Nákup potravin: Češi nebudou mít radost




Sdílet článek:

PL

Výraznější zlevňování se v lednu nekoná. Mnohé potraviny zůstávají na prosincových cenách či po začátku letošního roku dokonce dále lehce zdražují a nedochází tak k tomu, že by se ceny, které v obchodech před Vánoci vystřelily nahoru, vracely na původní úrovně. Oproti cenám před rokem pak Český statistický úřad (ČSÚ) hlásí u úplně stejného nákupu 12 položek zdražení přesahující 110 korun. A dobré nejsou pro české spotřebitele ani výhledy do budoucna. Růst cen u zemědělských producentů naznačuje, že se zdražováním potravin letos konec nebude.

Odpověď na otázku, zdali převládne efekt lednového přeceňování anebo konečně odezní zdražení z vánočního období, pomáhá objasnit lednové šetření ČSÚ v českých obchodech, které proběhlo v půlce ledna. A pro spotřebitele nepřináší příliš dobré zprávy.

Průměrné ceny celkem 12 sledovaných položek totiž po Vánocích příliš nezlevnily a některé potraviny dokonce ještě nadále zdražují. Nákup, který obsahuje kilo vepřové pečeně, litr mléka, kilo eidamu, bílý jogurt, 12 vajec, 4 250gramová balení másla, kilo hladké mouky, kilový pecen kmínového chleba, kilo bílého pečiva, kilovku cukru krystalu, jedno pivo a jedno kilo brambor a jablek totiž oproti prosinci zlevnil pouze o 2 koruny, kdežto oproti lednu minulého roku byl stále dražší o více než 110 korun.

Uvedené zlevnění oproti prosinci o 2,31 koruny pak statistici naměřili jen díky tomu, že o skoro 9,42 Kč zlevnilo kilo eidamu. Na tomto místě je však třeba polemizovat, zdali by běžný spotřebitel i v případě rodinného nákupu nekoupil spíše menší balení tohoto sýru. Pokud tak totiž učiní a pořídí si běžných 250 gramů eidamu, celý uvedený nákup již najednou oproti prosinci není levnější ani o ty 2 koruny, ale naopak ještě dražší. On totiž ze všech položek zlevnil výrazněji pouze právě zmíněný eidam a u ostatních potravin stojí za zmínku už jen zlevnění kila brambor o 96 haléřů. Zbytek cen potravin stagnoval anebo naopak došlo k jejich dalšímu zdražování.

Hned o 5,63 Kč zdražilo kilo vepřové pečeně na více než 181,72 korun a o téměř 1,90 Kč také kilovka hladké mouky, která se již prodává průměrně za 18,44 Kč.

A jak si vedou v poslední době nesledovanější potraviny – máslo a vejce? 10 vajec vyšlo statistiky v českých obchodech v půlce ledna na 64 korun bez haléře a 4 kostky másla na 286,68 Kč (250gramové balení tedy na 71,67 Kč) a o zlevnění tak nemůže být řeč, jelikož jsou tyto průměrné ceny ještě o pár haléřů vyšší než v prosinci.

Jak už jsme nastínili, neblaze vyznívá také srovnání s loňským lednem, jelikož naznačuje, že zlevňování potravin z první půlky roku 2024 „zmizelo“ a lidé si za stejný nákup nyní připlatí mnohem víc než před rokem. U vepřové pečeně si zákazníci připlatí oproti loňsku téměř 7,60 Kč za kilo, u eidamu – který jako jediný ze sledovaných položek oproti prosinci výrazněji zlevnil – pak paradoxně za kilo hned 16,74 Kč, 2 koruny u litru mléka, přes 17,40 Kč u plata 10 vajec, bolestivých 78,66 Kč u nákupu 4 másel a více než 3 koruny u jablek. Naopak levnější je výrazněji cukr krystal, u nějž lidé oproti loňsku v obchodech dají méně o víc jak 9 korun, o 2 zlevnila hladká mouka a o 4,68 Kč stojí méně kilo brambor. Podtrženo, sečteno však i přes zlevnění cukru, mouky a brambor stále za stejný nákup jako vloni statistici u pokladny letos nechali 110 korun.

Pokračuje tak trend, který byl znatelný již u vývoje spotřebitelských cen za prosinec. Ke zrychlení meziročního cenového růstu totiž došlo zejména v meziročním srovnání i tehdy právě u potravin, a ceny vajec vzrostly o 36,3 %, olejů a tuků o 16,9 %, ovoce o 5,9 %, čokolády a čokoládových výrobků o 28,0 % a nealkoholických nápojů o 5,9 %.

Na vývoj cen v lednu již upozorňoval analytik Miroslav Novák ze společnosti AKCENTA CZ, který zdůraznil, že právě první letošní měsíc bude velmi důležitý z pohledu vývoje letošní spotřebitelské inflace. Upozornil, že na rozdíl od minulého roku lze očekávat, že letos budou právě potraviny kvůli svému zdražování přispívat do inflace.

Růst cen v zemědělství nevěstí nic dobrého

Zdražení úplně stejného nákupu o 110 korun oproti loňsku, a s výjimkou ceny eidamu, téměř žádné zlevnění či naopak další drobný růst potravin i v porovnání s předvánočním časem, pak nemusí být problémem, který brzo skončí. Dosti pesimisticky totiž pro české spotřebitele vyznívají též cenovky zemědělských výrobců. Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v prosinci vzrostly o 1,2 % a meziročně byly vyšší o 8,1 %.

V rámci meziročního srovnání vrostly ceny o 13,7 % u živočišné výroby a o 4,3 % u rostlinné. Pokud se na to podíváme detailněji, tak ceny ovoce byly v prosinci vyšší o 29,3 %, vajec o 27,3 %, olejnin a mléka totožně o 20,8 % ceny skotu o 15,7 %, obilovin o 2,7 %, drůbeže o 1,7 % a zlevnění pak bylo meziročně výraznější jen u brambor o 14,8 % a prasat o 6 %. Zelenina pak mírně zlevnila o 1,8 %.

Zvyšování cen zemědělských výrobců pak zneklidňuje hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka, dle nějž právě tento vývoj povede k ještě dalšímu zdražování potravin. Podotkl, že sice tyto ceny v zemědělství po většinu roku 2024 výrazně klesaly, „nicméně v závěru loňského roku začaly prudce narůstat“. „To pravděpodobně povede ke zdražování potravin v roce 2025 o 3 až 4 %,“ upozorňuje Křeček, že si spotřebitelé ani letos od růstu cen potravin neoddychnou.

PL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*