Ceny ještě vyletí
Podle něj současná situace dokáže velmi dobře klamat. Většina lidí je i po velkém zdražování stále relativně v pohodě. Nezaměstnanost je velmi nízká, lidé jezdí na dovolenou a restaurace jsou plné. Jde však svým způsobem o klid před bouří nebo možná využít šance naposledy si pořádně užít.
Prakticky všechny indikátory totiž říkají, že bude hůře, a to velmi výrazně. Cena plynu na trzích je na šestnáctinásobku, přičemž oproti tomu se tato komodita koncovým zákazníkům zdražila vlastně jen nepatrně. Pokud by měli dodavatelé navýšit cenu tak, aby pokryli své náklady, lidé se jednoduše nedoplatí. Představte si situaci, kdy namísto 30 tisíc za plyn ročně budete najednou muset platit 300 tisíc korun. Tyto ceny přitom máme v létě, tedy v období, kdy je cena plynu obvykle v klidu. Na podzim může přijít opravdové drama.
Nejde přitom jen o ceny plynu, výrazně zdražují také pohonné hmoty, které si již brzy mohou dostat na 90 korun za litr, nebo elektřina. To jsou přitom náklady, které zdražují výrobu a dopravu úplně všeho. Kromě toho, že si tak sami za tyto energie připlatíte, projeví se jejich nárůst i v mnoha dalších segmentech, třeba cenách potravin.
Přijde velká nouze
Vysoké ceny potom začnou ekonomiku jednoduše dusit. Představte si, že jednoho dne přijdete o práci a druhý den vám přijdou složenky na nové zálohy, které budou trojnásobně vyšší než už ty současné vysoké. Opravdová krize, nikoliv taková, o které se zatím jen mluví, tak může přijít velmi rychle. Podle Kovandy se ekonomika vyznačuje značnou setrvačností, a pokud jsme tu teď měli dekádu rychlého růstu, její plody ještě nějakou dobu dobíhají. Pak se to ale zlomí.
Ekonom je přesvědčen i o tom, že nakonec dojde k tomu, že lidé vyjdou do ulic. K tomu podle něj dochází až tehdy, kdy už je opravdová nouze.
No, s tím povstáním je nejvyšší čas. A pokud se podaří svrhnout tenhle vládní ksindl, opustit lipskou burzu s elektřinou a zajistit nákup plynu z Ruska rovnou, je to i šance. Jedna z posledních.
Pan ekonom se probudil poněkud pozdě. To je jako začít rozjímat v devět večer o tom, že v noci bude tma.
Cena 1 barelu ázerbájdžánské ropy „Azeri Light“ na světovém trhu se snížila o 1,08 USD neboli 0,96 % a dosáhla hodnoty 111,24 USD.
zdroj KOKRET.azkhabar
Ropa Azeri Light se prodává za 111,24 USD
Baku, 27. července, AZERTAC
Cena ázerbájdžánské ropy na světových trzích klesla.
Cena barelu ropy Azeri Light klesla o 1,08 USD na 111,24 USD.
i zde zdroj
https://azertag.az/en/xeber/Azeri_Light_crude_sells_for_11124-2230307
Írán požádal Rusko o 10 milionů tun pšenice, místo toho…
—Teherán se snaží zvýšit objem dovozu pšenice z Ruska na 10 milionů tun ročně.
Publika.az informuje, že o tom psala “RIA Novosti” s odkazem na vyjádření Mehdi Safari, náměstka ministra zahraničí pro ekonomickou diplomacii.
Podle Safari se dříve lídři Íránu a Ruska shodli na tom, že množství obilí, které Teherán koupí od Moskvy, „bude velmi velké“. “Myslím, že Írán bude schopen dovézt až 10 milionů tun pšenice z Ruska,” řekl náměstek ministra zahraničí Íránu.
Řekl, že íránská strana bude nadále dodávat Rusku pistácie, ovoce, zeleninu a další potravinářské produkty výměnou za dovoz obilí.
Šéf Ruské obilné unie Arkadij Zločevskij na konci roku 2021 prohlásil, že Írán v nákupu ruského obilí předběhl Egypt a Turecko. Ke konci listopadu 2021 Teherán koupil z Moskvy 5,66 milionu tun obilných produktů, včetně pšenice a kukuřice.
27. července 2022 13:10
https://publika.az/news/region/405776.html
Ptal se prý novinář Putina a co Česká republika? Putin řekl ,už jsme je osvobodili dvakrát a teď se na ně můžem v….t.
Pokud lidé půjdou do ulic budou to sociální nepokoje plné násilí, s lidmi už nikdo nebude jednat v rukavičkách,tak jako komančové v 89-tým.