Sebeobrana Kyla Rittenhouse
Sdílet článek:
„Vážíme si vás, fakt díky…“ řekli unavení a situací znechucení zástupci šerifa Kenosha County skupině mladíků, kteří s puškami hlídkovali u autosalonu v centru asi stotisícového wisconsinského města Kenosha. Mezi nimi byl i tehdy sedmnáctiletý mladík Kyle Rittenhouse. Policisté rozdali těmto ostrým hochům s poděkováním balenou vodu a pokračovali dál ve své hlídce.

V těch dnech vrcholilo ve městě řádění živlů z Black Lives Matter, ulicemi se ozývala častá střelba, demonstranti ničili vše, co při svých pochodech potkali a tak kdokoliv, kdo si hlídal svůj majetek sám, byl pro místní policisty velkým přínosem – mohli tak hlídkovat jinde. Wisconsin, stejně jako většina ostatních amerických států, čelila loňského léta obrovské vlně násilí po smrti černocha George Floyda, který nešťastnou náhodou zemřel po zákroku policie. Tuto nešťastnou náhodu však soud nakonec vyhodnotil jako vraždu.

Místní Floyd…

I wisconsinské město Kenosha mělo svého „Floyda“. Byl jím černoch Jacob Blake, který byl 23. srpna postřelen policistou. Blake opakovaně neposlechl a jako stojící před autem se naklonil do otevřeného okénka svého vozu, což policista vyhodnotil jako hrozbu (sahá si pro zbraň?) a proto střelil Blaka čtyřikrát do zad. Ten zranění zřejmě nikdy nerozchodí a je stále upoután na invalidní vozík. Místní buňka Black Lives Matter postřelení Blaka posoudilo jako policejní brutalitu a vyzvalo spoluobčany k vyjádření občanské nespokojenosti.

V této vzrušující době se tehdy sedmnáctiletý Kyle Rittenhouse 25. srpna přihlásil na výzvu majitele autosalonu, který hledal ozbrojenou ochranu před případným rabováním, neboť jen den předtím autosalón utrpěl v důsledku žhářství chuligánů z Black Lives Matter škody okolo 1,5 milionu dolarů. Mladík Kyle žil v Antiochii, což je město ve státě Illinois, vzdálené asi 40 km od města Kenosha a tak místní poměry z častých návštěv dobře znal. Z místa navíc pocházel jeho otec.

Kyle už předtím v Kenoshe pracoval jako dobrovolník a spolu s jinými mladými lidmi odstraňoval rozsáhlé graffiti na zdejší základní škole, která se v těch loňských letních dnech stala předmětem zájmů neukázněných výtvarníků z Black Lives Matter.

Kyle v akci

Dvacátého pátého  srpna 2020, kdy násilí a rabování opět pokračovalo, došlo k vážnému incidentu, při kterém Kyle Rittenhouse zabil dva muže a jednoho těžce zranil.

Ze záběrů druhého videa vyplývá, že utíkajícího mladíka Kyla pronásleduje několik mužů (nejméně pět), on při úprku upadne, přičemž muži v útoku pokračují, jeden se ho snaží kopem zasáhnout do hlavy, jiný ho praští do hlavy skateboardem a snaží se mu sebrat zbraň, všichni se na Kyla sápají a ten se instinktivně brání střelbou ze své zbraně. Jeden ze zasažených zůstává ležet a druhý po zásahu z místa utíká (třetí zasažený, Joseph Rosenbaum, je vidět ve prvním videu, ve kterém Kyla pronásleduje). Kyle se poté zvedne, z davu se ozývá střelba, která ho však míjí, a tak Kyle pokračuje teď již nikým neohrožován pomalou chůzí směrem k přijíždějícím policejním vozům, kterým se vzdává…

Republikánský šerif David Beth hned druhý den označil střelbu Kyla Rittenhouse za „nesmyslný akt násilí na demonstrantech“ a demokratický prokurátor Kenosha County Michael Gravele podal už za pár dnů na Kyla Rittenhouse obžalobu, kterou ho viní z celkem šesti těžkých zločinů a Kyle tak čelí hrozbě doživotního trestu odnětí svobody.

Kyle Rittenhouse zabil Josepha Rosenbauma (36) a Anthonyho Hubera (26) a zranil Gaige Grosskreutze (26).

Kdo jsou ti nenásilní demonstranti?

Postřelený Grosskreutz byl sám vyzbrojen nabitým revolverem. Ve svém svědectví 2. listopadu připustil, že jeho zbraň byla v okamžiku, kdy byl postřelen do ruky, namířena na Rittenhouse, ačkoli řekl, že na něj nemířil úmyslně, a ani neměl v úmyslu Rittenhouse zastřelit.

O tom, jak to s touto obžalobou pravděpodobně dopadne predikuje skutečnost, že se této mediálně hořlavé soudní věci neujal přímo prokurátor Graveley. Jak v těchto končinách vůbec nebývá zvykem, věc předal raději svému asistentovi, Thomasi Bingerovi. Možná, že si nechtěl sám vylámat zuby na propadáku, který se po celý rok snažil živit falešným příběhem o členovi neonacistické milice bílé nadřazenosti.

