O Transsubstanciaci
Sdílet článek:

Před několika lety jsme si povídali o zázracích, které se dějí kolem nás. Lidé se domnívají, že evropská společnost je vysoce racionální, nereligiozní. Není to pravda, jak jsem ukázal již v článku o zázracích. Dnes si povíme o dalším velmi subtilním theologickém tématu, dnes vysoce aktuálním – a přímo inženýrském. O transsubstanciaci.

Nezačneme ovšem samotným pojem, napřed si shrneme aktuální situaci a osvěžíme znalosti.

Tak tedy, je konec dubna 2022 a Evropa se pomalu sune do válečného konfliktu. Ostrá forma se provozuje na Donbase, donedávna jen ve formě 7 letého ostřelování a bombardování Doněcka, Luhanska a dalších oblastí, dnes jdou frontové boje po celé oblasti, spojené s totální zkázou.

Podobné výjevy dodnes nikoho nevzrušovaly, byly označovány jako humanitární akce nebo šíření demokracie. I tomuto bychom mohli najít analogie v oblasti náboženství nebo literatury, ale to není dnešním tématem.

Jev, který nás zajímá dnes, není nikterak nový. Jde o jakousi formu embarga, bojkotu zboží. Jde o to, že USA kromě svého tlaku na Rusko chtějí řešit i problém Evropy, která má být zcela podřízená a hospodářsky závislá, pokud ne rovnou zdecimovaná, a nejlepší metodou je likvidace průmyslu, z čehož nejefektivnějším nástrojem je odstřižení civilizace od energetických zdrojů, na kterých je závislá.

Ano, evropské státy podle USA nesmějí brát zemní plyn a ropu z Ruska. O tom se nediskutuje, pokud nechcete čelit barevné revoluci, havlovské humanitární akci nebo boji za u vás akutně ohrožená lidská práva. Není to tak obtížné, jak by si mohl nezkušený člověk myslet. Lidé jsou totiž již natrénovaní a svoji roli také sehrála silná degradace vzvělání. Už leckomu nepřijde divná představa, že se musí likvidovat auta ve jménu boje proti klimatu, který vede psychicky postižená dívka. Stejně tak si takové osoby nepokládají otázku, kde se vezme elektřina, benzín a teplo, když přestaneme používat ropu, plyn, uhlí a uran. A když jim ji položíte vy (a nebudete kvůli tomu čelit obvinění z nenávistného projevu) odpověď je velmi jednoduchá – elektřina je v zásuvce, plyn v potrubí a benzín na čerpačce. Nic proto není potřeba dovážet a elektrárny lze snadno zbourat bez náhrady.

Přesto, na cestě k tomuto neobolševickému ideálu ještě stojí pár překážek a plyn, uhlí a ropa jsou pořád potřeba. USA nakupují ruskou ropu ve velkém, Německo se na ruský plyn přímo strategicky přeorientovalo – ale státy podřízené jsou povinny uvalovat na Rusko sankce typu „nebudeme od vás používat plyn“.

Je jen potřeba vyřešit zdánlivý paradox, na který (zatím) mohou beztrestně upozorňovat neuvědomělí občané – jestli nebereme od Ruska plyn a ropu, odkud to tedy bereme, nebo kde se bere?

A řešení je několik

Metoda homeopatická
Ta spočívá v jednoduché myšlence. Ropa je „ruská“ tehdy, když je té ropy z Ruska většina. Když není, tak není ruská. Takže vezmeme ropu z Libye, k ní přimícháme tu ruskou a výsledkem je … ropa libyjská. Je potřeba dodržet maximální podíl ruské ropy do 50 procent, aspoň úředně.

Metoda LTO
Kdo si pamatujete na minulou dobu, to se nafta deklarovala jako Lehký topný olej a nepodléhala danění. Myšlenka je tedy podobná – ruský plyn deklarovat jako neruský.

Nejdále v tomto oboru došla Litva. Tato země jako správný pudlík odmítla brát ruský plyn a postavila si terminál na plyn zkapalněný – samozřejmě s předpokladem, že bude z amerických břidlic. Jenže americké břidlice se zadrhly, americké tankery nedojely .. tak s to vyřešilo následně – dobře sledujte:

Ruská těžební společnost vytěží v Rusku ruský zemní plyn a pošle ho do ruské stanice, kde se zkapalní. Zkapalněný plyn se načerpá do ruského tankeru s ruskou posádku a pošle se do Klajpedy. V Klajpedě se ruská posádka ruského tankeru s ruským plynem z

Ruska napojí na terminál a plyn přečerpá.. a teď to příjde – ovšem kontrakt mají s firmou z USA, tedy faktura se platí americké firmě. A plyn je tedy …. správně … americký!

Země je nezávislá na ruském plynu! Hurá!

