Německé zájmy na prvním místě
Sdílet článek:

H. G. MASSEN

Že je debata o ukrajinské válce na Západě vedena v mnohem racionálnějším tónu a s větším důrazem na národní zájmy mnozí možná tuší. Autoři, kteří si dovolí veřejně vyjádřit disentní postoj vůči převažujícímu mainstreamovému vnímání konfliktu a jeho příčinám jsou však i tam nálepkování a čelí nevybíravé kritice, spíše než férové diskusi svých postojů. U nás se hovoří o „chcimírech“, v německy mluvícím světě jsou to „Putin-Versteheři“, tedy ti kdo mají pochopení pro Putina. I tak lze říci, že diskuse, alespoň v tomto konkrétním tématu, je tam o něco méně jednostranná než u nás. Důkazem budiž i text z německé Junge Freiheit, který si dovolujeme v překladu zprostředkovat českým čtenářům. Kromě samotného obsahu stojí za pozornost zejména osoba a profesní zázemí jeho autora. Je jím totiž Dr. Hans Georg Maaßen, který působil od srpna 2012 až do svého odchodu do důchodu v listopadu 2018 jako prezident Spolkového úřadu pro ochranu ústavy. Tedy s jistou nadsázkou taková německá obdoba našeho Michala Koudelky z BIS. Jeho slova by rozhodně neměla zapadnout.

Válka na Ukrajině je především americko-ruskou válkou. Nejde v ní o to, aby se na Ukrajině bránily „západní hodnoty“ proti Putinovi nebo o to, aby se Putinovi zabránilo v ovládnutí Západu. To jsou nedůvěryhodné výmluvy, které mají ospravedlnit válku před voliči. Nejsem žádný „Putin-Versteher“ a nemám pro jeho politiku žádné sympatie, myslím si však, že docela dobře chápu, jak uvažuje. Jinak bych nemohl plnit své povinnosti šéfa rozvědky.

Stejně tak rozumím našim americkým partnerům. Pro nás jsou USA přáteli, pro USA jsme užitečným nástrojem v globálním konfliktu. USA nás proto nebudou váhat hodit přes palubu, pokud to poslouží jejich zájmům. Pro mě však nejsou prvořadé zájmy Američanů, Rusů nebo jiných států, ale pouze německé zájmy.

Myslím, že je málo pravděpodobné, že by USA a Ukrajina válku vyhrály. Rusko je jadernou velmocí a rozhodlo se dosáhnout svých válečných cílů. Pokud je Putin chytrý, tak zatím svou armádu šetří, protože neví, zda nedojde k přímé vojenské konfrontaci s NATO. Kdyby měl vyčerpat své nejlepší vojáky na Ukrajině, pak by mohl na případnou konfrontaci s NATO reagovat pouze jaderným zásahem. Naděje některých západních „expertů na Rusko“, že by změna moci v Kremlu mohla vést k obratu, nejsou podle mého názoru realistické. Putinovi možní nástupci jsou spíše jestřábi než holubice.

Je v zájmu Německa, aby válka byla okamžitě ukončena, protože my spolu s Ukrajinci budeme hlavními poraženými této války: ekonomicky i politicky, snad ne vojensky, i když ani to nemohu vyloučit. Podle mě válka tak rychle neskončí. Zda dojde k příměří a míru, záleží především na tom, zda si to USA budou přát.

Oni a jejich spojenci opakovaně prohlašují, že nechtějí s Putinem jednat. Putin je démonizován, stejně jako v minulosti Taliban, Saddám Husajn nebo Asad. Dokud je někdo démonizován, není diplomatické řešení možné. Šéfka německé diplomacie, paní Baerbocková, by raději byla ministryní války, která nevyjednává, ale spíše burcuje národ k dlouhé válce. Vzhledem k tomu, že USA, Ukrajina a EU zatím vsadily na eskalaci, je podle mého názoru docela dobře možné, že se válka vymkne kontrole. Pokud bude Putin zahnán do kouta, určitě nebude Německo šetřit. Stejně jako u všech válek, do kterých se USA zapojily, však může bojovnost po nějaké době, například pokud dojde ke změně vlády, ochabnout. Do té doby bohužel zemře ještě mnoho Ukrajinců a naše ekonomika bude klesat.


Dr. Hans Georg Maaßen byl od srpna 2012 až do svého odchodu do důchodu v listopadu 2018 prezidentem Spolkového úřadu pro ochranu ústavy.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*