošním roce vykáže podle našeho předpokladu průměrnou úroveň 14,5 procenta. Tento odhad je však zatížen značnou mírou nejistoty, neboť inflace se bude odvíjet od dalšího vývoje války na Ukrajině, souvisejících sankcí i ruských odvetných opatření, včetně úplného přerušení dodávek ruského plynu do EU i tedy ČR.

Mzdy v letošním roce stoupnou v ČR v průměru nominálně o 6,5 procenta. Pokud od tohoto růstu mezd odečteme očekávanou hodnotu inflace, oněch 14,5 procenta, dostáváme údaj vyjadřující letošní reálnou změnu průměrné mzdy, tedy minus osm procent.

Takto výrazně reálná průměrná mzda v historii ČR nikdy neklesla. Dosud klesala jen v letech 1998 (o 1,4 procenta), 2012 (o 0,8 procenta), 2013 (o 1,5 procenta) a v pandemickém roce 2020 (o 0,1 procenta). Ve všech ostatních letech od roku 1993 reálná průměrná mzda rostla. Její růst znamená růst kupní síly průměrně vydělávajícího Čecha, tedy i vzestup jeho životní úrovně. Pokles naopak značí sestup životní úrovně.

Letos tedy životní úroveň průměrně vydělávajícího Čecha spadne – a už padat začala – suverénně nejvýrazněji v celé historii ČR. Bezrizikově se prudkému propadu životní úrovně ubrání jen ti, kteří investovali do spořících dluhopisů české vlády, Dluhopisů Republiky, v jejich proti-inflační variantě. Úrok těchto dluhopisů se bude odvíjet od úrovně meziroční inflace letos v říjnu, takže by mohl činit až sedmnáct procent. To je na tak bezpečném produktu, odpovídající svojí bezpečností termínovanému vkladu v zavedené bance, zcela bezkonkurenční úročení, více než trojnásobné oproti nejlépe úročením bankovním vkladům.

LUKÁŠ KOVANDA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. To co se skutečně propadá nejsou ani tak mzdy, ale schopnost zodpovědných lidí ve společnosti reálně a soudně nahlížet a řešit důsledky problémů, které si uměle tvoříme a pěstujeme.
    Otázka je, proč si to děláme ? Proč ten bič, který jsme upletli, musí mít tak obrovské rozměry ?
    Odpovědí se nabízí více a zabraly by několik hustě popsaných stran. Jako příklad krátké ukázkové odpovědi jsem vybral film z 80. let s Belmondem: „Tělo mého nepřítele“.
    Dekadentní průmyslové město, jako obraz společnosti, požírající sebe samé. Lidé topící se ve svých hříších a neřešící nic než své sebeuspokojení. Je zde scéna se starostou oblékajícího se do ženských šatů, který navštěvuje jakýsi soukromí salón kde se nechá bičovat a ponižovat podobným chlápkem v ženských hadrech. Ano případ pro psychology a psychiatry, ale neukazuje to náhodou stav ve kterém se nacházíme? Ta potřeba ponižovat, ničit a mlátit kolem sebe jako důsledek špatného svědomí lidí, kteří za něco zodpovídají, ale nedokážou věci řešit a vést správným způsobem ?
    Podkopali a zpochybnili jsme základy celé naší civilizace, které tvořili po generace naši předkové. Nahradili jsme to vědou a ideologiemi. Odpovědi jsme nedostali, jenom vyvstali další otázky, které ovšem nejsme schopni logicky vysvětlit a tak nám tu vznikli zastánci jediné pravdy, kteří se již nenamáhají s racionalitou. Zůstal jim jen ten bič, kterým nechtějí mrskat jenom sebe, ale všechny kolem, protože mají pocit, že tím se to vyřeší. Nemají totiž lék na své špatné svědomí !

  2. a taky ty dotace )))
    Příspěvek 300 tisíc korun na jeden osobní elektromobil nebo až půl milionu korun na nákladní elektromobil do 3,5 tuny či na vodíkové osobní vozidlo budou moci získat obce, úřady, školy nebo neziskové organizace.

    https://energozrouti.cz/z/stat-podpori-nakup-stovek-novych-aut-na-vodik-a-elektrinu

    a střední třída se prohne a přetaví a bude jen EUjourovatá vrchnost a ten zbytek co vše spoluvlastní a je si roven v bídě , místo vlády pak ale postačí obyč aplikace do které vloží data EU , protože si stehně bez eurookov ani neprdne navíc, jenom hubou před volbamy, naoko.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*