Nedá EU, půjčí Čína




Sdílet článek:

IVAN DAVID

Maďarsko si v Číně vzalo miliardové půjčky. Maďarsko si již v dubnu vzalo od čínských bank úvěr v hodnotě 1 miliardy eur. Dohoda je výrazem prohlubujících se maďarsko-čínských vztahů a zároveň maďarské krize v EU. Čína je nyní jedním z nejvýznamnějších investorů v Maďarsku.

Jak vyšlo minulý týden najevo, Maďarsko si již v dubnu vzalo od Číny půjčku ve výši 1 miliardy eur. Maďarský obchodní magazín Portfolio o tom poprvé informoval 25. července. Maďarská vláda mezitím zprávu potvrdila.

V souladu s tím Maďarsko dne 19. dubna uzavřelo úvěrové transakce se třemi čínskými bankami na dobu tří let. Neexistují žádné konkrétní informace o výši úrokové sazby. Portfolio jednoduše říká, že je variabilní.

Maďarsko neustále rozšiřuje spolupráci s Čínou. Výrobce elektromobilů BYD a technologický gigant Huawei v Maďarsku značně investovali. Do investic prý zatím přiteklo 16 miliard.

Nyní čerpaný úvěr půjde do infrastrukturních projektů a energetického sektoru.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v květnu oznámil další společný deal s Čínou. Čína se podílí na výstavbě vysokorychlostní tratě na budapešťské letiště a koridoru pro nákladní dopravu. Maďarsko a Čína také společně budují ropovod pro přepravu ropy ze Srbska do Maďarska. Nedávno Ukrajina výrazně omezila dodávky ropy do Maďarska. Oficiálním důvodem byly sankce vůči ropné společnosti Lukoil. Opatření se však vážně dotklo pouze Maďarska a Slovenska, které se obě zavázaly k mírovému řešení ukrajinsko-ruského konfliktu. Ekonomické důsledky zastavení dodávek jsou pro Maďarsko velmi závažné. Tím vyšší je význam projektu čínsko-maďarského ropovodu, který může obejít Ukrajinu.

Maďarsko bylo nedávno také vystaveno finančnímu tlaku ze strany EU. Evropská komise stále více politizuje rozdělování financí. Maďarsko se odchyluje od ukrajinské politiky EU a usiluje o mír. Kromě EU a zemí kolektivního Západu se světového uznání za mírovou misi dočkal i maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán nejprve hovořil se Zelenským i Putinem a poté odcestoval na jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Poté mluvil s kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem. Poté také informoval předsedy vlád EU. Evropská komise na Orbánovu iniciativu zareagovala bojkotem maďarského předsednictví v Radě.

 

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Čím dříve rozumné státy evropy rozkopou tu OjroUhniji, tím lépe. Bohužel těch států je skutečně po skrovnu, ale naděje umírá poslední.

  2. Nikdo nemusí EU rozkopávat.Stačí z ní svobodně vystoupit tak,jak do ní svobodně vstoupili a jít tam kam chtějí.Tak to funguje v demokraciích na rozdíl třeba v RF, kde třeba Čečensko a další si můžou o nějakém vystupování z RF nechat jenom zdát.A pan autor zahodil zřejmě bílý plášť a zhlédl se v politice jako záchrance světa.Mohl by ale zde popsat svojím voličům, v čem konkrétně on a jeho věrní by republiku proslavili ve svetové konkurenci po tom zboření všeho jak volají.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*