PETR MILER
Už i Němci zjevně pochopili, že podobně bezohledné chování k ostatním nejenže nelze tolerovat, je proti němu třeba aktivně bojovat. Sedm aktivistů ve věku 22 až 38 let může skončit za mřížemi kvůli vytváření či podpoře zločinecké skupiny.
Možná jsme i po dekádách dospělého života naivní, ale zůstáváme přesvědčeni, že za dobrou věc je třeba bojovat v prvé řadě slovem. Máme také své názory, nikomu je ale nevnucujeme – píšeme články, hovoříme s ostatními, předkládáme argumenty. Každý se pak sám musí rozhodnout, zda je jim bližší ten anebo onen pohled na stejnou věc. A nemáme problém „prohrát” – pokud většina společnosti dá přednost jiným myšlenkám, jiným ideálům, nezbývá než to akceptovat a maximálně se tak pokoušet přesvědčovat ji dál.
Proto jsme také proti omezování jakékoli veřejné diskuze a šíření názorů, ať už zdánlivě jakkoli vadných. Nikdo nemá patent na pravdu, ničí pohled není víc než pohled kohokoli jiného. Na klíčových věcech se prostě společnost musí domluvit a respektovat demokratické principy, neboť – ač je to zřízení z podstaty problematické – žádné lepší řešení dosud nikdo nevymyslel. Mohli bychom tak zdánlivě být na straně tzv. Poslední generace, neformálního sdružení aktivistů, které údajně bojuje za svou pravdu týkající se klimatických změn. Ale nejsme.
Problém je v tom, že tato organizace nediskutuje, nepředkládá své názory a řešení, ale v podstatě terorizuje zbytek společnosti tak, aby se domohla pozornosti, aby se domohla určitých opatření skoro za každou cenu. Nejvýmluvnější je v tomto ohledu nakonec pohled Arneho Springoruma, zakladatele české odnože tzv. Poslední generace, který se v čerstvém rozhovoru se Světlanou Witovskou nechal slyšet, že cílem organizace je štvát lidi a tím upozorňovat na její agendu. A když třeba někdo zemře kvůli tomu, že „Poslední generace” zabrání průjezdu sanitky do nemocnice, je to něco jako kolaterální efekt boje za vyšší dobro. S tím prostě nelze souhlasit.
I když aktivisté z tohoto spolku takto otevřeně uvažují už léta, zejména v Německu jim jejich chování dlouho procházelo jako akceptovatelný způsob boje za něco pozitivního. Před pár dny jsme vás ale informovali o tom, že Němcům už došla trpělivost a chtějí je finančně postihnout za neustálé záškodnické akce. A teď zašli ještě dál.
Agentury AP a Reuters informují, že se německá odnož „Poslední generace” stala terčem policejní razie. Policisté zasáhli na 15 místech spojených se skupinou, která vnímají jako jejich sídla, a v rámci vyšetřování zabavila nalezený majetek. Razie nařídila mnichovská prokuratura a podle zveřejněných informací se točí zejména okolo sedmi vedoucích členů organizace ve věku od 22 do 38 let. Ty úřady stíhají z vytváření nebo podpory zločinecké skupiny, všichni jsou ale vyšetřováni na svobodě.
Prokuratura uvádí, že vyšetřování zmíněných bylo zahájeno na základě četných trestních oznámení. Členům organizace byly zmrazeny bankovní účty a zadržen další majetek – mimo jiné nakoupená lepidla – v celkové hodnotě 1,4 milionu EUR (cca 33,1 milionu Kč), s cílem zabránit páchání a financování další trestné činnosti. Konkrétně nebylo uvedeno, co všechno dotyční měli plánovat, dva ze stíhaných jsou ale podezřelí z toho, že chtěli sabotovat ropovod, který spojuje německý Ingolstadt s italským Terstem.
Hořce vtipné je, že razie odsoudili členové dalších ekologických skupin, jako je Extinction Rebellion a Greenpeace. Obviňují vládu, že se snaží kriminalizovat pokojné klimatické protesty, pokojné protesty si ale představujeme docela jinak. Ostatně i německý kancléř Olaf Scholz nedávno označil tyto protesty za „naprosto šílené” a dokonce přední představitelé německé Strany zelených označili taktiku tzv. Poslední generace za kontraproduktivní. Skupina ovšem tvrdí, že se probíhajícím vyšetřováním nenechá odradit a „bude i nadále vzdorovat”.
Be the first to comment