D. TOLAR
Exkluzivně nabízíme detaily tajného plánu s kryptickým označením, podle kterého se musí řídit ekonomická politika všech států unie. Klobouček dolů, jak je do detailu promyšlený.
Tajný plán s kódovým označením Hobin Ruuth pronikl na veřejnost tento týden. Původně byl přísně tajný, neboť se Evropská komise obávala, že by Hobin Ruuth mohl občany vyděsit, ale uklidnila ji zpráva výboru pro svobodné volby. Zpráva říká, že bez ohledu na výsledek voleb si Evropská komise stejně bude moci dělat, co bude chtít, bude-li tím bránit evropské hodnoty. Redakci se podařilo celý plán přečíst, byť na to padlo platíčko Kinedrilu.
V úvodu plánu Hobin Ruuth uvádějí autoři, že největším nebezpečím pro demokracii hájící byrokratický aparát s možností proplácení cestovních náhrad je střední třída. Podle různých výzkumů je největší oporou občanské svobodné společnosti. Sebevědomá, silná, většinou na státu nezávislá, schopná mít vlastní názor. To představuje obrovské nebezpečí, ale Evropa má plán.
Hobin Ruuth je rozdělen do několika sekcí. Každá má úderný kódový název.
Sekce 1: Sejměte je všechny
Tady navrhuje plán použít zbraň hromadného ničení s názvem inflace. Oproti daním má inflace obrovskou výhodu. Je možné ji zavést tak nějak bez povšimnutí a bez hlasování a hlavně daní nejen příjmy současné, ale i všechny příjmy minulé ve formě úspor. Nemilosrdně a nedá se proti tomu příliš bránit. Inspirována soudruhem Leninem.
Sekce 2: Seberte jim naději
Po inflaci přijdou na řadu vysoké úroky. Seberou aspirující střední třídě jakoukoli naději, že by si třeba mohla v blízké budoucnosti dovolit vlastní bydlení. Psychicky zdecimovaní soužitím v podkrovním pokojíčku nebudou nebezpeční.
Sekce 3: Dejte jim lízátko
Sekce začíná kapitolou s poetickým názvem „Nekonečný příběh”. Je to seznam dotací, které mají vytvořit dojem, že se stát o někoho stará.
Princip je jednoduchý. Občané, kteří žádný dům nebo byt nemají a ani se na žádný hned tak nezmůžou, viz sekce 1 a 2, budou ze svých daní dotovat majitele domů, aby si mohli:
a) Pořídit za vysoké statisíce různá zařízení na snížení energetických nákladů na provoz svých domů.
b) Snížit náklady na zalévání pozemků u svých domů podle programu dešťovka.
Komisař z odpovědný za sociální politiku prohlásil v rozhovoru, že „tahle koncepce je opravdový majstrštyk”. Křížově se budou všichni nějak dotovat, chudí zchudnou, průměrně bohatí se stanou chudými a více bohatí budou ze strachu radši zticha.
Sekce 4: Ponižte je
Čím nesmyslnější dotace jsou, tím lépe. Salámová metoda funguje a na konci zkousnou všechno. Po dešťovce přijdou „drahá auta”. Občané, kteří splácí leasing na svoje jediné ojeté auto, budou ze svých daní dotovat druhé a třetí auto, pokud si je jejich šťastnější sousedé budou chtít koupit. A pokud si je koupí, nebudou muset platit ani parkovné na rozdíl od těch aut na leasing. Podmínkou je, aby ta další auta byla velmi drahá. Proto musí být elektrická.
Sekce 5: Stokrát nic umoří nejen osla
Jak říká staré bruselské přísloví, regulace hříchu nečiní a regulovat lze všechno, i to, kde to na první pohled nevypadá, že by šlo něco vymyslet. Živnostenská třída je nejnebezpečnější, protože je zvyklá bojovat o přežití, ale záplava regulací ji znatelně oslabí.
Sekce 6: Zaveďte byrobranu
Pro každou regulaci, i když je v podstatě nekontrolovatelná jako odstup auta od cyklisty, bude vytvořen silný kontrolní úřad. Tahle pretoriánská garda regulovčíků je nejlepší ochranou pro demokracii bránící byrokratický aparát. Nikdy se nevzdá a nezradí.
Sekce 7 a 8 je bohužel zcela nečitelná až rozpitá, neboť Kinedril přestal fungovat. V sekci 9, která se rozpila pouze částečně, se na konci hovoří o nutnosti držet buď posty nebo půsty.
Nepoblitý se dochoval pouze úplný závěr Hobina Ruutha, který měli na starosti němečtí komisaři. Bez kontextu však není jasné, co to má znamenat, neboť to vypadá jako nějaká hláška na ochranu sov: „Výr šáhne zas!”
Proč je to označeno jako „satira“?