Porotu původně tvořila dvacítka ctihodných občanů Kenosha County, z toho jedenáct žen a devět mužů – devatenáct bělochů a jeden hispánec. Z těchto porotců byli nakonec služby dva zproštěni. První byl muž, který byl nahlášen za vypravování vtipu o postřeleném černochovi, druhá byla těhotná žena, která dostala  obavy z možnosti předčasného porodu.

Co na to FBI?

Druhého listopadu asistent prokurátora Kenosha County Thomas Binger přednesl obžalobu, ve které označil Kyla Rittenhouse za jediného střelce toho večera, který chtěl pro svou zvráceně dobrodružnou povahu jednoduše jen někoho zabít. V tomto směru označil za důkaz svého tvrzení videozáznam pořízený FBI.

Prokurátor dále tvrdil, že z pořízeného záznamu porotcům vyplyne, že Kyle prvního ze zastřelených, Josepha Rosenbauma (36), nejdříve se zbraní pronásledoval, dostihl a pak bez slitování zastřelil. Podle prokurátora Kyle střelil Rosenbauma svou puškou AR-15 celkem čtyřikrát, z toho jednou zbaběle do zad. Po zastřelení Rosenbauma pak došlo k zaútočení několika lidí z davu na Kyla. Tuto část incidentu můžeme vidět na druhém videu.

Zastřeleným byl také Anthony Huber. Ten v záběru zůstává po střelbě Kyla ležet na zemi. Gaige Grosskreutz je tou osobou, kterou Kyle zblízka postřelil a která z místa stačila utéci.

Celá obžaloba byla tvrdě nabourána přehráváním videozáznamu FBI porotě. Záznam svým obsahem totiž zásadně odporoval tvrzení obžaloby.

Předně je ze záznamu dobře zřejmé, že celý tragický incident začal tím, kdy chuligáni z Black Lives Matter zapálili popelnici a tlačili jí směrem k nedaleké čerpací stanici. Tu dosud nezjištěný občan stačil včas uhasit. Chuligáni však v žhářství pokračovali a snažili se čerpací stanici opakovaně podpálit. Toho si všiml mladík Kyle a několik dalších požárů sám uhasil. Chuligáni se těšili na pěkný výbuch čerpací stanice, proto hašení požárů rozzuřilo prvního zastřeleného Josepha Rosenbauma. Ten se za Kylem rozeběhl, Kyle před ním utíkal a když ho Rosenbaum skoro doběhl, Kyle se otočil a opakovaně vystřelil po svém pronásledovateli. Kyle ihned potom, co Rosenbauma zastřelil, telefonoval na krizovou linku, kde se představil jako zdravotník. Uvedl pravdivě, co se stalo a požádal o lékařskou pomoc. Když si dav chuligánů z Black Lives Matter uvědomil, co Kyle způsobil, začal na mladíka hon, jehož průběh je už dobře patrný z druhého veřejného videozáznamu.

Chladnokrevný zabiják?

Advokáti ve své úvodní řeči podotkli jednu i pro nás velmi zajímavou reakci Kyla, která je v našem druhém záznamu dobře rozpoznatelná a odporuje tvrzení obžaloby, že Kyle do města přišel, aby mohl střílet po lidech. V určitém okamžiku, v druhém videu na konci Kylovi střelby, totiž jeden z útočníků zvedá ruce – vzdává se mu. Kyle i když na něj míří a může ho snadno zneškodnit, útočníka velkoryse ušetřil. Útok na Kyla sotva skončil a nadále mu hrozilo nebezpečí lynče, přesto rozpoznal, že si tento jeden konkrétní chuligán uvědomil své kritické postavení a od svého útoku odstupuje. A Kyle ho evidentně a zcela vědomě nezastřelí a jeho život ušetří. Miliony Američanů tuto Kylovu „chladnokrevnou duchapřítomnost“ velmi oceňují neboť situace byla pro něj nepřehledná a silně stresující, a tak vyhodnotit pod tímto tlakem okolností situaci správně, je vzhledem k jeho věku až výjimečné.

Kyla Rittenhouse zastupuje zkušený obhájce Corey Chirafisi. Ten se médiím ohledně případu vyjádřil, že Kyle Rittenhouse se zachoval správně, útočníci mu nedali na výběr a jednalo se tak o jasnou obranu. Pokud by se nebránil útoku, dav by ho zlynčoval. Známky rasismu v případu žádné nevidí, navíc všichni čtyři – tedy Kyle, oba zastřelení i postřelený – byli běloši. K otázce obvinění z nedovoleného držení zbraně (Kylovi nebyl v době střelby dospělý), obhájce uvedl, že se Kyle k tomuto přestupku doznal a je připraven nést následky. Za větší prohřešek (trestný čin) však vidí nedovolené držení revolveru postřeleným. Proč nebyl postřelený dosud obžalován, není vůbec jasné.

