Nekorektní reportáž o sjezdu amerických demokratů




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Mohou občané číst zprávy, které samotný autor označí jako neobjektivní? Nebudou zmateni, pokud jim předem nějaký vyšší orgán neřekne, že míra neobjektivity je ještě únosná? Co když vyšší orgán řekne, že už by to nepochopili správně? Co pak? To je velká otázka dneška.

Každá reportáž může být objektivní, mírně až více manipulativní nebo dokonce lživá. Problémem není, že to tak je, ale že to většinou není poznat. Zpráva typu, že firma A koupila firmu B, má největší pravděpodobnost, že bude objektivní. Jakákoli jiná zpráva je už problematická.

Na výběr je tisíc a jedna metoda manipulace. Nejvíce nebezpečná je metoda chybějícího kontextu, příklad zde. Je neuvěřitelně účinná a v podstatě neodhalitelná. Nikdo nemůže tušit, co tam ještě mělo být, a nebylo.

Přiznaná neobjektivnost

Tato reportáž je přiznaně neobjektivní. Nesnaží se nic předstírat, ale otevřeně říká, že se jedná o výběr zpráv, které poukazují na nedostatek kvalifikace Kamaly Harris a pokrytectví Demokratické strany.

Bojovníci proti dezinformacím se s tím budou muset nějak vypořádat. Je-li reportáž přiznaně manipulativní, neměl by ji čtenář hledající krystalickou objektivitu vůbec číst, což nepochybně může udělat. Pozná to hned z nadpisu. Tím zabrání tomu, aby podlehl dezinformátorům. Nebo může požádat vládní odbor strategické komunikace, aby mu řekl, co ještě číst může, aby nepřekročil svoje limity chápání.

Ovšem je možné zakázat ve svobodné společnosti, aby si čtenář v rámci sebevzdělávání přečetl neobjektivní reportáž? To by potom museli zakázat na školeních kontrolorů příklady dezinformací. Když všechny, tak všechny. Takže tady je příklad neobjektivní reportáže, jejíž kompletní zdroje jsou v odkazech na konci článku.

O kompetenci Kamaly Harris

New York Times srpen 2024:

„Kamala Harris dostala 99 % hlasů delegátů konference Demokratické strany. Stala se první barevnou ženou, která získala nominaci velké strany na prezidenta. Hlasování proběhlo nezvyklou formou za pomoci virtuálního hlasování.”

Článek z listopadu 2021 v Business Insider uvádí:

Podle nového průzkumu klesla podpora Kamaly Harris na 28 %. Tato čísla jsou bezprecedentní. Nejblíže k ní byl víceprezident Dick Cheney se 30 %, ale těch dosáhl až na konci funkčního období.

V roce 2020, kdy Kamala Harris odstoupila z primárek, protože ani v domácí Kalifornii neměla dostatek podpory, se komentátoři CNN vyjadřovali takto:

„Každý volič, který se na ní přijde podívat, říká, že by ji chtěl mít v oblibě, ale ona nic nenabídne. Není schopna přednést konsistentní a přesvědčivé poselství.”

Nebo: „Interně vedou velkou diskuzi, jestli chce být progresivní levicovou liberálkou z Kalifornie nebo jestli chce být spíše umírněná.”

Nebo: „Problémem je její neschopnost držet se jednoho programu.”

Kamala Harris se stala kandidátem na prezidenta, aniž by obdržela jediný hlas od občanů nebo aniž by absolvovala jediný rozhovor s médii po odstoupení Joe Bidena. Nezávislí komentátoři v USA mají celkem jasno, proč žádný rozhovor s Kamalou Harris neproběhl. Lidé by si mohli udělat vlastní názor. Názor tak vytvářejí média, která se předhánějí v oslavných reportážích. Například zde.

Kamala Harris o inflaci

Kamala Harris v roce 2021 v odpovědi na otázku, jak hodlá vláda čelit rostoucím cenám:

„Začněme s tímto. Ceny šly nahoru. Rodiny a jednotlivci čelí realitě, že chleba stojí více a benzín stojí více. A musíme rozumět tomu, co to znamená. To je o nákladech na živobytí, které jdou nahoru. Bereme to velmi vážně. Víme z historie inflace v USA, že když jdou ceny nahoru, má to přímý vliv na kvalitu života pro všechny lidi.”

