Italská La Scala hraje Musorského operu, Ukrajina protestuje proti představením ruské kultury v Evropě
Sdílet článek:

Nejslavnější italské operní divadlo Teatro alla Scala ve středu otevírá novou sezónu s ruskou operou „Boris Godunov“ a tento výběr u Ukrajinců vyvolal proti této kulturní akci protesty, že slouží propagandistickému vítězství Kremlu během ruské invaze na Ukrajinu.

Italská premiérka Giorgia Meloni ve své první kulturní návštěvě od nástupu do úřadu plánuje návštěvu gala-premiéry La Scala v Miláně spolu s italským prezidentem Sergio Mattarellou a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen.

Ukrajinští kritici představení tohoto díla namítají s důrazem na to, že to je ruská kultura v době, kdy prezident Vladimir Putin vede válku vyrůstající z popírání unikátnosti ukrajinské kultury.

Ale protestní nóta od ukrajinského konzula v Miláně ani petice ukrajinské diaspory divadlo nepřesvědčila, aby „Borise Godunova“ zrušilo, kdy činitelé La Scaly říkají, že šéf-dirigent Riccardo Chailly o této opeře k otevření sezóny 2022-23 rozhodl před třemi lety na návrh ruského basa Idara Abdrazakova.

Abdrazakov odzpívá titulní roli jako vedoucí převážně ruského obsazení, jelikož povede svou šestou sezónu premiérových představení v La Scale.

Činitelé z La Scaly řekli, že je příliš pozdě na to, aby nahradili produkci, na které se tak dlouho pracuje, a zdůrazňují, že opera ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského založená na scénáři ruského spisovatele Alexandra Puškina demaskuje devastující cenu, jakou ruský car platil za absolutní moc.

„Uvedením Borise Godunova nevedeme propagandu za Putina. Je to v historii umění úžasné mistrovské dílo,“ řekl během nedávné tiskové konference generální ředitel La Scaly Dominique Meyer. „Musíme vnímat rozdíl mezi současnou politickou situací a Ruskem.“

„Je to v historii umění ohromné mistrovské dílo,“ řekl Meyer. „Nechci skrývat, že jsem četl Dostojevského nebo Puškina. Jsou to mistrovská díla, kterých si tolik vážíme. Nic z této produkce není proti Ukrajině.“

Lidé z Ukrajiny 7. prosince 2022 pořádají protest v Piazza Scala u budovy Opery Scala v Miláně před gala zahájením nové sezóny s naplánovaným představením Borise Godunova. – V souběhu s válkou na Ukrajině je výběr opery Borise Godunova od Modesta Musorksého písní v ruštině vyprávějící příběh autokratického vládce a jeho lidu kontroverzní. Očekává se, že noc gala zahájení v La Scale navštíví italská premiérka Giorgia Meloni, italský prezident Sergio Mattarella a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. (Photo by Piero CRUCIATTI / AFP) (Photo by PIERO CRUCIATTI/AFP via Getty Images)

Organizátory ukrajinského protestu to nepřesvědčilo.

„Nechápu, proč Italové mají sklon si myslet, že ruská kultura nemá nic společného s ruskou vládou nebo ruským lidem. Všechno je to provázané se středověkou mentalitou, která vytvořila Putina,“ říká Valerija Kalčenko, rodilá Ukrajinka z města Charkov dlouhodobě žijící v Miláně, která protest zorganizovala.

Uvedla, že polská Národní opera ve Varšavě s odvoláním na trpící ukrajinský lid zrušila představení té samé opery naplánované na duben jen pár dnů po ruské invazi koncem února. Řekla, že uvažuje o představení této opery v mírových časech.

„Mohli reagovat stejně, protože La Scala měla od začátku války devět měsíců na to, aby tuto operu nahradili italskou operou. Nemají jich málo; je to italská forma umění,“ řekla Kalčenko.

Ač ocenila to, že Itálie v této válce podporuje Ukrajinu, tak trvá na tom, že představení ruské opery italskou premiérovou operou by mohlo hrát do karet ruskému propagandistickému úsilí.

Ruská média široce o plánu La Scaly zahájit sezónu „Borisem Godunovem“ referovala. Citovali italského náměstka ministra kultury Vittoria Sgarbiho, který ukrajinské požadavky zrušit toto představení zavrhl jako stupidní. Někteří také komentovali dirigenta Chaillyho, který řekl, že zrušení Puškina Musorgského by se rovnalo zrušení Danteho a Shakespeara a argumentoval, že politika by neměla mít přednost před kulturou.

Vedení La Scaly zdůraznilo svoji podporu Ukrajině včetně benefičního koncertu, při kterém se vybralo 400 000 eur. La Scala byla také prvním divadlem na Západě, které přerušilo vztahy s ruským dirigentem Valerijem Gergievem, který při vypuknutí války pracoval pro milánské divadlo, když nevyjádři touhu po mírovém řešení.

Předtím v La Scale Borise Godunova dirigoval Arthur Toscanini a Claudio Abbado.

Gala představení k otevření sezóny konané 7. prosince na svátek patrona Milána Sv. Ambrože je jednou z vrcholných kulturních událostí evropského kulturního kalendáře a často vyvolává protesty zaměřené na připoutání pozornosti bankéřů, úředníků a politiků.

Klimatičtí protestující podle této tradice ve středu na sloupy budovy opery šplouchali barvu, aby vybízeli k naléhavějším akcím na omezení změn klimatu. Od barvy to ale bylo rychle očištěno.

TOPSHOT – Zelení aktivisté ze skupiny „Poslední generace“ (Ultima Generazione) znečišťují barvou fasádu divadla La Scala během akce této skupiny 7. prosince 2022 v Miláně, aby tak v den nového zahájení sezóny pozdvihli povědomí o klimatické změně. (Photo by Piero CRUCIATTI / AFP) (Photo by PIERO CRUCIATTI/AFP via Getty Images)

BREITBART LONDON

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

  1. Blbost je bezrozměrná veličina. Řekl jeden velikán fyziky. Ale bohužel dobroserové tomu i u nás jdou naproti. Např. včera v restauraci přejmenovali boršč na ukrajinský… PROČ? OK nedal jsem si ho, když si to neumí odpustit. Kdyby to takto udělal každý, tak jim večer zkysne. a Bylo by po dobroserství.

  2. Kdo to je ta Ukradina, že chce poroučet evropě, jo aha to je ta vlast Pjotra Fialenkova, už jsem si vzpomněl.

  3. nechápu,proč tam neuvedou nějaké ukrajinské umělecké dílo,když je to země samých velikánů-mohli pozvat třeba zelenskýho,ať jim tam pérem zahraje na klavír…

  4. Ukrajinci už zřejmě melou z posledního. Nedávno scháněli žoldnéře i v Africe v Nigerii, ale místní politici tomu dali stopku…

  5. To je pouze přání Vasich nadrizenych kteri tu valku začali a ted se divi,ze si napadeny vubec dovolil se branit.Jo ta diktatura ta je prevít.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*