Držení zbraně je ve Wisconsinu velmi volné. Otevřené nošení zbraně je zcela běžné, ale i povinné. To je garantované wisconsinskou ústavou. Existují jen drobná omezení např. při jízdě autem – řidič nebo osádka vozidla ve Wisconsinu nesmí zbraň v autě skrývat. Pokud jí chce skrývat, musí mít zvláštní typ licence.

Jak to je se zbraněmi ve Wisconsinu?

Ve Wisconsinu také v případě obrany platí, že majitel věci nebo obydlí nemusí útočníkovi ustupovat a nemusí brát v úvahu (vůbec) žádné okolnosti v případě, že mu chce jeho věc zcizit či vstoupil do jeho obydlí bez pozvání nebo obránce ohrožuje. Opět nutno podotknout, že jednak tato úprava vyplývá z geografie státu Wisconsin a jednak, lidé jsou na zbraně zvyklí, všichni jsou s tím srozuměni, a tak každý se střelbou na jiného odpovědně šetří (vystřelenou kulku nevrátíš).

Pro dlouhé zbraně, které se nedají dobře skrýt, neplatí žádné omezení. Stát dlouhé zbraně (nejčastěji pušky) vůbec nereguluje, neeviduje a může je držet v podstatě v jakémkoliv množství každý dospělý. V případě, že je drží nezletilý, dopustí se tím přestupku. Děti mohou ze zbraní legálně střílet od 12 let pod dohledem dospělého.

Pro krátké zbraně (pistole a revolvery) naopak platí standardní omezení a držení takových zbraní podléhá povolení (jsou nebezpečnější, protože se dají snadno skrýt). Cestující komerčních letů dokonce  mohou převážet zbraň letecky – v odbaveném zavazadle.

K této široké volnosti nutno připomenout, že držení zbraně pod vlivem drog nebo alkoholu, je zločinem. Stejně tak je zločinem bezdůvodná střelba nebo jen bezdůvodné míření (i nenabitou) zbraní na jiného člověka.

V rámci praktického života Wisconsiňanů nutno ještě k zbraním uvést, že vstup do restaurace se zbraní podléhá povolení majitele provozovny.

Všechny nebezpečné zbraně (včetně nožů) se musí nosit ve Wisconsinu neskrytě. Skrývat je mohou jen policisté, vojáci a jiné bezpečnostní složky státu (nebo držitelé zvláštní licence). Pro legální držení samopalů, kulometu nebo jiných automatických rychlopalných zbraní platí zvláštní, a ještě přísnější, podmínky.

Naděje pro Kyla

Co se týče obžaloby mladého Kyla Rittenhouse, veškerá odborná pojednání, která jsem studoval, hovoří o sebeobraně, tedy o typu chování, které zákon dovoluje, a tak všichni předpokládají osvobození obžalovaného. Vedlejší balast, jako je mediální zájem, smrt dvou lidí nebo Kylovo nedovolené držení zbraně, jsou v tomto případě zástupné (zda Kyle držel tu noc zbraň legálně nebo ne, nikterak nezužuje jeho právo na sebeobranu).

V podrobnostech se pak odborní komentátoři věnují situaci, kdy soudce nechal již dvakrát odvést porotu ze soudní sítě, neboť prokurátor pokládal otázky zakázaným způsobem, ve snaze nedovoleným způsobem ovlivnit porotu. To více nasvědčuje o náhledu soudce na případ a také na neprofesionálně vedenou obžalobu.

Co se týče skutků samých, v případě sebeobrany je nutné věc rozdělit na dvě části. První, kterou bude muset prokurátor prokázat, je skutečnost, že Kyle Rittenhouse neměl důvod upřímně věřit, že mu hrozí od útočníků smrt nebo vážná fyzická újma. Dále se bude muset určit, zda Rittenhouseova víra byla objektivně „rozumná“. Pro vysvětlení budou porotci instruováni, aby zvážili, zda jakýkoliv (jiný) rozumný člověk v kůži Kyla Rittenhouse, by také měl pocit, že nemá jinou možnost než na útočníky střílet …

Obhájce již podal za prokurátorovi přehmaty soudu návrh, který by se dal v českých podmínkách označit za trestní oznámení pro pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Návrh se opírá o vyjádření prokurátora před soudem a médiím, které by se daly zesumírovat, jako sprosté lhaní. V podstatě nic, co je v obžalobě uvedeno, tedy především, že Kyle byl sympatizantem militantní Proud Boys, že do města přijel, aby mohl střílet po lidech, že své oběti pronásledoval a popravil, vyvrací několik kvalitních videozáznamů, včetně záznamů pořízených FBI a ze svědeckých výpovědí. Z jakých zdrojů prokuratura pro svá tvrzení čerpala, tak není jasné. Státní zástupce Kenosha County však minulý týden převzal cenu „Okresní prokurátor roku“, tak uvidíme.

Na obrázku z minulého týdne vidíme plačícího Kyla Rittenhouse (18). Soudce musel řízení na 10 minut přerušit. Před soudem řekl, že se necítí být vinen, že neudělal nic špatného, ale přesto je mu mrtvých velmi líto.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*