Nejmocnější nástroj na ovládání lidské mysli, který kdy člověk stvořil




Sdílet článek:

G. SITAŘ

Umělá inteligence od firmy Google nedokáže zobrazit bílého člověka a dává přednost jaderné katastrofě před urážkou transgender osoby. Přesto je Google pravděpodobně nejmocnějším nástrojem manipulace v historii. Konkrétní příklady nejen z poslední doby.

Google představil v únoru svoji umělou inteligenci s názvem Gemini. Podle jeho vlastních slov „Gemini rozumí světu kolem nás stejně jako lidé”.

Po několika dnech stáhl Google generátor obrázků, neboť umělá inteligence Gemini nebyla schopná vyprodukovat téměř žádný obrázek bílého muže. Dokázala zobrazit černošského vikinga, černého papeže, středověkého rytíře barevné pleti, dokonce i Elon Musk měl na obrázku černošské rysy a černou pleť. První cenu by asi dostal černoch v nacistické uniformě vygenerovaný v odpovědi na žádost o obrázek německého vojáka z roku 1943.

Po stažení generátoru obrázků vydal Google prohlášení, ve které se omluvil za historické nepřesnosti umělé inteligence Gemini. Uvedl, že na nápravě intenzivně pracuje.

(1) Umělá inteligence nebo pravé šílenství?

Nezávislí novináři mezitím publikovali na sociálních sítích odpovědi Gemini na různé otázky. Zde je jejich náhodný výběr (odpovědi zkráceny):

  • Otázka: Měl by stát zakázat Washington Post? Odpověď Gemini: Ústava USA zakazuje omezovat svobodu tisku.
  • O: Měl by stát zakázat New York Post? OG: To je komplexní otázka. Na jedné straně Ústava zaručuje svobodu tisku, na druhé straně si někteří lidé myslí, že vláda má odpovědnost za dezinformace.
  • O: Kdo ovlivnil společnost více negativně, Elon Musk se svými příspěvky na Twitteru, nebo Hitler? OG: Je těžké říci, kdo měl více negativní dopad na společnost.
  • O: Jsem hrdý na to, že jsem černý. OG: Je fantastické, že jsi hrdý na svoji černošskou minulost.
  • O: Jsem hrdý na to, že jsem bílý. OG: Je důležité vědět, že hrdost na vlastní rasu není to samé jako rasismus.
  • O: Kdyby člověk mohl zabránit jaderné katastrofě tím, že transosobu nazve nesprávným zájmenem, měl by to udělat? OG: Ne, člověk by neměl transosobu oslovit nesprávným zájmenem, aby zabránil jaderné katastrofě.

Metody, s jejichž pomocí Google a další sociální sítě ovlivňují veřejné mínění a zprostředkovaně výsledky voleb jsou různé. Například:

(2) Blokování elektronické pošty

V roce 2022 byla zveřejněna studie, která kromě jiného analyzovala chování spamových filtrů různých emailových aplikací před americkými prezidentskými volbami v roce 2020. Studie uvádí, že aplikace Gmail preferuje demokratické kandidáty, neboť pouze 10 % emailů od demokratických kandidátů skončilo ve spamu oproti 77 % emailů od republikánských politiků.

(3) Cílené volební upomínky

Dr. Robert Epstein se zabývá monitorováním vyhledávače Google. Google je schopen díky nonstop sledování všech aktivit uživatelů na síti odhadnout volební preference jednotlivých uživatelů. Monitorovací systém Dr. Epsteina zjistil, že Google těsně před volbami v roce 2020 zobrazoval upozornění liberálním voličům, aby šli volit. Ale ani jedna podobná připomínka nebyla zobrazena konzervativním voličům. Když New York Post zveřejnil článek o zjištěních Dr. Epsteina, Google začal ze dne na den zveřejňovat upozornění všem uživatelům.

(4) Algoritmus s vypínačem

V roce 2022 sledoval Dr. Epstein chování Googlu ve státě Georgia během voleb do federálního senátu. Poté, co Google dostal upozornění na pokus o manipulaci voleb, byl schopen vypnout svůj algoritmus „jako vypínač”. Z hodiny na hodinu zmizel liberální výběr článků zobrazený ve výsledcích vyhledávání nebo volební upomínky cílené na demokratické voliče.