Kamala Harris v proslovu dále hovořila o tom, že v boji proti inflaci pomůže zákon s názvem „Build Back Better” neboli „postavíme to znovu lépe”, který by americkou vládu opravňoval utratit více než dva tisíce miliard dolarů zejména na klimatickou agendu.

Kamala Harris o imigraci

Kamala Harris měla v Bidenově vládě na starosti jižní hranici s Mexikem. V rozhovoru pro televizi zaznělo:

Reportér: „Máte nějaké plány navštívit jižní hranici USA?”

Kamala Harris: „Navštívíme hranici, navštívily jsme hranici.”

Reportér: „Vy jste hranici nenavštívila.”

Kamala Harris: „A také jsem nebyla v Evropě. Nerozumím, proč to říkáte.”

O pokrytectví rovnostářském a klimatickém

Michelle Obama během svého projevu:

„Moji rodiče vlastně podezírali lidi, kteří si brali více, než potřebovali. Chápali, že nestačí, aby jejich děti prosperovaly, když všichni okolo byli pod vodou.”

Michelle Obama spolu se svým manželem vlastní dům přímo na pláži na Havaji a rozsáhlou nemovitost v exkluzivní lokalitě Martha’s Vineyard, která nezvládla nápor 50 migrantů, které tam dopravil floridský guvernér, a během jednoho dne je poslala pryč, protože neměla podle vlastních slov dost ubytovacích kapacit pro takový nápor uprchlíků.

Michelle Obama obdržela v roce 2023 údajně částku 740 tisíc dolarů, tedy téměř 17 milionů Kč, za hodinovou přednášku v Mnichově, během které hovořila o důležitosti diverzity a inkluze. Levicový Axios v roce 2017 napsal, že její standardní poplatek je 200 tisíc dolarů za přednášku. Její manžel Obama stojí dvakrát tolik.

Pozn. redakce: Buď mají Obamovi dost peněz na to, aby jim nevadilo, že o dům na pláži brzy přijdou z důvodu klimatické změny, nebo tomu sami nevěří. Jiná možnost neexistuje.

O dětech a rodině

Hillary Clinton během svého projevu: „Kamale Harris záleží na dětech, záleží jí na rodinách…”

Vláda USA oznámila ten samý den, že nemá informace o tom, kde se nachází 291 tisíc dětí, které do USA přišly bez doprovodu rodičů a kterým podle té samé zprávy hrozí nebezpečí sexuálního zneužívání nebo otrocké práce. Kamala Harris byla v Bidenově vládě odpovědná za migrační politiku. Vláda má přitom k dispozici oficiální svědectví pracovnice imigračního úřadu, podle které jsou děti bez doprovodu často dávány do péče členům organizovaných gangů.

Během konference demokratů v Chicagu byly účastníkům k dispozici pojízdné potratové kliniky v autobusech. Na sociálních sítích inzerovaly svoji přítomnost takto: „Všechny volné termíny pro vasektomii a potrat za pomoci léků v naší mobilní klinice jsou obsazeny. Obraťte se na nás později, neboť může dojít ke zrušení některých termínů.”

O pokrytectví politickém

Jedna z delegátek na demokratické konferenci: „Donald Trump bude moci nařizovat ministerstvu spravedlnosti, aby stíhalo jeho politické protivníky.”

Na Donalda Trumpa byly podány i za asistence ministerstva spravedlnosti desítky žalob, které zahrnují obvinění z toho, že v žádosti o úvěr, který dávno splatil a který mu velká banka z Wall Streetu schválila, uvedl podle ministerstva nesprávné údaje o hodnotě nemovitostí v zástavě.  Nebo žalobu, že špatně zaúčtoval výdaje na právníky. Nemluvě o pokusu zakázat Donaldu Trumpovi účast ve volbách, kterou Ústavní soud jednomyslně smetl ze stolu včetně hlasů liberálních soudkyň.

Nebo obvinění ze sexuálního obtěžování, které podala údajná oběť až poté, co demokraté v New Yorku prodloužili promlčecí lhůtu pro podání obvinění.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*