O obtížném hledání hranice mezi svobodou slova a trestným projevem




Sdílet článek:

S. SPURNÝ

Podle americké teorie svobody slova existuje rozdíl mezi obhajobou nezákonného jednání a výzvou k nezákonnému jednání. Trestána může být pouze výzva k porušení zákona, splní-li ovšem určité podmínky. Ty určil americký soud ve dvou klíčových rozhodnutích. Aneb názor odjinud.

Americký Kongres si předvolal prezidentky tří univerzit. Měly vysvětlit, proč nezasáhly proti studentským propalestinským demonstracím. Zaštiťovaly se ústavní svobodou slova.

Přelomové rozhodnutí na téma svobody slova padlo v roce 1969, kdy se soud zastal členů Ku Klux Klanu a změnil svoje předchozí stanovisko z roku 1919.

Rok 1969: soudní rozhodnutí známé jako Brandenburg versus Ohio

Vůdce místní organizace Ku Klux Klanu Clarence Brandenburg vykřikoval na shromáždění příznivců „pohřběte negry” a další řečník obhajoval vystěhování židů do Izraele. Soudy první i druhé instance Clarence Brandenburga odsoudily za obhajobu teroristických metod. Nejvyšší soud rozhodnutí nižších soudů jednomyslně zrušil. Za povšimnutí stojí, že jednomyslně.

Ve svém rozhodnutí soud uvedl, že i řeč, která obhajuje nezákonné jednání, spadá pod ústavní ochranu svobody slova. Existuje rozdíl mezi obhajobou nezákonného jednání a výzvou k porušení zákona. Obhajoba je svobodným vyjádřením, výzva k nezákonnému jednání už je přes čáru. Ale vzhledem k důležitosti svobody slova pro rozvoj společnosti musí i výzva k nezákonnému jednání splňovat podle soudu přísná kritéria, aby mohla být trestána.

Bezprostřední a pravděpodobné nebezpečí

Podle testu zavedeného kauzou Brandenburg je trestný pouze projev, jehož cílem je bezprostředně vyvolat nezákonnou činnost a takový projev ji může pravděpodobně vyvolat. Klíčová slova při vyhodnocování testu jsou „bezprostředně” a „pravděpodobně”.

Soud se inspiroval stanoviskem soudce Olivera Holmese, který v roce 1919 v případu Abrams argumentoval, že pouze okamžité nebezpečí opravňuje k cenzuře. Výkřiky na izolovaném shromáždění Ku Klux Klanu tyto podmínky nesplňovaly. Soud konstatoval, že vážné ohrožení bezpečnosti nestačí. Pokud chybí okamžité nebezpečí, že k něčemu dojde, lidé mohou svobodně obhajovat i nezákonné jednání.

Test bezprostředně hrozícího nezákonného jednání byl dále konkretizován o čtyři roky později.

Rok 1973: Hess v. Indiana

Obžalovaný Gregory Hess se účastnil protiválečné demonstrace na půdě univerzity v Indianě. Protestující zabrali ulice, které poté nechal místní šerif vyklidit. Gregory Hess při vyklízení ulic zavolal z blízkosti na šerifa: „Zabereme ty zasrané ulice znovu.”

Gregory Hess byl za svůj výkřik obviněn podle místních zákonů z výtržnictví. Ne za to, že chodil po ulici, ale za to, že vyzýval svým pokřikem ostatní, aby porušovali zákon. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu. Při posuzování případu uplatnil Nejvyšší soud test o bezprostředně hrozícím nezákonném jednání a zprostil Gregory Hesse viny poměrem 6 ku 3. Podle soudu nebyly jeho výkřiky mířeny na konkrétní osobu nebo skupinu a svědci potvrdili, že nikoho nevyzýval, pouze řval stejně jako všichni ostatní. Jeho projev neprošel testem, zda mohl pravděpodobně způsobit bezprostřední nebezpečí.

Pozn. autora: Hranice mezi svobodným, byť odpudivým, vyjádřením a trestným vyjádřením je nepochybně tenká a její hledání by mělo být předmětem široké diskuze.

Nicméně všichni tak nějak tuší, kde je problém. Progresivní levice může křičet beztrestně cokoli. A nejen křičet. Na druhé straně názory, které progresivní nejsou, žádné takové ochrany nepožívají.

Václav Klestil dostal v roce 2020 tříletý podmíněný trest za dvě věty, které uvedl na sociálních sítích v reakci na teroristický útok na mešity na Novém Zélandu. Na facebookový profil Hospodářských novin napsal komentář ve znění: „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce.“

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*