O práci se bát nemusíte. Nezaměstnanost stagnuje




Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Úřad práce ČR dnes zveřejnil data o nezaměstnanosti, ze kterých vyplynulo, že podíl nezaměstnaných osob v ČR v únoru stagnoval. Stejně jako v lednu činil 3,9 %. To je o 4 desetiny procentního bodu více než před rokem, ale naopak je to o 4 desetiny procentního bodu méně než v roce 2021. Ukazuje se, že i přes recesi a válku na Ukrajině je trh práce odolný. Chová se tak, jako by zde nebyly žádné problémy. Varování některých ekonomů, že počet nezaměstnaných vzroste o sto tisíc, se nenaplnila. Důvod toho, proč se trh chová v rozporu s učebnicovými závěry, je prostý. Aktuálně se noví zaměstnanci hledají tak špatně, že jsou podniky ochotny i řadu měsíců nepropouštět, protože předpokládají, že je pro ně levnější zaměstnance „dotovat“, než aby později hledaly někoho nového.

Bude těžké se inflace zbavit

Proti loňskému roku je situace na trhu zdravější, protože se počet volných míst přiblížil k počtu nezaměstnaných. Vloni bylo o 100 tisíc více volných míst než uchazečů o zaměstnání. Podle dnešních dat je to pouhých 600. To je ale stále nezdravý poměr, protože normální stav je, když je několikrát více nezaměstnaných než volných míst. Pak si mohou zaměstnavatelé vybírat ty nejlepší kandidáty a nevytváří se takový tlak na růst mezd. To je dnes velmi aktuální téma, protože růst mezd přispívá k vyšší inflaci. Ve stávajících podmínkách bude velmi těžké se inflace zbavit.

Data opět ukazují, že ekonomika nehledá vzdělané zaměstnance, ale lidi, kteří jsou bez kvalifikace. Úřad práce totiž tvrdí, že u přibližně 71,5 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Myslím, že to se bude postupně měnit. Už totiž vidíme první záblesky změny struktury ekonomiky. Z Asie se zpět do Evropy začne stahovat mnoho výrob, protože to představuje strategické nebezpečí. Dále se energeticky náročná výroba přesune do jiných částí Evropy.

Nejhorší situace je v příhraničí

Stále platí, že zde máme velké regionální rozdíly. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze. Zde je přibližně čtvrtina volných míst v celé ekonomice.

Z pohledu krajů sledujeme všude meziroční růst nezaměstnanosti. Výjimkou je Moravskoslezský kraj, kde nezaměstnanost meziročně stagnuje na 5,2 %, což je druhá nejvyšší nezaměstnanost. Horší situace je jen na Ústecku, kde nezaměstnanost činí dokonce 5,8 %. Stále tak platí, že nejhorší je situace v příhraničí. Sudety si stále vybírají na české ekonomice svou daň.

Za rok na podobných hodnotách

V dalších měsících půjdou na trhu práce proti sobě dva trendy. Některé podniky budou sice se zpožděním ještě reagovat na růst nákladů a propustí část zaměstnanců, proti půjde ale fakt, že vzniknou sezónní práce. Jsem toho názoru, že počet nezaměstnaných sice poroste, ale nepůjde o nárůst zásadní. Velké množství lidí se bojí vysoké nezaměstnanosti bojí, protože tu a tam čtou zprávy, jak někde někoho propouští. Z makroekonomického pohledu to ale není ukazatel, proto se vysoké nezaměstnanosti nemusíme bát. Nezdá se, že by ekonomika klesla tak, aby byl z nezaměstnanosti problém. Za rok čekám podíl nezaměstnaných na podobných hodnotách jako dnes.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. „Z Asie se zpět do Evropy začne stahovat mnoho výrob, protože to představuje strategické nebezpečí.“

    Tak určitě. Autor trochu zapomněl, ža na průmyslovou výrobu je potřeba mít levnou a v reálném čase dostupnou energii. Firmy budou Evropu naopak opouštět (třeba BASF). Evropskou strategií totiž reálně není žluté nebezpečí (i když se o tom žvaní), ale energetická sebevražda.

  2. Prosím vás kdo by se bál, že přijde o práci !? Té se velká většina lidí snaží obloukem vyhnout 🙂
    Lidi se bojí, že přijdou o zaměstnání a to je rozdíl 🙂

  3. Jednu dobu tady věštili verozvestove z křištálové koule,ze budou diky omezeni plynu se zavirat tisice firem a hlady umirat miliony lidí, a ten zbytek zmrzme při svíčkách.Takze dočkejme casu jak svět vykvasí po dobrodružství pana dobyvatele.Vse mohlo fungovat vesele dál,kdyby se špatně nevyspal.No a protoze si neda rict a prevadi RF na valecnou vyrobu,tak EU musí drzet čelo peletonu taky.Kariera bude v armadě jak co nejrychleji zabit druheho človeka zřejmě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*