Nebo Polsko, to bere plyn z Německa už deklarovalo, že další kontrakt s Ruskem nebude chtít. A ani platit… a tak Rusko přestalo dodávat už dnes. Ale zpět k Polsku – to kromě litevského mechanismu nahrazuje ruský plyn plynem německým. To takhle teče ruský plyn plynovodem do Německa, odtud se přesměruje do plynovodu Jamal (který za normálních okolnosti dopravoval plyn z Ruska přes Bělorusko do Polska a Německa) a tím proudí do Polska. Vrtá vám to hlavou? Nemusí, plynovody umí fungovat v obou směrech. Ten ruský plyn v Německu asi dostal německé občanství a do Polska už přitekl jako echt dojč.

Česko se o kontrakt s Ruskem ani nepokoušelo, je přece nemyslitelné obchodovat s Ruskem. Taková myšlenka je pro kolaboranty nepřípustná. Proto taky bereme německý plyn. Rusko Německu dodá za 200 dolarů a Německo untrmenšům přeprodá za 1000, 2000 … prostě za spravedlivou tržní cenu. Nemuseli jsme ani čekat na válku, aby nám zavřely firmy kvůli ceně plynu už v listopadu a Bohemia Energy zavřela krám už v říjnu. Děkujeme, kolaboranti, nezapomeneme. Mnohem horší to mají Maďaři, kteří kontrakt s Ruskem uzavřeli, a tedy budou vystaveni zhoubnému působení levného ruského zemního plynu. Ale možná je zachrání hodní sousedi, kteří jim ho ukradnou po cestě. To je zase taková ta ukrajinská cesta, a možná spojená se zázrakem zmizení.

Najdou se ovšem škarohlídi, kteří zpochybňují podstatu plynu, řkouce, že takový německý nebo americký plyn je jen švindl, zlodějina a podvod, protože je to nakonec plyn ruský. A jsme u toho ….

Samozřejmě, že brzy budeme takové lidi zavírat a převychovávat, ale kromě toho je také potřeba vysvětlit, jak je to doopravdy. Ano, hádáte správně – vysvětlení podstaty je v transsubstanciaci.

Křesťané pevně věří, že to, co přijmou ve formě opatky (katolíci) nebo chleba (pravoslavní) a vína (u katolíků jen duchovní), je tělo a krev Ježíše Krista.

Nikoliv, není to jen symbolická náhrada, je to skutečné tělo a krev Páně. Vedly se kolem toho disputace, byli heretici, ale závazné dogma bylo stanoveno takhle. Je to skutečné tělo a skutečná krev Páně, i když všechny materialistické metody zkoumání budou detekovat víno a mouku. Popírání samozřejmě může vést k žaláři, hranici nebo Urválkovi Střížovi. Jak je to možné? Je to snadné – farář prostě vezme víno a oplatky, vykoná s nimi patřičnou operaci a tím se změní jejich podstata – substance- tedy dojde k transsubstanciaci. Pokud se domníváte, že jde o zázrak, tak v žádném případě nejde. Zázraky patří do úplně jiné kategorie. Ty provádí Bůh nebo jeho pomocníci odtamtud, dříve i odsud, později většinou blahoslavení. Transsubstanciace je v podstatě proces jako příprava volského oka. Vyklepnete tekuté vejce, provedete operaci a máte pevný pokrm. Transsubstanciace vína a chleba v tělo a krev Páně je běžný proces, nic, čemu by se měl věřící podivovat, samozřejmě je namístě mít k tomu procesu patřičnou úctu a neznevažovat ho. Jinak hereze, hranice, kůl .. však to znáte.

Stejné je to s plynem.

Zlé putinovské molekuly zemního plynu proudí potrubím, mění skupenství, mění majitele, až doputují ke spotřebiteli. Ten, kdyby si nechal provést rozbor fyzikálními metodami, dojde k závěru, že má před sebou normální ruský plyn. A může se šeredně plést!

To by platilo leda pro Maďary, kteří plyn kupují od Gazpromu a rovnou používají. Tam ano .. zlé molekuly útočí.
Ne tak Polsko nebo Litva. V jejich případě totiž došlo k transsubstanciaci. Ptáte se, v co se transformovaly? To záleží k jaké plynové církvi patříte. Jestli k americké, tak ti mění zlé putinovské molekuly v molekuly svobody a demokracie. Německé firmy zase transformují molekuly v euromolekuly nebo ýbrmolekuly.

Stejně jako v případě vinařství, pekárenství a církve, i v plynárenství jsou úlohy a role definované. Zejména transsubstanciace je proces rituální, vysoce odborý a vyžaduje certifikovaného provozovatele. Není možné, aby například Maďarsko nakoupilo putinovské zlé molekuly a samostaně je transsubstanciovalo. To je jako by heretický soused doma dělal tělo a krev Páně v kuchyni. Kdepak, takoví vždycky končí právem na hranici.

Proces transsubstanciace plynu není vůbec jednoduchý. Proto taky se cena takového plynu násobí běžně 10x i více. Pamatujete? Německo nakoupí za 200 dolarů a prodá nám za 2000.