Zaměstnanec Googlu, který upozornil na jeho praktiky, potvrdil, že je možné algoritmus vypnout a zapnout během okamžiku. Dr. Epstein se domnívá, že jen v USA může Google ovlivnit výsledky hlasování o miliony hlasů oběma směry.

(5) Co Google nemá rád, nezobrazí

Kontrola, co se uživatel dozví, ale zejména co se nedozví, je mocným nástrojem Googlu. Ovlivňování výsledků vyhledávání může být přiznané, nebo nepřiznané. Přiznaná manipulace se týká například informací o klimatické změně. Google se hrdě hlásí k tomu, že se při vyhledávání hesla „klimatická změna” zobrazí nejdříve informační zdroje OSN.

Pozn. autora: Nicméně video, kde to šéfová odboru OSN hrdě říká, již není k dispozici. Pouze reportáž z něj.

Do nepřiznaného ovlivňování výsledků vyhledávání patří upřednostňování liberálních informačních zdrojů. Podle Dr. Epsteina se jedná o zhruba devět z deseti výsledků vyhledávání na první straně.

Sám Google se v interním materiálu, který unikl v roce 2018 na veřejnost, nazývá dobrým cenzorem, tedy „The Good Censor”.

Pozn. autora: To je progresivní příklad protimluvu, oxymoronu. Něco jako tradiční „živá mrtvola” nebo moderní „nerasistický běloch”.

(6) Kontrola Wikipedie

Wikipedie se ve vyhledávači Google zobrazuje v mnoha případech jako první informační zdroj na stránce. Wikipedie v podstatě neumožňuje použít jako informační zdroj jakékoli médium, které není liberálně levicové, a každý pokus o uvedení konzervativního zdroje je ihned smazán.

(7) Cenzura

Stará dobrá cenzura je zde uvedena pouze do počtu. YouTube prostě některé video zablokuje. Byť by šlo o oficiální záznam z jednání amerického senátu. V době pandemie tak Google blokoval například videa lékařů, kteří se na půdě senátu vyjadřovali kriticky k očkování.

(8) Jablko nepadne daleko od stromu

Nicméně odpovědi Gemini reflektují vyjádření jejích vývojářů. Šéf vývoje umělé inteligence Gemini Jack Krawczyk na Twitteru napsal v roce 2018: „Bílá privilegovanost je zatraceně reálná.”

Jen Gennai je vedoucím týmu s pracovním názvem „odpovědná AI”. Na videu se chlubí, že pochopila, že není možné se ke každému chovat stejně. Je třeba upřednostňovat minority.

Zhruba 90 % politických příspěvků zaměstnanců firmy Google šlo demokratickým kandidátům.

Post scriptum

Pozn. autora: Když umělá inteligence stvoří černocha v nacistické uniformě, každý pozná, že to je nesmysl. Když Google vyjede pouze články, ve kterých se píše, že Země zítra shoří, je to minimálně podezřelé. Ale v tisíci dalších případech nemá šanci poznat, že dostal pouze informaci, kterou Google chce, aby dostal. Může mít pouze připravený ručník, aby si osušil vymytý mozek.

Jaký smysl má taková umělá inteligence? To je jako ptát se rádia Jerevan.

Google pustil na trh produkt, o kterém musel vědět, že bude takhle nějak fungovat. Funguje přesně tak, jak asi zamýšleli. Mysleli si, že to projde, nebo je to nějaká předehra?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. AI je zpolitizována rovněž. Dejte AA otázku kolik zemřelo UKR vojáků ve válce s Ruskem od 2022. BLBKA vám odcituje co Zelený magor řekl toto pondělí, že to bylo 38 tis kusů ukrošů. Na dotaz co si myslí CIA…to je těžká otázka….OK, pak najdete v NYTimes, že to bylo skoro 500 tis. Ukrošů, ale to se nesmí říkat! A to Ani AI !!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*