O krok blíže třetí světové válce. Situace na Ukrajině dosahuje kritického bodu




Sdílet článek:

LIBOR NOVÁK

Situace na Ukrajině dosahuje nového kritického bodu. Poprvé od začátku konfliktu se k bojům přidávají jednotky z třetí země, konkrétně vojáci z KLDR. Tento zásadní posun je předzvěstí toho, co by mohlo znamenat začátek širšího globálního konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již varoval, že to může být první krok k válce světového rozsahu. Upozornil na to polský server RMF24, podle kterého je svět o krok blíže třetí světové válce.

Na zprávy reagují jak západní politici, tak odborníci na geopolitiku. Největší spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, na tuto situaci reagoval s obvyklou skepsí a prohlásil, že nevěří, že by Putin skutečně žádal jiný stát o vojenskou pomoc v rámci tzv. „speciální operace“.

Ukrajinské zpravodajské služby již dříve varovaly, že Severní Korea je připravena vyslat své vojáky do konfliktu na podporu Ruska. Tyto informace nyní potvrzují i západní spojenci, včetně amerického ministra obrany a dalších vysoce postavených politiků. V médiích se objevily i fotografie severokorejských vojáků, kteří míří do oblasti konfliktu, údajně prošli výcvikem v Chabarovsku a zamířili do kurské oblasti poblíž ruské hranice s Ukrajinou. USA i Evropa nyní řeší otázku, jaká protiopatření přijmout.

Podle bývalého amerického velvyslance na Ukrajině Johna E. Herbsta má Rusko nyní v konfliktu natolik velké ztráty, že se spoléhá na pomoc svých spojenců. Počínaje municí a artilérií přechází nyní k využití lidských zdrojů od svých partnerů, což Putinu umožňuje vyhnout se domácím nepokojům, které by mohlo vyvolat vyhlášení mobilizace. Strategie „lidské vlny“, kterou ruské velení uplatňuje, má sice efekt v postupu na bojišti, avšak znamená také obrovské ztráty na ruské straně.

Podle analytiků je tento vojenský zásah Severní Koreje možná způsobem, jak si Kim Čong-un upevňuje svou pozici vůči dvěma světovým velmocím – USA a Číně. Pro KLDR je toto příležitost dokázat svou suverenitu a zároveň si zajistit vojenskou i technologickou podporu od Ruska. Markus Garlauskas, expert na bezpečnostní otázky, považuje tento krok za součást širší hry Severní Koreje na dosažení nejvyšší míry eskalace na Korejském poloostrově, čímž by vyprovokovala zásah obou velmocí.

V západních zemích tato eskalace vyvolává obavy. Britský ministr obrany označil tento krok za šokující a za známku ruské zoufalosti. Předseda Výboru pro zpravodajské služby v americké Sněmovně reprezentantů Mike Turner vyzval USA k možným přímým vojenským akcím proti severokorejským jednotkám, pokud by zasáhly na území Ukrajiny. V Jižní Koreji prezident Jun Sok-jol signalizoval, že jeho země by mohla přehodnotit svou politiku týkající se dodávek zbraní.

Přítomnost severokorejských vojáků by mohla vytvořit nebezpečný precedens, pokud by svět nevyvodil vůči Rusku patřičné důsledky. Tímto krokem může konflikt eskalovat do konfliktu širšího rozsahu. Podle odborníků z think tanku Atlantic Council je nyní důležité, aby NATO a západní spojenci jasně deklarovali svůj postoj k této zahraniční intervenci a zabránili rozšíření ruské agresivní politiky do Evropy.

Vladimir Putin, který nadále používá svou „politiku ochrany ruských obyvatel“ a boj proti NATO jako důvod svého jednání, nyní sleduje, jak Západ zareaguje na tuto situaci. Dle analýz Foreign Affairs je dnešní globální bezpečnostní prostředí nejkomplexnější od konce studené války.

