Nadějné perspektivy




Russia BRICS Summit
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Summitu Brics v Kazani se účastní 33 zemí, z toho 24 na úrovní nejvyšších představitelů, poslední den summitu je naplánováno setkání ruského prezidenta s generálním tajemníkem OSN Gutterezem, tedy nejenže žádná izolace ruského prezidenta neexistuje, ale právě naopak, jeho západní ostrakizace dodává každému setkání, kterého se účastní, zvláštní závažnost a přitahuje jako magnet pozornost celého světa. Britský Telegraph se ptá, jak to dopadlo s ruskou izolací? Británie a celý Západ utratily miliardy za pomoc Kyjevu a za sankce, a na březích Volhy v Kazani se koná summit, který je diplomatickým převratem Vladimíra Putina. Nejenže není žádným mezinárodním vyvrhelem, ale předsedá summitu bloku Brics, tj. polovina obyvatel planety a 30% planetárního HDP. Účast čínského prezidenta a indického ministerského předsedy a dalších svědčí o závážnosti summitu, blok Brics se stále víc vyhraňuje jako protiváha západního světa. Putin dokazuje, že zdaleka není ve světě izolován, ale nejen to, kazaňský summit se koná paralelně s výročním zasedáním Světové banky a Mezinárodního měnové fondu a je zřejmě, že autorita těchto a jiných západních ekonomických institucí ve světě klesá. Ekonomické a demografické těžiště světa se přesouvá na východ. Neuspěly žádné pokusy oslabit ruskou ekonomiku, taky proto, že většina zemí pokračuje v obchodu s Ruskem. Putin se snaží rozrušit hegemonii amerického ministerstva financí budováním alternativního systému finančních transakcí. Naději pro Západ vidí kometátor Telegraphu v tom, že Brics zahrnuje málo pravděpodobné spojence, kteří těžce mohou najít společnou řeč. Jak se mohou dohodnout Čína s Indií, Egypt s Habeší nebo Saúdská Arábie s Íránem?

Globální posun je na pořadu dne, nedá se odhadnout, jak významný bude v tomto smyslu kazaňský summit, přesto bude mít summit velký význam pro příští rovnováhu globálních sil. Hledání alternativy USA vedenému světu se stává závažnou realitou a Putin je hlavním motorem tohoto procesu. Západ se poslední desetiletí dopustil obrovských chyb, když ignoroval ruský význam pro svět a jeho možnosti, je možné že v případě hodnocení Brics se Západ dopouští své největší chyby. Na počátku se Putinova snaha o hledání alternativních cest k mezinárodní rezervní měně dolaru jevila nereálná nebo i směšná, dnes ve vzájemném obchodě společenství Brics transakce v národních měnách převýšily dolarové transakce, a perspektivou vytlačování dolaru z mezinárodního obchodu se dnes zabývají velcí ekonomové. V některých médiích se o summitu mluví jako o Bretton Woods globálního Jihu. Navrhovaný nový platební systém povýší finanční bezpečnost zemí, které jsou potenciálně vystaveny nebezpečí západních sankcí, pokud uspěje, půjde o revoluci směrem k decentralizovanému globálnímu finančnímu řádu, k dolaru konkurenční systém má spočívat na digitálních technologiích. Podobně v řadě jiných oblastí prosadil ruský vůdce svoji vůli a tím si získal obdiv globálního Jihu. Rusku se velmi dobře daří budovat a stmelovat instituce společenství.

Západními médii často zmiňované historické rozepře některých členů bloku jsou bezpochyby velmi ožehavým problémem bloku Brics, ale kupodivu i zde se Putinovi daří dobře tlumit rozpory a spíš akcentovat společný zájem členů. Dalších 40 zemí je na kandidátské listině Brics, svědčí to velké atraktivitě společenství. Dnes už nejde jen o hospodářskou spolupráci, ale o společné infrastrukturní projekty, kooperaci ve výzkumu, mluví se o společné obilní burze atd. Západní země a jejich nadnárodní struktury jsou často ne bezdůvodně obviňovány z podvazování ekonomické rozvoje a politického diktátu. Západ je evidentně hluchý ke všemu, co není konformní jeho ideologickému dogmatu. Západní země se zmocnily 300 miliard, které si Ruská národní banka uložila v jejich finančních institucích, tento polokriminální akt je velkým varováním pro země globálního Jihu. Summit v Kazani symbolizuje geopolitický posun ve světě – od Západu k jiným. Země Brics dnes generují 36% světové hrubého produktu vyjádřeného v kupní paritě, země G7 kolem 30%. Země Brics mají průměrný roční ekonomický růst kolem 4%, západní ekonomiky méně než 2%.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 2,22 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Tak západ ukradl uložené rezervy nejen Rusku,ale třeba i Venezuele nebo Argentině,když tam volby nevyhráli jimi protěžovaní lidé,že???Rusko nebylo ani první,ani jediný,takže se vůbec nedivím,že se od něj ostatní odvrací

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*