Ale pamatujte .. mějte transsubstanciaci plynu ve velké úctě a k provozovatelům této rituální operace se obracejte s bázní, protože s heretiky se neobolševici mazat nebudou, ti nemají lásku k bližnímu v popisu, nehledě na to, že zrovna vás ani eurobolševik ani neobolševik rozhodně za bližního nepovažuje a váš život pro něj cenu nemá. Budete moci hovořit o velkém štěstí, když vám neobolševici v zimě dopřejí „fynfcén grád“.

 

Nautilus

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Autor tohoto článku nemá jako příměr používat pojmu jemuž nerozumí (Transsubstanciace)
  Bohužel rychlokurzy z wikipedie ani kulinářského umění nejsou nejvhodnějším způsobem jak pochopit duchovní odkaz našich předků.
  Pán žije asi v temné minulosti, jak jinak si vysvětlit jeho hodnocení trestu, cituji: „Transsubstanciace vína a chleba v tělo a krev Páně je běžný proces, nic, čemu by se měl věřící podivovat, samozřejmě je namístě mít k tomu procesu patřičnou úctu a neznevažovat ho. Jinak hereze, hranice, kůl .. však to znáte“.
  No právě, že neznáte. Nebo pane demagogu máte nějaké informace, že zneuctění „hostie“ je dnes u nás takto trestáno ? (hereze, hranice, kůl), či žijete ve středověku ? Naopak v současném kulturně levicovém neoliberálním světě je zneuctění a zneužívání křesťanských hodnot hojně tolerováno a oslavováno.
  Celé generace jsou již více jak sto let vychovávány v neznalosti, nenávisti a tendenčnímu výkladu církevních dějin. Nechápou podstatu křesťanství ani víry, pletou se jim slova a uniká jejich původní význam. Nautilus chtěl být originální, ale udělal ze sebe jenom pitomce.

  • Speciálním druhem zneuctění je zneuctění hostie (těla Kristova). Skutková podstata má název „Zneuctění konsekrované hostie“ a představuje pohození nebo zneužití, případně zadržení hostie pro sakrilegické cíle. Ano, sakrilegickými cíly je známé čarodějnictví, kdy nejedna žena byla obviněna z čarodějnictví, neboť přijímanou hostii uschovala, aby ji poté například dala dobytku apod. V dřívějších dobách se toto považovalo za jeden ze způsobů čarodějnictví či magie. Dnes již „čarodějnicím“ upálení nehrozí, nicméně vztahuje se na takové chování kánon 1367: „Kdo pohodí eucharistické způsoby nebo kdo je odnese nebo si ponechá k svatokrádežným účelům, upadá do exkomunikace nastupující bez rozhodnutí představeného, vyhrazené Apoštolskému stolci; duchovnímu může být mimoto uložen i další trest včetně propuštění z duchovenského stavu“.

   Jistě máte pravdu, že v ČR dnešních dnů za to církev neupaluje. Mrzí mne jak to, že jsem vás uvedl v omyl, tak to, že jste nepochopil hyperbolu a zejména to, že vám unikl celý smysl textu.

  • Otázka, kterou se chcete zabývat je, jak se staví církev a kanonické právo k situaci, kdy osoba vydává za tělo a krev Páně cosi, co si ukuchtila doma. Resp. jak se staví k osobám bez svěcení, které provádí obřady, ke kterým je třeba vysvěcení.
   Uvědomte si také, že výše zmíněné čarodějnice o svátosti oplatky (po transsubstanciaci – před ní by nemělo smysl oplatku používat) nepochybovaly – naopak. Jen chtěly svátost využít k něčemu jinému, než eurcharistii. Proto tolik riskovaly, protože byly přesvědčeny o její svátosti.

   Jak by se církev v té době stavěla k situaci, kdy osoba zpochybňuje samotnou svátost eucharistie a k tomu by osoba nevěřící provozovala výrobu těla a krve a prováděla ony obřady spojené s přijímáním těla a krve? Já si troufnu říci, že by taková osoba dopadla hůř, než ty čarodějnice.

   Vzpomeňme jen na spor o kalich. Opět, ani jedna ze stran nezpochybňovala svátost, pouze jedna skupina chtěla též přijímat krev Páně, nejen tělo.
   A kvůli tomu se poměrně krutě a bezohledně zabíjeli.

   Dnes samozřejmě v ČR nic podobného neprobíhá – jestli vám šlo to toto, tak ano, mea culpa .. dnes vám za to od Státního zástupce nebude hrozit ani kůl ani hranice, ale zůstává to z hlediska církve jedním z vůbec nejtěžších hříchů – nebo snad ne?

 2. Autor příspěvku chtěl zábavnou formou za použití nadsázky informovat o “zázračné” přeměně ruské plynu na neruský jako nového dogmatu neobolševické ideologie. K nadsázce využil římskokatolické věroučné dogma o přepodstatnění. Někoho ten příměr uráží, mě to neuráží. Nadávat bychom si ale kvůli tomui na tomto ještě (a toho si važme) svobodném fóru nemuseli. Můj názor.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*