EUROZPRAVY.CZ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 3,57 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

  1. Zapadni specialisté, poradci, obsluhy modernich PVO … … jsou na UA už roky. A to je ve svém důsledku mnohem mnohem významější vojeská síla, naž sebelépe vycvičení Koreští bigoši.

    Tedy pořád jen Západni dvojí metr.

    Navíc neni vyločeno, že Korejci nebudou nasazeni v Ukrajině, ale v Kursku na Ruskem území.

    • To Farrtanex” Neporozuměl jsem vašemu výkřiku. Jde Vám o to, aby autor už nepsal o 3. sv. válce (myslíte, že nebude, když se o ní nebude psát?) anebo to znamenalo, že nechcete 3. sv. válku?

  2. Prosím vás! Rusko jen demonstruje, že má nevyčerpatelné zálohy, v případě potřeby i z jiných zemí. A Západ má řiť staženou strachem, aby do toho nemusel jít, protože nemá lidi, nemá převahu zbraní, nemá spojence. Teď v Kazani viděl, že 4/5 světa na něj kašlou. A Gruzii taky pros ral, to se taky nepovedlo. Co myslíte: bude Majdan? Pochybuji.

  3. K autorovi: Odkud víte, že RF si pozvala Korejce? (uveďte důvěryhodný zdroj). P.S. Nemá to logiku. Představte si, že Vy sám byste dostal na starost na měsíc nějakého Korejce. Neporozumíte mu ani slovo, takže mu nebudete moci prakticky nic vysvětlit, jak to u nás funguje a co má dělat. Že vojáci dostanou překladače, jak píše tisk? Naprostý blábol. Jak by je v bitvě, ve vypjaté situaci, kdy kolem vás sviští kulky a granáty a voják má naprosto jiné starosti, používali? To může blábolit pouze malé dítě.

    • Ano – je to možná jen fejk. ale jistou logiku by to mělo.
      Jak píše Kryštof.
      A i ta ruština se dá naučit v rámci přípravy omezeného počtu extra specialistů.

      A Kim by si jistě taky chtěl vyzkoušet a zocelit armádu v reálném boji.
      Protože na přehlídce je každá armáda neporazitelná.
      Jak se říká: “Každej je frajer do první rány”.

      • To Gatta: Ještě dodatek. Protože jsem na vojně byl, tak vím, že pro komunikaci jednotky s velením nepostačuje naučit se pár desítek slov. To je naprosto iluzorní představa. Musíte být schopen ve složitých podmínkách vést i složitější rozhovor třeba přes vysílačku a porozumět tomu, co se po Vás chce. A to se v nějaké krátké přípravce zvládnout nedá.

  4. To Gatta: Mám několik známých, kteří neumí anglicky a třeba v Turecku používali při kontaktu s recepční hotelu překladač Google, což je docela šikovná věc. Patrně proto to nějaký redaktor použil ve svém článku. Jenže něco jiného je použití v hotelu a něco jiného v boji. P. S. Mám doma masážní rohožku, u které byla část návodu anglicky a část “rozsypaným čajem” a bylo je nuto vzájemně přiřadit. Nebyl jsem schopen si zapamatovat ani jeden korejský znak. A podobně to budou mít Korejci s ruštinou. A že by se v nějaké krátké přípravce dokázali naučit rusky, tak to ani náhodou. Protože se lámaně rusky domluvím, tak jakousi představu o náročnosti toho jazyka mám.

    • RE Black

      Ne, nechci Vám oponovat.Ano, dobrå komunikace je nutnost.
      To mi připomnělo film: “Útok lehké kavalerie” – natočeno podle události v Bitvě u Balaklavy v Krymské válce, kam může vést to zkomolení rozkazu.

      Nicméně nebyl by to s Korejci první a jedinečný případ. Zcela empiricky: Ami taky provádí manévry s Japonci a Rusové s Číňany. A nějak to musí mít vymyšleno.

      Stejně je tragické, že asiati se naučí i česky, a my nepřečteme jediný jejich znak.
      Co by se stalo, kdyby najednou začali všichni mluvit jen čínsky a jenom mezi sebou. To bysme jen čuměli …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*