P.C.Roberts: Možná byla moje spekulace na místě
Sdílet článek:

P. C. ROBERTS

Počátkem října 2023, přesně devátého dne toho měsíce, jsem zveřejnil tento článek: https://www.paulcraigroberts.org/2023/10/09/hamas-attack-on-israel-is-puzzling, čili Útok Hamasu na Izrael je záhadný. A tohle, co, co čtete nyní, má být popisem neproniknutelné izraelské bezpečnostní bariéry, táhnoucí se kolem Gazy, jak ji popsal bývalý velitel jednoho z jejích sektorů. Z jeho popisu lze vyvodit jediný závěr: Zdá se nemožné, že by Hamas v překvapivém útoku na izraelskou hranici mohl uspět.

„Něco mi tady nesedí a je to záhada, na kterou nedokáži najít odpověď. Vím, jak to chodí v Gaze a na hranicích. Byl jsem velitelem batalionu Kerem Shalom (Rafih), měl jsem na starosti sektor Kissuf, vím, jak tam armáda funguje. Byl jsem v uprchlickém táboře Shatti v Gaze, měl jsem na starosti i uprchlický tábor Jibaliya, vím, jak tam funguje armáda. Bariéra je vybudována tak, aby ji nepřekonala ani liška. Elektronická čidla v jejím těle upozorní, že je na ni vyvíjen tlak, upozorní, když je jakkoli poškozena. Síly, které za každý jednotlivý úsek bariéry zodpovídají, dorazí během několika minut, ne-li sekund do bodu, z něhož byl vyhlášen poplach. Každá divize má pohotovostní četu, jejímž úkolem je přivolat posily do místa nouzové situace. Pozorovatelky jsou přebornice v identifikaci. Detekují pohyb člověka ještě dříve, než se ten k bariéře přiblíží – ve dne i v noci.

Zkrátka a dobře, mluvíme o bariéře jako překážce, která se roky osvědčovala. Takže jak se propánakrále mohlo stát, že se palestinský traktor pohnul směrem k bariéře, aniž by na to někdo zareagoval? A jak se pak tomu traktoru podařilo bariéru překonat a tím otevřít přístup do Izraele – a zase bez reakce izraelských sil? Jak se teroristé dostali pěšky i ve vozidlech a ozbrojeni od hlavy až k patě do desítek izraelských osad, aniž by na to někdo upozornil? Jak mohly stovky teroristů i civilistů překročit bariéru, aniž by kdokoli zvedl prst? Jak se na izraelském území mohly dlouhé hodiny zdržet stovky teroristů, postřílet zde stovky Izraelců, drancovat majetek, aniž by z naši strany došlo k nějaké reakci? Jak se stalo, že stovky teroristů unesly do Gazy desítky Izraelců, včetně překvapených vojáků a důstojníků, aniž by je někdo zastavil? Jak to, že nebyla vypálena jediná kulka? Jak se to všechno a nám doslova pod nosem stalo? Kam se poděla celá jedna divize?A kam se poděly tři brigády? A devět praporů? Co se stalo s 36 společnostmi? Kde byly všechny záložní prapory, které pravidelnou armádu rozšiřují? Kam se poděly tisíce vojáků???

Někdo to musí vysvětlit!

Zatím se zdá nejpravděpodobnější, že útok Hamasu na Izrael byl Izraelem úmyslně vyprovokován. A to proto, aby se zrodila záminka pro zničující izraelskou pomstu, jejímž cílem jeje historii Palestiny konečně uzavřít.

Od roku 1947 neudělal svět nic, aby izraelské pohlcování Palestiny zastavil, takže Izrael ani teď žádný odpor neočekává. Jenže tentokrát může jít o jeho chybný odhad.

Vybral, přeložil a textem Googlu o Gaze doplnil Lubomír Man

GAZA

Pásmo Gazy je úzký pás země lemující pobřeží Středozemního moře mezi Izraelem a Egyptem. Je pouze 40 kilometrů dlouhý a 10 kilometrů široký, žije v něm 1,4 miliónu Palestinců a 8 tisíc izraelských osadníků. Většina Palestinců v pásmu Gazy, kde se nachází osm uprchlických táborů, jsou potomci uprchlíků, kteří uprchli nebo byli vyhnáni z oblasti, která po arabsko-izraelské válce z října 1973 přešla pod správu Izraele, např. část Golanských výšin.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,72 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Soudruh Man, prominentní spisovatel a novinář bolševického režimu, je i v dnešní době neochvějným příznivcem antisemitského hnusu, podporovaného dříve oficiálně proletáři všech zemí. Inu, jednou bolševik, vždycky bolševik. Nic nezapomněl, nic nového se nenaučil…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*